تاثیرات تماشای برنامه کارتونی بر روی رشد کودکان | تاثیرات انیمیشن بر روی کودکان

تاثیرات تماشای برنامه کارتونی بر روی رشد کودکان | تاثیرات انیمیشن بر روی کودکان

امروزه به علت گسترش رسانه ها و سرگرمی ها جدید و از طرف دیگر سبک زندگی آپارتمانی در بین خانواده ها بسیاری از کودکان به جای اینکه در کوچه و خیابان با دوستان خود بازی کنند، ناچاراً ساعت جلوی تلویزیون بنشینند و فیلم های مختلف کارتونی را دنبال نمایند، در حالی که طبق تحقیقات فیلم های کارتونی در صورت زیاد نگاه کردن، تاثیرات منفی بر روی رشد کودکان دارد.

امروز در کنار کودکان افراد بزرگسال هم ساعت ها در برابر تلویزیون و یا اینترنت می نشینند و فیلم های کارتونی نگاه می کنند. کارتون هایی که به شکل انیمیشن تولید می شوند، ماهانه میلیون ها دلار درآمد دارند. در حالی که فیلم های کارتونی غیر انیمیشنی طرفدار زیادی ندارند، یا این حال بسیاری از والدین از این موضوع شکایت دارند که، فیلم های کارتونی انیمیشنی موجب پرخاشگری کودکان می شود. کودکان بعد از دیدن چنین انیمیشن هایی مسلح شده و در حین بازی به هم دیگر می گویند: "می کشمت و یا تو را خواهم کشت"، که این مسئله از لحاظ روحی - روانی در کودکان مشکلات جدی، می تواند به وجود آورد. در چنین شرایطی سوال این می باشد که، والدین چگونه می توانند، از روح و روان کودکان خود محافظت نمایند؟

بر اساس تجربیات جهانی فیلم های کارتونی به عنوان وسیله ای برای درس خواندن، حرف زدن و شکل گیری شخصیت کودک ایفای نقش می کنند و به رشد فردی آنها نیز کمک می کنند. هر کودکی احتمال دارد که، درس خواندن را دوست نداشته باشد، اما اکثریت کودکان از تماشای برنامه های کارتونی لذت می برند. روانشناسان معروف جهانی می گویند که، موضوع و مضمون فیلم های کارتونی و انیمیشنی باید متناسب با سن کودکان انتخاب شود. چرا که در بسیاری از کشورها، برای رشد هوش کودکان، یادگیری زبان مادری و ... به صورت صحیح و به اندازه کافی از فیلم های کارتونی با داستان ها و مضمون های ملی استفاده می شود. اگر کودکان به زبان های دیگر فیلم های کارتونی را نگاه کنند، با فرهنگ و آداب رسوم کشورهای دیگر بزرگ شده و این امر در رشد کودکان مفید محسوب نمی شود.

تاثیرات تماشای برنامه کارتونی بر روی رشد کودکان | تاثیرات انیمیشن بر روی کودکان

گاهی والدین برای اینکه کودک را ساکت کنند، کودک را به تماشای فیلم کارتونی در تلویزیون و یا اینترنت دعوت می کنند. که از جهت روحی و روانشناختی برای کودکان مضر و منفی می باشد. در این موقع والدین به موضوع فیلم های کارتونی و مضمون آن دقت کافی نمی کنند. در حالی که فیلم های کارتونی که از طریق اینترنت، کامپیوتر، تبلت و غیره پخش می شود و یا کودکان نگاه می کنند، گاهی دارای محدودیت سنی می باشد. مثلاً فیلم هایی که بالای آن نوشته +7، را نباید کودکان زیر شش سال نگاه کنند، چرا که این فیلم ها با توجه به رشد عقلی کودکان انتخاب شده است. فیلم هایی که دارای موضوعات مختلف ملی و مذهبی می باشند، برای کودکان کم سن و سال مفید نیستند و می توانند عوارضی را به دنبال داشته باشند. در روانشناسی کودک، در دنیا اعتقاد بر این است که کودکان 0-3 ساله نباید با تلویزیون، کامپیوتر، تبلت و موبایل آشنا شوند. برای اینکه تمرکز و دقت کودکان به اندازه کافی رشد نمی کند، چرا که این ابزارها ذهن کودکان را خسته می کنند.

کودکانی که فیلم های با موضوعات و مضمون های غیر متناسب با سن و سال خود نگاه می کنند، این فیلم ها در رشد گفتاری آنها نیز خلل ایجاد می کند. چرا که ذهن این کودکان برای اینکه این اطلاعات را به صورت کامل درک کند، روند رشد را کُند می کند و سبب می گردد که کودکان از سن نرمال خود دیرتر زبان باز کنند.

کودکانی که در سن 2 تا 5 سالگی قرار دارند، در طول روز تنها باید 1 ساعت تلویزیون نگاه کنند. طبیعی می باشد که فیلم های کارتونی ده دقیقه در این یک ساعت بهتر است، نگاه شود. اما در حال حاضر پیدا کردن فیلم های کارتونی ده دقیقه ای سخت می باشد. در حالی که قطع کردن فیلم های کارتونی در وسط، موجب واکنش شدید کودکان می شود. چرا که اکنون فیلم های انیمیشنی حداقل 20- 25 و 45 دقیقه ادامه دارند. برای اینکه چنین شرایطی ایجاد نشود فیلم های کارتونی کوتاه انتخاب شود. کودکانی که از سن 6 تا 12 سالگی قرار دارند، خیلی بیشتر فیلم های انیمیشنی را دوست دارند. برای آنها نیز مدت زمان نرمال یک ساعت می باشد. در زمانی که بیش از حد نرمال به تماشای تلویزیون بپردازند، سبب کاهش فعالیت های درسی آنها می شود. لذا لازم است سعی شود که در طول سال تحصیلی این نرمال رعایت شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
تاثیرات تماشای برنامه کارتونی بر روی رشد کودکان | تاثیرات انیمیشن بر روی کودکان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)