تاثیرات موسیقی در مغز | فوائد و مضرات موسیقی بر مغز انسان

تاثیرات موسیقی در مغز | فوائد و مضرات موسیقی بر مغز انسان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/21

امروزه همه مردم از پیر و جوان به موسیقی و آهنگ های مختلف گوش می دهند، که بر حسب سلیقه افراد انواع مختلف آهنگ ها از سنتی و مدرن، شاد و یا غمگین و ... را در بر می گیرد. موسیقی بر روی مغز انسان تاثیرات زیادی می گذارد و سبب شادی، غمگینی و یا سلامتی انسان می شود.

در حال حاضر، انسان ها زندگی را بدون موسقی نمی توانند، تصور کنند. در دوران معاصر هر کسی، می توان گفت که، حداقل روزی یکبار موسیقی گوش می دهد.

حال سوال این است که، این موسیقی بر مغز انسان چه تاثیراتی می گذارد؟

بر اساس گزارش رسانه ها می توان گفت که موسیقی، بخش های مختلف ارگانیسم بدن انسان که در ارتباط با حرکت، برنامه ریزی، دقت، یادگیری و به خاطر سپاری (حافظه) می باشند، را در مغر انسان فعال می کند. چرا که موسیقی سبب ایجاد ماده دوپامین (Dopamine) در مغز انسان می شود. لذا در سایه این ماده، ناراحتی و احساس ناراحتی در انسان از بین می رود. استرس کاهش می یابد، حال انسان و روحیه انسان بهتر می شود. همچنین ماده دوپامین در انسان موجب ایجاد سرگرمی و گفت و گو و خنده می شود.

همچنین موسیقی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. این گونه که تجربیات و احساساتی که موسیقی ایجاد می کند، سبب ترشح بیشتر هورمون هایی می گردد، که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. تاثیرات مثبت موسیقی در زمان درد هم اثبات شده است. چرا که مشاهده شده است، افرادی که قبل از عمل جراحی و بعد از آن موسیقی گوش داده اند، دردهایشان کاهش یافته است. حتی بر اساس تحقیقات اثبات شده است که جراحانی که موسیقی مورد علاقه خود را گوش می دهند، توانایی آنها در عمل های جراحی افزایش یافته است.

از سوی دیگر موسیقی سبب ترشح هورمون های کورتیزول (Cortisol) که در ارتباط با استرس می باشند، در ارگانیسم بدن می شود. که این امر سبب استفاده بیشتر مغز از منبع گلوگز می گردد و همچنین کورتیزول برای ترمیم بافت های آسیب دیده بدن بسیار مفید می باشد.

گوش دادن به موسیقی مورد علاقه سبب می شود که انسان در ارتباط با افراد دیگر رفتار خوبی از خود نشان دهد و خوش اخلاق باشد. موسیقی آرام بخش سبب نرمال شدن فشار خون در بدن می شود و دردهای مزمن را کاهش می دهد.

البته در کنار این فوائد، موسیقی دارای مضراتی هم می باشد. چنانچه در بین موسقی ها، آهنگ هایی وجود دارند که تشویق به خودکشی و یا به ایجاد احساسات منفی در انسان منجر می شوند. همچنین گوش دادن به موسیقی با هدفون به ویژه با صدای بلند، سبب آسیب دیدن گوش و سر درد می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240022

نظرات کاربران

*