بی اختیاری ادرار در زنان | علل و دلایل بی اختیاری ادرار در زنان | چگونگی درمان بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار در زنان | علل و دلایل بی اختیاری ادرار در زنان | چگونگی درمان بی اختیاری ادرار در زنان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/09/18

یکی از مشکلات و اختلالاتی که در برخی از زنان بعد از 40 سالگی رخ می دهد، بی اختیاری ادرار می باشد، که می تواند موجب خجالت و ناراحتی بسیاری از خانم ها گردد، با این حال بهتر است بدانیم این اختلال باید هر چه سریعتر درمان شود، چرا که با گذشت زمان درمان آن سخت تر می گردد.

به صورت عملی، از هر سه زن یک نفر بعد از 40 سالگی دچار وضعیت پاتولوژیکی در دفع ادرار می شود – یعنی آنها نمی توانند ترشح ادرار خود را حفظ کنند و به نوعی دچار بی اختیاری ادرار می شوند. در بین زنان تعداد افرادی که نمی توانند بر روی دفع ادرار خود کنترلی داشته باشند، با بالا رفتن سن افزایش می یابد. اگر چه عدم توانایی در کنترل ادرار در ارگانیسم بدن زنان هیچ گونه خطری ایجاد نمی کند، اما بر روی روحیه و روان آنها تاثیر منفی می گذارد. در شرایط شدید آنها امکان و توانایی کاری خود را از دست می دهند.

در خانم ها عضلات لگن در مقایسه با مردان نسبتاً ضعیف می باشد. زایمان ها به ویژه زایمان های طولانی مدت و سخت عضلات لگن را خیلی بیشتر تضعیف می کنند. اگر خانم ها به کارهای سخت فیزیکی مشغول باشند (و یا قبلاً مشغول بوده اند) و یا وزن بدن آنها از حد نرمال بیشتر باشد، در این موقع فشار در ناحیه داخلی شکم افزایش می یابد. این هم به نوبه خود، موجب از بین رفتن بیشتر عضلات لگن می شود. بر اساس نتایج تحقیقات اخیر، امکان دارد اندام های کوچک لگنی در خانم ها مانند رحم، مثانه و غیره به پایین بیافتد و یا به حاشیه قرار گیرد.

در شرایطی که مثانه جایگاه طبیعی خود را ترک می کند و پایین تر می آید، دیگر نمی تواند بر روی دفع ادرار کنترلی داشته باشد. در نتیجه حتی در زمان حرکات ضعیف فیزیکی مانند سرفه، خنده و حالاتی مانند این هم در زنان به صورت غیر ارادی ترشح ادرار به وجود می آید. در شرایط خیلی شدید بیماری، بی اختیاری ادرار تنها با تغییر وضعیت بدن و حتی در شرایط آرام هم روی می دهد.

در بیشتر مواقع، خانم ها در مواجه با عدم کنترل بر ادرار خود، این را با ترشحات دیگر واژن اشتباه می گیرند و به دکتر مراجعه نمی کنند. برخی دیگر به علل روانی، از صحبت کردن در این مورد با پزشک خجالت می کشند. به چنین حالات و شرایطی نباید امکان به وجود آمدن داد.! مانند دیگر بیماری های زنان، درمان عدم کنترل بر ادرار هم به موقع باید درمان باشد. در این گونه بیماری ها هر چقدر دیرتر به پزشک مراجعه شود، درمان و معالجه آن ها تا حدی سخت می شود. در صورتی که بیمار با تاخیر به دکتر مراجعه کند، در بیشتر موراد پزشک ناچار می شود به عمل جراحی دست بزند. به همین دلیل هم زنانی که با این مشکلات مواجه هستند، تا حد امکان هر چه سریع تر به پزشک زنان و اورولوژی مراجعه کنند.

در زنان با هدف درمان مشکلاتی مانند عدم کنترل بر روی ادرار، از قرص هایی که موجب افزایش توان عضلات مثانه و مجاری ادرار می شود، استفاده می شود. اگر در زمان معاینات و آزمایش ها مشخص شود که علت بی اختیاری ادرار ناشی از تغییر میزان هورمون های جنسی در خون می باشد، در این صورت از قرص هایی که در ترکیباتشان دارای هورمون های جنسی می باشند، استفاده می گردد. اگر معالجه بیماری با قرص نتیجه مطلوب را ندهد، در این صورت پزشک با عمل جراحی بیماری را درمان می کند.

برای پیشگیری از بیماری، بدون توجه به سن، هر زنی لازم است که به وزن خود توجه داشته باشد، با ورزش های سبک عضلات ناحیه لگن را تقویت کند. برای برخی از خانم ها که توانایی ورزش کردن را ندارند، آنها می توانند در لای پاهای خود یک توپ کوچک قرار دهند و آن را با پاهای خود فشار دهند و آن را در بین پاهای خود بچرخانند. در نظر داشته باشید که، این حرکات را می توانید در حال انجام کارهای خانه مانند غذا پختن، ظرف شستن و غیره هم انجام دهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 59
تعداد کل آرا: 2988
تعداد کل بازدیدها: 270622

نظرات کاربران

*