بیمه عمر بهتر است یا بیمه تامین اجتماعی | تفاوت های بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی

بیمه عمر بهتر است یا بیمه تامین اجتماعی | تفاوت های بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی

همانطور که می دانید در قانون کار ایران همه کارگران که در کارگاهی مشغول به کار هستند، باید از طریق سازمان تامین اجتماعی بیمه شوند. اما بعضا برخی از افراد که شغل آزاد دارند خود به عنوان خویش فرما اقدام به بیمه کردن خود از طریق سازمان تامین اجتماعی می کنند. ضمن یادآوری این نکته که بیمه تامین اجتماعی مانند بیمه سلامت(خدمات درمانی) بخشی از هزینه های درمان را پوشش می دهد اما بیمه عمر تنها برخی از حوادث و هزینه های گزاف را پوشش می دهد، در این نوشته به این سوال پاسخ داده می شود که اگر کسی بخواهد برای آینده خود از بین بیمه عمر و بیمه تامین اجتماعی انتخاب کند، کدام مورد بهتر است. یعنی بهتر است خود را تنها بیمه سلامت(که اکنون رایگان است) به علاوه بیمه عمر کند یا بیمه تامین اجتماعی که هم بیمه درمانی است و هم تامین آینده از طریق مستمری.

جدای از هزینه های درمان که هم برای بیمه تامین اجتماعی و هم خدمات درمانی(بیمه سلامت) تقریبا یکسان است. از لحاظ مزایایی که در پوشش حوادث و بیمه عمر دارد، بیمه های عمر شرکت های بیمه ای با بیمه تامین اجتماعی مقایسه می شود.

نکته اول از لحاظ میزان حق بیمه است که با مقایسه تعرفه های بیمه ای بیمه عمر شرکت های بیمه ای با تعرفه حق بیمه سازمان تامین اجتماعی برای بیمه خویش فرما می توان گفت که تقریبا قیمت حق بیمه این دو یکسان است، البته با انتخاب حداقل حقوق و حداقل حق بیمه در تامین اجتماعی. برای مثال این مبلغ در سال 95 برای حداقل حق بیمه خویش فرما حدود 150 هزار تومان ماهیانه است در حالیکه حق بیمه عمر یک شرکت بیمه خصوصی سالیانه 2 میلیون تومان است(که البته در ابتدای سال و یکجا دریافت می کند). که البته این شرکت بیمه خصوصی این مبلغ را هر سال اضافه نمی کند ولی حق بیمه تامین اجتماعی سالانه افزایش می یابد. توجه کنید که این مبلغ در حالتیکه شما کارگر باشد، حدود 30% از حقوق ماهیانه شما(که بخشی از آن را کارفرما می پردازد) می شود که مبلغ قابل توجهی است. در حالتیکه بیمه های عمر از لحاظ حق بیمه پرداختی طرح ها و تنوع دارند و متناسب با توانایی مالی و پوشش های مختلف شما می توانید حق بیمه پرداختی خود را انتخاب کنید.

شما در بیمه های عمر شرکت های بیمه خصوصی حق برداشت حق بیمه پس از گذراندن چند سال را دارید، اما در بیمه تامین اجتماعی شما پولی که پرداخت کرده اید دیگر قابل برداشت نیست. ضمن اینکه معمولا شرکت های بیمه ای پاداش یا سودی را بابت آن حق بیمه پس از گذشت چند سال به شما پرداخت می کنند که در واقع می توان گفت نوعی مستمری است اما در تامین اجتماعی شما تنها در صورت سپری شدن حداقل تعداد مشخصی سال (که کمتر از 2 سال نمی باشد) می توانید حقوق بیکاری دریافت کنید –البته با دشواری و شرایط خاص- اما اکثر بیمه نامه های عمر شرکت های خصوصی امکان برداشت حق بیمه بعد از یکسال را به بیمه گذار می دهند. در واقع بیمه های عمر قابلیت فسخ و بازخرید را دارند اما بیمه تامین اجتماعی این امکان را ندارد. ضمن اینکه در هنگام فسخ به شما سود سرمایه گذاری نیز می پردازند(که همان بیمه عمر شماست).

مزایای دیگر بیمه های عمر این است که در صورت داشتن پوشش فوت تا سه برابر سرمایه فوت به بازماندگان و بدون طی تشریفات قانونی و انحصار وراثت پول پرداخت می شود در حالیکه در بیمه تامین اجتماعی این پول(مستمری) پس از طی تشریفات قانونی و حسب سهم الارث پرداخت می گردد.

ضمن اینکه معمولا شرکت های بیمه ای که وابسته یا متعلق به یک بانک هستند، خدماتی مانند دریافت وام تا سقف 90% اندوخته و بدون ضامن و قابلیت تبدیل آن به ضمانتنامه بانکی را دارند و برای بیماری های خاص و برخی از جراحی های سنگین تا سقف معین هزینه ها را پوشش می دهند، اما در بیمه تامین اجتماعی این هزینه ها تنها در مراکز درمانی و بیمارستان های این سازمان رایگان است و در دیگر مراکز درمانی این هزینه های درمانی را خود باید پرداخت کنید.

در مجموع می توان گفت که هم بیمه عمر و هم بیمه تامین اجتماعی مزایا و معایبی دارد اما اگر شما کارگر نیستید و خود می خواهید خود را بیمه کنید، بیمه عمر شرکت های خصوصی توصیه می شود. ضمن اینکه اگر توان مالی دارید علاوه بر بیمه تامین اجتماعی توصیه می شود که بیمه عمر نیز از یک شرکت بیمه ای خریداری کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 675
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)