تاثیرات روحی - روانی روزه | روش های کاهش بی حوصلگی و عصبی بودن ناشی از روزه گرفتن

تاثیرات روحی - روانی روزه | روش های کاهش بی حوصلگی و عصبی بودن ناشی از روزه گرفتن

روزه دارای تاثیرات و فائد بسیاری برای جسم و روح انسان می باشد، در مورد تاثیرات و فوائدی جسمی روزه مطالب زیادی در اینترنت موجود می باشد، اما تاثیرات مثبت روزه تنها بر روی جسم انسان نیست، بلکه روح و روانی انسان هم با روزه گرفتن بهتر می شود و انسان از لحاظ روحی – روانی احساس رضایت و آرامش بیشتری می کند.

روزه گرفتن در روزهای گرم بهار و تابستان علاوه بر ایجاد خستگی جسمانی و فیزیکی دارای تاثیرات روحی و روانی خاص خود نیز می باشد. در این فصل بسیاری از مردم بی حوصله و احساساتی می شوند. روزه ای که در روزهای گرم خرداد ماه گرفته می شود، در کنار گرسنگی و تشنگی، سبب دفع بخشی از آب بدن از راه عرق کردن و در نتیجه ناراحتی و بی حوصلگی را در انسان افزایش می دهد. بر اساس گفته های متخصصان و کارشناسان، می توان این مشکلات و اختلالات را به روش های ساده از بین برد.

- در روزهای گرم بهار و تابستان، برای اینکه بی حوصلگی و عصبی بودن ناشی از روزه را از بین برده، چکار باید کرد؟

برای پیشگیری از بی حوصلگی و عصبی بودن ناشی از روزه گرفتن در این روزه ها، در درجه اول تغذیه، نوشیدن مایعات و توجه کردن به خواب دارای اهمیت می باشد. یعنی انسان باید از افطار تا سحر زندگی منظمی و دقیقی برای خود مشخص کند، تا روزه گرفتن سبب به هم ریختن نظم زندگی و ارگانیسم بدن انسان نشود.

در زمانی که نصف شب انسان برای سحری خوردن بیدار می شود و خوابش شکسته می شود و چون باید مثل روزهای دیگر در ساعت معین از خواب بیدار شود، خستگی، عدم تمرکز و هواس پرتی به وجود می آید. برای پیشگیری از به وجود آمدن این حالات و شرایط، می تواند به تدابیر ویژه که مخصوص ماه رمضان است، مانند داشتن خواب روزانه، شب زود خوابیدن، کم کردن فشاری کاری روزانه و یا انجام دادن آن ها در بلند مدت و نیز تقسیم کار و ... متوسل شد.

تاثیرات روحی - روانی روزه | روش های کاهش بی حوصلگی و عصبی بودن ناشی از روزه گرفتن

یکی از علت های اساسی و اصلی بی حوصلگی و عصبی بودن انسان در این ماه، تشنگی و آب می باشد. کم بودن زمان بین افطار و سحر و سیر بودن در این تایم، مصرف آب در انسان را کاهش می دهد و چون مدت زمان روزه گرفتن طولانی است، به همین دلیل تشنگی سبب و عامل عصبی بودن می شود. لذا در مدت افطار تا سحر سعی کنید آب فراوان بنوشید.

- آیا بیماران روحی - روانی مانند افرادی که دچار اختلال دو قطبی، افسردگی و غیره می باشند، می توانند روزه بگیرند؟

بیمارانی که درمان های روانپزشکی دریافت می کنند، می توانند بدون اینکه مصرف داروهای خود را قطع کنند، روزه بگیرند. با این حال، افرادی که از داروهای حاوی اسید لیتیم (Lithium) و والپروئیک (sodium valproate) استفاده می کنند و در کنار آن از داروهای متوازن کننده روحی – روانی هم استفاده می کنند، ممکن است به علت کمبود آب در ارگانیسم بدن با فشار خون نسبی روبرو شوند. به همین دلیل این گونه بیماران در ماه رمضان، برای اینکه مقدار مصرف روزانه مایعات در بدن را همانند سابق (قبل از ماه رمضان) حفظ کنند و برای تنظیم مجدد میزان داروها باید با پزشک مشورت کنند.

این بیماران با مشورت پزشک می توانند، داروهایی که در طول روز مصرف می کردند، را در سحر مصرف کنند. دوز مصرف داروهای روزانه باید در بین افطار تا سحر تقسیم شود، البته گاهی می توان مقدار دوز داور را کاهش داد. البته این روش حتماً باید از سوی پزشک برای بیمار تجویز شود. نباید بیمار تلاش کند که این کارها را سر خود انجام دهد. چرا که بیماری های روانی پتانسل تکرار شدن را دارند.

- آیا می تواند خستگی ذهنی ناشی از روزه گرفتن را درمان و یا پیشگیری کرد؟

دقت کردن به خواب، تغذیه و نوشیدن مایعات می تواند برای پیشگیری از خستگی ذهنی در افراد روزه دار مفید باشد. کاهش خواب سبب کاهش دقت انسان در رانندگی و در نتیجه می تواند منجر به تصادفات جاده ای شود. به همین دلیل دقت به تغذیه، خواب و استفاده از مایعات برای زندگی روزانه انسان بسیار مهم است.

- افرادی که نمی توانند به هر دلیل روزه بگیرند و دچار عذاب وجدان هستند، می توان به روش های زیر عذاب وجدان خود را کاهش دهند.

اگر به دلیل ابتلا به بیماری، نمی توانید روزه بگیرید، از دیدگاه دین گناهی انجام نمی دهید، چرا که این افراد به دلیل بیماری جسمی که در دست خودشان نیست، توانایی روزه گرفتن را ندارند. یعنی روزه نگرفتن انتخاب خودشان نمی باشد. این افراد باید مراقب سلامتی خود باشند و با گوش دادن به حرف افراد بدون معلومات سلامتی خود را به خطر نیاندازند. اگر در مورد موضوعات دینی سوالی دارند، با مراجعه به متخصصان و کارشناسان حوزه دین می توانید به جواب مورد نظر دست پیدا کنید.

- تاثیر مثبت روانی روزه گرفتن

روزه گرفتن انجام دادن وظایف و مسئولیت های دینی و مذهبی انسان می باشد و از دیدگاه ایجاد احساس رضایت در انسان با اهمیت است. البته تاثیرات مثبت روزه تنها به احساس رضایت محدود نمی شود. چرا که بر روی افراد مذهبی تاثیرات مثبت اش مشخص می باشد و در همه دنیا هم پذیرفته شده می باشد. به ویژه روزه گرفتن در روزهای بلند و گرم بهار و تابستان به علت اینکه علایق و تمایلات انسان را به تاخیر می اندازد، سبب نزدیکی بیشتر به خداوند می شود و انسان به دلیل اینکه دستورات خداوند را انجام داده است، از لحاظ روحی – روانی زندگی راحت تری را تجربه می کند.

اگر انسان در انجام سایر عبادت ها خود را مورد سرزنش قرار می دهد با انجام این عبادت امیدوارتر می شود. افرادی که حس دوری از خدا داشتن با روزه گرفتن احساس ناراحتی این افراد کاهش می یابد و علاوه بر این روزه در بین مردم دارای تاثیرات ایجاد مهربانی و ترحم و دلسوزی نسبت به یکدیگر می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1101
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
تاثیرات روحی - روانی روزه | روش های کاهش بی حوصلگی و عصبی بودن ناشی از روزه گرفتن
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)