بی اختیاری ادرار در کودکان | علل و درمان بی اختیاری ادرار در کودکان

بی اختیاری ادرار در کودکان | علل و درمان بی اختیاری ادرار در کودکان

در برخی از خانواده که والدین از بی اختیاری ادرار در فرزندان خود ناراضی است و آن را به عنوان یک اختلال می شناسند، در حالی که بی اختیاری ادرار در کودکان زیر سه سال کاملا طبیعی می باشد. برای آشنایی با چرایی و علل بی اختیاری ادرار در کودکان شما را دعوته به مطالعه این مطلب می کنیم.

بی اختیاری ادرار (Urinary incontinence) در کودکان تا سه سالگی نرمال محسوب می شود. در زمان ادرار کردن عضلات مجرای ادرار باید شل شود و عضلات شکم و مثانه هم باید جمع شود. تمام این پروسه از سوی سیستم عصبی به صورت اتوماتیک تنظیم شود و از سوی خود کودک هم بر روی آن نظارت وجود دارد.

میزان کنترل سیستم عصبی کودکان تا سه سالگی، به علت اینکه در حال رشد می باشد، نمی تواند بر روی ادرار کودک کنترل داشته باشد و ادرار به صورت اتوماتیک و غیر ارادی رخ می دهد. یعنی در زمانی که مثانه پر می شود، عضلات مجرای ادرار شل شده و کودک ادرار می کند. کودکان بعد از سه سالگی سیستم عصبی شان رشد می کند و می تواند بر روی این پروسه به صورت آگاهانه کنترل داشته باشد. در این دوره با پر شدن مثانه، در کودک احساس دستشویی رفتن به وجود می آید. ولی به صورت اتوماتیک کودک در همین لحظه به دستشویی نمی رود و تا حدی که می تواند (یعنی تا وقتی که به آن فشار وارد شود) صبر می کند و ادرار خود را نگه می دارد.

در کودکان بالای سه سال اگر بی اختیاری ادرار ادامه پیدا کرد، لازم است که کودک به متخصص مغز و اعصاب و یا متخصص ارولوژی مراجعه نشان داده شود.

بی اختیاری ادرار علل و دلایلی مختلفی دارد، که یکی از آن ها روان‌نژندی یا نِوْرُز (Neurosis) می باشد. بی اختیاری ادرار مرتبط با نِوْرُز به صورت همیشگی رخ نمی دهد، در شرایط آرام به وجود نمی اید. این گونه بی اختیاری ادرار معمولا در شب و به صورت کمتر در روز هم رخ می دهد. در صورتی که کودک مبتلا به نِوْرُز باشد، آنها دارای خواب سطحی می باشد و آنها خواب های مختلفی را می بینند و در حالی که خواب هستند به صورت غیر ارادی ادرار می کنند و از خواب بیدار می شوند و در این شرایط دچار تشویش می گردند.

کودکانی که دارای بی اختیاری ادرار عصبی می باشند در مدرسه و یا در منزل در شرایط سختی که قرار می گیرند، دچار بی اختیاری ادرار می شوند. در این مواقع والدین بهتر است، بررسی کنند و ببیند که در مدرسه بین هم سن و سالان و معلم چه رابطه ای دارد و در صورت امکان باید تلاش کرد که علل و عوامل نِوْرُز را از بین برد.

بی اختیاری ادرار که در شرایط شبیه به نِوْرُز رخ می دهد، معمولا دارای ویژگی دوره ای می باشد و در طول شب می تواند چند بار تکرار شود. اگر این گونه بی اختیاری ادرار در زمان خستگی رخ دهد، کودک متوجه آن نمی شود و با رخ دادن بی اختیار ادرار کودک تعجب نمی کند، کودک خواب نمی بیند، چرا که خوابش عمیق می باشد. حتی با ادرار به صورت غیر ارادی لباس و رخت خواب کودک هم که خیس می شود، از خواب بیدار نمی شود. در این گونه کودکان در بیشتر موارد علائمی مانند سردرد، سر گیجه و خستگی مشاهده می شود. آنها نمی توانند فکر خود را متمرکز کنند. دقت کافی را ندارند. این گونه کودکان در مدرسه هم درس ها را خوب یاد نمی گیرند.

فارغ از اینکه بی اختیاری ادرار در کودکان به چه دلیل رخ می دهد، می توان برای رفع و درمان آن کارهای زیر را انجام داد.

1- لازم است شرایط آرام و بدون استرسی برای کودک ایجاد شود و مدت زمان نگاه کردن به تلویزیون هم کمتر شود.

2- بهتر است که سه ساعت قبل از خواب شام بخورد و در این زمان از مصرف غذاهایی تولید کننده ادرار مانند سیب، خیار، شیر و غیره بپرهیزد.

3- یک ساعت مانده به خواب هر بیست دقیقه یکبار کودک را برای ادرار به دستشویی برده شود.

4- لازم است محل خواب کودک گرم باشد.

5- برای تقویت عضلات شکم و کمر ورزش هایی مانند شنا (آب بازی) و دوچرخه سواری انجام شود و برای درمان به دکتر مراجعه گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
بی اختیاری ادرار در کودکان | علل و درمان بی اختیاری ادرار در کودکان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)