بیماری کیست پستان چیست | علل و دلایل ابتلا به کیست پستان کدامند

بیماری کیست پستان چیست | علل و دلایل ابتلا به کیست پستان کدامند

یکی از بیماری های شایع در میان زنان، کیست پستان می باشد، بر اساس آمارها از هر سه زن یک نفر دارای کیست پستان می باشد، در حالی که بسیاری از این افراد از کیست پستان خود خبردار نیستند، علل و دلایل زیادی سبب ابتلا به کیست پستان می گردد.

بر اساس آمارهای جهانی از هر سه زن، یک زن مبتلا به این بیماری می باشد. ابتلا به بیماری کیست پستان (Breast Cyst) در میان زنان زود به زود مشاهده می شود. بر اساس آمارها، از هر سه زن، یک نفر دارای کیست پستان می باشند و بخش بزرگی از زنان از این موضوع بی خبر می باشند. کیست های پستان انواع مختلفی دارند، در سایز، تعداد، جایگیری با هم فرق دارند.

بیماری کیست پستان در مدت طولانی رشد می کند و در ابتدای بیماری زنان هیچ گونه ناراحتی و درد حس نمی کنند. در صورتی که کیست ها بزرگ شوند، پستان ها شروع به درد می کنند و احساس سوزش و خارش به وجود می آید. این گونه علائم ناخوشایند به ویژه قبل از پریودی و در زمان پریودی به وجود می آید و بعد از پایان پریودی، علائم هم از بین می روند. برخی از کیست ها موجب می شوند که از پستان مایع شفاف، سبز و یا خونی ترشح شود.

کیست های پستان، سرطان نمی باشد و در بیشتر موارد تاثیر جدی بر روی سلامتی زنان ندارد. با این حال نمی توان گفت که، این کیست ها نیازی به معالجه ندارند. چرا که این گونه برداشت می شود که، زنانی که دارای کیست پستان می باشند، ریسک ابتلا به سرطان در آنها افزایش می یابد. کیست های بزرگ، فرم پستان ها را تغییر می دهند و در صورتی که کیست ها التهاب داشته باشند، عفونت به وجود می آورند. با توجه به همه این شرایط، زنانی که کیست پستان دارند، حتما باید برای درمان به پزشک مراجعه نمانید.

اندازه کیست ها از چند میلی متر تا 5 سانتی متر می تواند باشد، کیست می توان تنها یکی باشد و یا به تعداد زیادی وجود داشته باشد. دلیل اصلی به وجود آمدن کیست در زنان، تغییر هورمون های ارگانیسم بدن زنان می باشد. سیستم هورمونی زنان بسیار حساس است. عوامل مختلف مانند استرس، سقط جنین، چاقی و غیره بر روی آن تاثیر می گذارد و سبب تغییر هورمون های زنانه می شود. تغییر هورمون ها سبب ایجاد کیست در پستان ها می گردد.

1- استرس شدید:

در بسیار از مواقع کیست های پستان زنان و دیگری بیماری های پستان در نتیجه استرس های شدید (استرس ناشی از طلاق، فوت نزدیکان و ...) ایجاد می شود. تنش های طولانی مدت عاطفی، استرس های مزمن سبب ایجاد اختلالات مختلف در پستان زنان می شود.

2- سقط جنین:

سقط جنین بر روی سلامتی سیستم جنسی زنان از جمله سلامتی پستان ها تاثیر منفی دارد. در نتیجه سقط جنین هورمون های زنانه به صورت شدید تغییر می کند و سبب ایجاد بیماری های مختلف می شود.

3- افزایش وزن:

افزایش وزن بدن هم بر روی پستان ها تاثیر منفی دارد. دلیل آن این می باشد که، بافت های چربی توانایی تولید هورمون استروژن را دارند. در نتیجه در زنان اختلال هورمونی به وجود می آید و این بر روی سلامتی پستان ها تاثیر منفی می گذارد.

4- قرص های ضد بارداری:

در صورت استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری، سبب ایجاد کیست پستان می شود. بر اساس نظرات پزشکان، زنانی که بچه دار نمی شوند و یا دیر بچه دار (بعد از 30 سالگی) شده اند و زنانی که به علل مختلف از شیر دادن کودک امتناع می کنند، ریسک ابتلا به بیماری پستان در آنها زیاد می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
بیماری کیست پستان چیست | علل و دلایل ابتلا به کیست پستان کدامند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)