تاثیرات سیگار کشیدن

تاثیرات سیگار کشیدن
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/07

بر خلاف باور عموم، سیگار تنها به ریه های فرد سیگاری آسیب نمیرساند و سرطان تنها تهدیدی برای سلامت فرد سیگاری نیست. استنشاق دود تنباکو می تواند موجب آسیب به بیشتر اعضای بدن شود.

گرچه عموم افراد میدانند سیگار کشیدن ناسالم است، با این حال فقدان اطلاعات شفاف در مورد آسیب هایی که از سیگار کشیدن به وجود می آید نیز می تواند خطرناک باشد.

اثرات کوتاه مدت

به محض اینکه شروع به سیگار کشیدن می کنید متوجه برخی تغییرات خواهید شد. انگشتانتان زرد می شود، تنفس و مو و لباس هایتان بوی دود می گیرند و دندان هایتان تغییر رنگ خواهند داد. ممکن است شما از سرفه های خشک و بسیاری از علائم آلرژی مانند آبریزش بینی، تب، خارش رنج ببرید.

شاید هیچ یک از این ها برای شما مهم به نظر نرسند، اما اینها نقطه شروع تاثیرات سیگار هستند. با گذشت زمان، شما متوجه کمبود مهارت توانایی ورزشی تان می شوید، زیرا که گنجایش ریه هایتان کاهش می یابد و اینکه مدت زمان بیشتری فعالی باشید برایتان سخت می شود. شما شاهد افزایش فشار خون و تحریک پذیری گلو خواهید شد.

اثرات بلند مدت

در طی زمان، تمام مشکلات فوق بدتر خواهند شد. بیایید با مشکلات دارای عوارض کمتر شروع کنیم.

لک های ایجاد شده بر روی دست ها و دندانتان بدترخواهند شد. هنگامی که به سیگار نیاز داید انگشتانتان شروع به لرزیدن می کنند. هرچه مدت بیشتری سیگار نمیکشدید میل و اشتیاق تان به آن بیشتر خواهد شد، نزدیک شدن به افراد سیگاری یا استشمام بویی مانند بوی دود سیگار به راحتی گرایش و اشتیاق شما را بیشتر خواهد کرد. چیزی که قبلا یک عادت لذت بخش بود تبدیل به یک ضرورت میشود.

همچنین متوجه خواهید شد که نفس هایتان زبر و خشن می شود. این به خاطر این است که بافت اسکار در داخل گلو و ریه ها تشکیل می شود. تمام سیستم تنفسی شما به خاطر عادت سیگار کشیدن از بین میرود. این بافت اسکار به معنی احتمال ابتلا به سرطان در آینده است. می توانید به دنبال مقابله با سرطان ریه، گلو و دهان باشید اما نباید برای مدت طولانی با آنها مقابله کنید زیرا آنها میتوانند منجر به مرگ شوند.

اگر آنها باعث مرگ تان نشوند، درنهایت شما باید انتخابی از سرطان گلو، دهان و ریه هایتان داشته باشید.

آسیب های اجتماعی

موارد فوق تنها آسیب های فیزیکی بودند که ما در نظر داشتیم، اما چیزهای دیگری هستند که شما باید از آن ها آگاهی داشته باشید. اساسا سیگار کشیدن در تمام اماکن عمومی ممنوع است. تقریبا تمام رستوران ها، مغازه هاف مراکز خرید و حتی پارک ها استفاده از آن را ممنوع کرده اند. تنها مکان عمومی که شما واقعا می توانید از سیگار استفاده کنید بیرون در خیابان ها و در بعضی از کافه ها و استراحت گاه ها است.

همچنین ممکن است متوجه شوید به همان شیوه رفتاری که برای اولین بار شروع به سیگار کشیدن کردید رفتار نمی کنید. ممکن است

مردم نخواهند فرزندانشان اطراف شما باشند یا ممکن است خودشان نخواهند اطرافتان باشند. احتمالا آنها نگران اثرات سیگار هستند و نمیخواهند مشکلاتی که دود سیگار برای سلامتی شان به وجود می آورد را تحمل کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 148
تعداد کل نظرات : 26
تعداد کل آرا: 1232
تعداد کل بازدیدها: 151496

نظرات کاربران

*