تاثیرات روزه گرفتن بر ارگانیسم بدن انسان | تغییرات ارگانیسم بدن با روزه گرفتن

تاثیرات روزه گرفتن بر ارگانیسم بدن انسان | تغییرات ارگانیسم بدن با روزه گرفتن
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/14

روزه گرفتن برای سلامتی جسمی و روحی انسان بسیار مفید است، از این رو، امروز برخی از پزشکان برای درمان بیمارهای مختلف توصیه به روزه گرفتن می کنند، چرا که عامل بسیاری از بیماری ها زیاد غذا خوردن است، لذا روزه گرفتن سبب ایجاد تغییرات زیادی در ارگانیسم بدن می شود که برای سلامتی روحی و جسمی انسان بسیار مفید است.

نتیجه تحقیقات علمی اثبات کرده اند که، روزه در ماه مبارک رمضان که مهمترین عبادت به حساب می آید برای ارگانیسم بدن بسیار مفید است. یکی از اولین فوائد آن از بین بردن مشکلات گوارشی می باشد و دومی از لحاظ تاثیرات روانشناختی مثبت می باشد.

1- کمک به لاغری:

در صورت داشتن سلامتی، روزه گرفتن به لاغری انسان کمک می کند، این موضوع به صورت یک حقیقت علمی اثبات شده است. در زمان روزه گرفتن، چربی ها انباشت شده در ارگانیسم بدن شروع به سوختن می کنند. به همین دلیل در دوره معاصر، ورزشکاران برای لاغری، به صورت منظم روزه می گیرند.

2- تنظیم میزان انسولین بدن:

تحقیقات نشان می دهد، روزه گرفتن بر روی میزان انسولین در بدن انسان تاثیرات مثبت می گذارد. تحقیقات علمی که تا به امروز انجام شده اند، نشان می دهند، روزه پس از اتمام ماه مبارک رمضان هم بر روی میزان قند خون انسان نظارت می کند.

3- افزایش متابولیسم بدن:

روزه به افزایش سرعت متابولیسم بدن کمک می کند و سبب استراحت دستگاه گوارش می شود و نیز کالری را به روش های سالم تری می سوزاند. روزه در افرادی که دچار اختلال گوارش می باشند، بر روند تبدیل مواد غذایی به انرژی و سوزاندن چربی های تاثیرات مثبتی می گذارد.

روزه گرفتن به شکل منظم، همانطور که بر روی متابولیسم انسان تاثیرات مفیدی دارد و سبب سلامتی می شود، فعالیت روده ها را نیز بهتر می کند.

4- سبب افزایش طول عمر:

کم غذا خوردن سبب افزایش طول عمر انسان می شود. بر اساس تحقیقات علمی انجام شده در برخی از جوامع نشان می دهد که در این جوامع، به علت برخی رژیم های غذایی خاص و روزه گرفتن مردم دارای طول عمر بیشتری می باشند. یکی از مهم ترین فاکتورهایی که سبب کوتاهی عمر انسان می شود، کُند کار کردن متابولیسم بدن است. همان طور که در بالا گفته شد، روزه سبب افزایش سرعت متابولیسم شده و لذا سبب افزایش طول عمر انسان می گردد. در کنار این، دستگاه گوارش را نیز نرمال می کند.

5- افزایش توانایی تحمل گرسنگی:

روز سبب تقویت تحمل انسان در برابر گرسنگی می شود. در زمان گرفتن رژیم غذایی بسیاری از ما، قواعد و اصول آن را رعایت نمی کنیم، به ویژه در زمان داشتن استرس این شرایط بسیار سخت می باشد. روزه به علت اینکه 30 روز ادامه می یابد، سبب می شود که انسان توانایی تحمل گرسنگی را پیدا کند. در نتیجه بعد از ماه رمضان انسان توانایی تحمل گرسنگی را دارد.

روزه گرفتن و به دست آوردن تجربه گرسنگی سبب فعالیت بهتر هورمون ها نیز می شود. تحقیقات علمی اثبات کرده اند، افرادی که از چاق اذیت می شوند، روزه گرفتن سبب بازسازی سیگنال های مصرف غذا در این افراد می شود.

لذا می توان گفت که تنها روزه سبب می شود، که هورمون های فعالیت نرمال داشته باشند، توانایی انسان برای تحمل گرسنگی زیاد شود و هم سرعت متابولیسم بدن را افزایش یابد و هم سبب سلامتی دستگاه گوارش شده و برای لاغری سریع به انسان کمک می کند.

6- سبب بهبود عادت های غذایی می شود:

روزه گرفتن سبب بهبود عادت های غذایی می شود. عادت هایی غذایی به ویژه برای سلامتی دستگاه گوارش بسیار مهم و با اهمیت هستند. از این رو، روزه گرفتن سبب از بین رفتن بیش از اندازه غذا خوردن می شود و چاقی و نیز مشکل چاقی را بر طرف می نماید.

7- توانایی های مغز را افزایش می دهد:

تحقیقات علمی نشان می دهند، روزه فعالیت های ذهنی را تقویت می کند. روزه مانع از ایجاد سلول های چاقی در مغز می شود و سبب ترشح مواد شیمیایی می گردد و همچنین روزه در پیشگیری از بیماری های ذهنی مانند آلزایمر و پارکینسون نقش زیادی دارد.

8- سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند:

روزه گرفتن سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، چرا که سبب دفع مواد مضر و رادیکال از بدن می شود و التهابات را کاهش می دهد و سبب کُند شدن سرعت انتشار سلول های سرطانی می گردد. بر اساس تحقیقات علمی، حیوانات موقعی که بیمار هستند، خوراکشان کم می شود و بیشتر استراحت می کنند. به همین دلیل در زمان روزه گرفتن، مواد مضر و سمی که بر ارگانیسم بدن تاثیرات منفی می گذارند، کاهش پیدا می کند.

تاثیرات روزه گرفتن بر ارگانیسم بدن انسان | تغییرات ارگانیسم بدن با روزه گرفتن

روزه به دلیل اینکه به سیستم دفاعی بدن برای محافظت از بسیاری از بیماری ها کمک می کند، برای درمان سریع برخی بیماری ها هم به بدن کمک می کند و توانایی سیستم نظارتی بدن را افزایش می دهد.

9- سبب تمیز کردن پوست:

روزه گرفتن علاوه بر اینکه به طور کلی برای سلامتی انسان مفید است، افزون بر این برای تمیز کردن پوست بدن نیز مفید و موثر می باشد. روزه گرفتن با تمیز کردن دستگاه گوارش، بدون واسطه تمام اعضای بدن را نیز تمیز می کند، در زمانی که بدن گرسنه می ماند، مواد سمی از کبد و کلیه ها دفع می شود و به این طریق سبب تمیز شدن پوست نیز می گردد.

10- درمان بیماری های روحی:

جسم و روح دارایی های انسان می باشند. برای درمان بیماری های جسمی، پزشکان با تجویز ورزش هایی مانند یوگا و غیره و یا اصول مدیتیشن را توصیه می کنند. اما مفیدترین این روش ها روزه می باشد، تحقیقات علمی اثبات کرده اند، افرادی که روزه می گیرند هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی سالم تر می باشند.

11- اثرات روانشناختی روزه:

می توان گفت که روزه پیمان بستن با خداوند در هر سحرگاه می باشد، از شرط های اساسی روزه این می باشد، که فرد در طول روز هیچ غذایی را نخورد و زبان خود را به کلمات بد نگشاید و به دیگر اصول واجب را عمل کند.

زمان افطار زمانی است، که روح در اوج قرار دارد، چرا که انسان به عهد خود عمل کرده و به عنوان پاداش معنویات انسان غنی تر می شود. به همین دلیل از لحاظ روحی احساس خوشبختی به انسان دست می دهد. از طرف دیگر، همانطور که زیبایی و عشق را می توان، گفت که همه دوست دارند و می خواهند در آن سهیم شوند، ولی سختی را کسی دوست ندارد، زندگی کند، روزه با ممنوع کردن غذا خوردن، می توان گفت که در جامعه وحدت ایجاد می کند و اتحاد مردم را تقویت می نماید.

همچنین روزه دوری از سخنان بد، رفتارهای آزار دهنده و غیره را طلب می کند و ذهن انسان را از افکار بد پاک می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299062

نظرات کاربران

*