تاثیرات دعوای والدین بر روی سلامتی کودکان | خطرات و آسیب های مشاجرات و دعواهای خانوادگی بر سلامتی کودکان

تاثیرات دعوای والدین بر روی سلامتی کودکان | خطرات و آسیب های مشاجرات و دعواهای خانوادگی بر سلامتی کودکان

رفتار و کردار والدین نقش بسیار زیادی در سلامتی روحی – روانی کودکان دارد، والدین اولین اولگوهای رفتاری کودکان هستند و کودکان در بسیاری از موارد از والدین تقلید می کنند، لذا دعواها و مشاجرات میان زن و شوهر نقش زیادی در سلامتی کودک دارد و بر روی سلامتی کودکان تاثیرات منفی می گذارد.

سلامتی جسمی کودکان، سلامتی روحی و روانی کودکان، موفقیت های تحصیلی و روابط کودکان با افراد دیگر در آینده و ... همه در نتیجه رفتارها و عملکردهای تک تک والدین یعنی زن و شوهر می باشد. بر اساس تحقیقات حوادث و اتفاقاتی که در خانه رخ می دهد، واقعاً بر روی سلامتی و رشد کودکان و نیز بر روی سلامتی روانی کودکان تاثیرات بلند مدتی دارد. در کنار تضاد و دعوا در روابط کودک با والدین، طریقه رفتار والدین با یکدیگر هم در سلامتی جسمی و روحی - روانی کودکان نقش زیادی دارد و در طول زندگی وی بر روی سلامتی کودک تاثیر گذار است.

در نتیجه تحقیقاتی که در کشور انگستان و دیگر کشورها در ارتباط با مشاجرات و دعواهایی که کودکان در خانواده و در دوران رشد خود مشاهده می کنند، نشان می دهد که، کودکان حتی قبل از شش سالگی از اتفاقات و مشاجراتی که در خانواده به وجود می آید، تاثیر می پذیرند و ضربان قلب کودک به تپش می افتد و در نتیجه هورمون استرس به نام «کورتیزول» (Cortisol) در بدن کودک ترشح می شود. در کودکان با سنین مختلف، اختلال در رشد فکری و ذهنی، اختلال در خواب، ناراحتی، افسردگی و دیگر اختلالات جدی در رفتار و کردار آنها به وجود می آید. همه این عوامل با دعواها و جر و بحث های والدین که شرایط شدید استرس زایی را به کودک تحمیل می کند، در ارتباط است و در نتیجه آن به وجود می آید.

در بین والدین به صورت جزئی و دوره هم که اختلاف به وجود می آید، باز هم بر روی کودکان تاثیر می گذرد، چرا که تحقیقات نشان می دهند، دعواهای والدین که نسبتاً شدید نمی باشد، هم موجب ایجاد شرایط مشابه در کودکان می گردد.

اما در خانواده هایی که والدین مناظرات و مباحث خود را با گفتگو و رضایت طرفین حل می کنند و یا از راه های ساده برای حل آن استفاده می کنند، در این خانواده های کودکان کمتر به این اختلالات و مشکلات دچار می شوند و یا اصلاً دچار نمی شوند.

دعوا و مشاجره در خانواده به شکل های مختلف بر روی سلامتی کودکان تاثیر می گذارد. مثلاً در گذشته این گونه فکر می شد که، طلاق گرفتن والدین و یا زندگی جدای آنها از یکدیگر بر روی اکثریت کودکان تاثیرات منفی می گذارد. اما اکنون روانشناسان کودک بر این عقیده اند که، در برخی موارد قبل از طلاق گرفتن، دعواها و مشاجراتی که در دوران طلاق و بعد از آن در بین والدین به وجود می آید، تاثیرات منفی بسیار جدی بر روی سلامتی روحی – روانی و جسمی کودکان دارد.

پیش از این، این گونه محسوب می شد، که ژنتیک در واکنش کودکان به دعواهای موجود در خانواده نقش زیادی دارد و این موضوع امروزه اثبات شده است. چرا که در سلامتی روحی – روانی کودکان، شرایط طبیعی و ژنتیکی نقش بزرگی ایفا می کنند، چرا که در به وجود آمدن ناراحتی، افسردگی و عصبی بودن و ... عامل ژنتیک نقش بسیار زیادی دارد.

اما شرایط خانوادگی و تربیت هم نقش بزرگی در این رابطه دارند. بر اساس عقیده کارشناسان و روانشناسان کودک، با توجه به شرایط خانوادگی بیمار یهای روحی – روانی با گذر زمان به صورت مادرزادی بیشتر می شوند و یا بر عکس می توانند کاهش پیدا کنند. در این شرایط وضعیت خانوادگی و شرایط خانه بدون توجه به زندگی مشترک والدین با هم و یا جدا بودن آنها تاثیر زیادی دارد.

تاثیرات منفی موجب اختلال در خواب و رشد مغزی کودک می شود. کودکان کم سن و سال در مدرسه دچار ناراحتی و افسردگی و اختلال رفتاری می شوند. افسردگی، سختی های مرتبط با تحصیل و دیگر اختلالات جدی در این کودکان به وجود می آید. اما در کودکان سن بالا احتمال دارد، این کودکان در صدد آسیب زدن به خودشان برایند.

برای تامین رشد بلند مدت و نرمال کودکان، کمک گرفتن از فامیل های نزدیک مانند برادر و خواهر، دوستان و دیگر افراد نزدیک مانند معلم بسیار مهم می باشد. حوادثی که در خانواده روی می دهد، به بهبود این روابط و با برعکس به تخریب این روابط، می تواند تاثیر بگذارد. لذا طبیعی است که والدین در مورد تاثیرات روابط آنها بر روی سلامتی کودکان آگاهی داشته باشند

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 41
تعداد کل آرا: 2874
تعداد کل بازدیدها: 213078
تاثیرات دعوای والدین بر روی سلامتی کودکان | خطرات و آسیب های مشاجرات و دعواهای خانوادگی بر سلامتی کودکان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)