تاثیرات روحی - روانی تکنولوژی بر روی کودکان | فناوری های جدید و تاثیرات آن بر کودکان

تاثیرات روحی - روانی تکنولوژی بر روی کودکان | فناوری های جدید و تاثیرات آن بر کودکان

امروزه بسیاری از کودکان برای بازی و سرگرمی از تلویزیون، کامپیوتر و یا تلفن همراه استفاده می کنند و والدین هم مانع از این کار نمی شود و حتی برای راحتی خود کودکان را تشویق به استفاده از این تکنولوژی ها می کنند، در حالی که این تکنولوژی های بسیار مضر است و برای سلامتی کودکان خطرناک می باشند.

در دوران معاصر تکنولوژی ها با سرعت در حال رشد می باشند و در نتیجه تکنولوژی های مورد نیاز روز مانند گوشی های هوشمند، تلویزیون، کامیپوتر و غیره به بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما انسان ها تبدیل شده اند. اما این تکنولوژی های نامبرده شده، هر چقدر هم که ضروری می باشند، برای همه ما آشکار است که سلامتی از هر چیزی واجب تر است. کسانی که بیشترین علاقه را به استفاده از کامپیوتر، تلویزیون و تلفن دارند، بخش مهمی را کودکان تشکیل می دهند. کودکان ساعت ها به تماشای تلویزیون و یا استفاده از کامپیوتر و تلفن می پردازند که این امر در آنها سبب می شود که ارتباط کودکان با محیط اجتماعی کمتر شود و وابستگی به این تکنولوژی ها نیز بیشتر شود. این تکنولوژی ها در کودکان کم سن و سال سبب انزوا، پرخاشگری نسبت به دوستان مدرسه و اطرافیان و دیگر رفتارهای ناخوشایند می گردد.

کامپیوترها، تلفن ها و تلویزیون بر روی ارگانیسم کودکان و روح و روان آنها تاثیرات مثبت و منفی دارد. با احساس تاسف باید گفت که، تاثیرات منفی این تکنولوژی ها از تاثیرات مثبت آن بسیار زیاد می باشد.

تاثیرات مثبت این تکنولوژی ها عبارتند از:

1- کودکان این امکان را دارند که به وسیله اینترنت در کمترین زمان اطلاعات مورد نیاز را به دست آورند.

2- اینترنت و تلویزیون به کودکان کمک می کند، تا جواب سوالات خود را پیدا کنند.

3- این فناوری ها به کودکان در تشخیص خوب و بد از همدیگر و رشد خیال پردازی و تفکر در آنها کمک می نمایند.

4- تکنولوژی های موجود سبب می شود که کودکان در عرصه های علمی مختلف اطلاعات لازم را بدست آورند و این امر موجب رشد تفکر منطقی در آنها می گردد.

تاثیرات منفی این تکنولوژی های عبارتند از:

1- کسانی که از اینترنت زیاد استفاده می کنند، به ویژه در کودکان موجب ایجاد وابستگی شدید می شود، این وابستگی می تواند تبدیل به بیماری هم شود و مانند مواد مخدر و الکل می تواند اعتیاد به وجود آورد.

2- اعتیاد به تکنولوژی به سرعت بر روی سلامتی کودکان آسیب وارد می کند. این گونه که در درجه اول، توانایی دید را کاهش می دهد، مانع از رشد صحیح ستون فقرات می شود، در سیستم تنفسی اختلال ایجاد می کند، سبب ایجاد سردرد می شود، اختلال در خواب به وجود می آورد و نیز سبب خستگی و دیگر ناراحتی ها می گردد.

3- همچنین کودکانی که بیشتر زمان خود را در برابر تلویزیون، کامپیوتر و تلفن می گذرانند. علاوه بر اینکه بر روی یادگیری درسی در آنها تاثیر می گذارد، سبب می شود که درس خواندن را به تاخیر بیاندازند.

4- کودکان حساس با دیدن صحنه های خشن در کامپیوتر و یا فیلم های تلویزیونی که بر روی احساسات آنها تاثیر می گذارد، سبب ایجاد حس پرخاشگری و زور گفتن در این کودکان می شود. در کنار همین احساسات در آنها حس ترس هم ایجاد می گردد.

5- می تواند گفت که کامپیوتر، تلویزیون و تلفن تبدیل به یکی از نزدیکتر دوستان کودکان شده اند. این هم سبب می شود کودکان به والدین، اعضای دیگر خانواده و دوستان احساس صمیمیت نکنند.

6- وابستگی زیاد به این تکنولوژی برای درست حرف زدن کودکان از جهت گرامری و اینکه افکار خود را درست بیان کنند، به مشکل می خورند.

اولین دانسته غلط در مورد کامپیوتر، تلویزیون و تلفن همراه در کودکان تنها والدین به وجود می آورند. کودکانی که تازه دارند بزرگ می شود، اولین اسباب بازهایش تلفن و کامپیوتر می شود. کودکان به اینها مانند سرگرمی نگاه می کنند. با فیلم های کودک سرگرم می شود و والدین چون می خواهند به کارهای خود مشغول شوند، مانع کودکان نمی گردند و حتی تلفن های خود را به کودکان می دهند.

در بسیاری از مواقع علت اینکه کودکان از اینترنت به صورت درست استفاده نمی کنند، والدین مقصر می باشند. این طور که برخی از والدین ها، برای کودکان کم سن و سال تلاش می کنند، موبایل و کامپیوتر تهیه کنند. این سبب می شود علاقه کودکان به بازی های کامپیوتری خیلی بیشتر شود. والدین باید از خوشحال کردن کودکان با این گونه هدایا صرفنظر کنند. بهتر می باشد که، والدین وقت بیشتری را برای بازی با کودکان خود اختصاص دهند و در مورد چیزی های که مورد توجه کودکان می باشد، بیشتر با هم بازی و صحبت کنند و با آنها همفکری نمایند.

هر والدینی باید بداند که برای کودکان مهمترین چیز مهربانی آنها و صمیمت با آنها می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
تاثیرات روحی - روانی تکنولوژی بر روی کودکان | فناوری های جدید و تاثیرات آن بر کودکان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)