بی خوابی در زمان بارداری | روش های مقابله و بر طرف کردن بی خوابی در دوره حاملگی کدامند؟

بی خوابی در زمان بارداری | روش های مقابله و بر طرف کردن بی خوابی در دوره حاملگی کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/22

داشتن خواب کافی در دوران حاملگی برای سلامتی مادر و جنین بسیار مهم و اساسی می باشد، ولی بسیاری از خانم های بارداری با بی خوابی در دوره حاملگی مواجه می شوند و نمی توانند به اندازه کافی خواب و استراحت داشته باشند. اگر کم خوابی در دوران بارداری بر روی عملکرد و فعالیت خانم های باردار تاثیر بگذارد، برای سلامتی جنین مضر می باشد.

به طور متوسط خانم های باردار، نسبت به زنان غیر باردار کمتر در طول شب می خوابند. در سه ماهه سوم، بیش از نیمی از زنان باردار می گویند که، آن ها به سختی به خواب می روند. در واقع می توان گفت بی خوابی در دوران بارداری در بین زنان باردار شایع است. در دوران بارداری به دلیل تغییرات گسترده‌ای که در بدن شخص باردار اتفاق می‌افتد، یکی از مسایلی که تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد، خواب زن باردار می‌باشد.

بی خوابی در زمان بارداری | روش های مقابله و بر طرف کردن بی خوابی در دوره حاملگی کدامند؟

خواب یک شخص باردار در ابتدای بارداری معمولاً به دلیل ترشح هورمون‌ها بیشتر شده و شخص بیشتر احساس خواب‌آلودگی دارد. اما این تغییرات در ماه‌های آخر بارداری باعث کم خوابی شخص باردار می‌گردد. به عبارت دیگر، در زمان بارداری، در بسیاری از خانم ها از روزهای اول بی خوابی مشاهده می شود. ولی در دو الی سه ماهگی این حالت بر طرف می شود. اما در اواخر دوره بارداری دوباره بی خوابی به یکی از مشکلات خانم های باردار تبدیل می شود. در دوران بارداری برای غلبه بر بی خوابی، اصول زیر را می توانید رعایت کنید:

1- از تنش و شرایط تنش زا به دور باشید. خستگی های روزمره، در بسیاری از موارد موجب داشتن خواب راحت می شود.

2 - اگر شما به خواب در طول روز عادت دارید، از خوابیدن در طول روز امتناع کنید، این کار سبب می شود که شب خواب راحتی داشته باشید.

3- قبل از خواب، غذاهای سنگین نخورید.

4- در موقع شب از انجام دادن کارهای فکری و جسمی پرهیز کنید.

5- قبل از خواب مایعات زیاد نخورید، چرا که پر بودن مثانه دشمن خواب راحت می باشد.

6- قبل از اینکه به رخت خواب بروید، به مقدار یک لیوان شیر ولرم بخورید، (اگر از مزه شیر خوشتان نمی آید می توانید به آن عسل، دارچین و یا شکر اضافه کنید)، دمنوش گیاهی هم می تواند، استفاده کنید. ولی چای و قهوه تند ممنوع می باشد.

بی خوابی در زمان بارداری | روش های مقابله و بر طرف کردن بی خوابی در دوره حاملگی کدامند؟

7- قبل از خواب می توانید از برگه زرد آلوی خشک شده، بادام، گردو و موز استفاده کنید. این محصولات دارای اسید آمینه تریپتوفان (Tryptophan) می باشند است که خواب آور هستند.

8- لازم است که اتاق خواب خنک باشد، لذا قبل از خواب هوای اتاق را عوض کنید.

در زمان بارداری از داروها و قرص های خواب آور استفاده نکنید، اما اگر نیاز است و چاره ای نیست با مشورت پزشک می توانید از قرص های خواب آور استفاده کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 86
تعداد کل آرا: 3218
تعداد کل بازدیدها: 659510

نظرات کاربران

*