بیماری کوشینگ چاقی چیست | علائم و نشانه های آن کدامند

بیماری کوشینگ چاقی چیست | علائم  و نشانه های آن کدامند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/25

بیماری کوشینگ چاقی در نتیجه ترشح هورمون کورتیکواستروئید ایجاد می گردد. این بیماری دارای علائم و نشانه هایی می باشد که با شناخت آن علائم می توان به درمان و بهبود ان کمک کرد. لذا در این مطلب به معرفی بیماری کوشینگ چاقی و علائم آن می پردازیم.

این بیماری عصبی عضلانی در بیشتر موارد از 25 تا 40 سالگی در انسان به وجود می آید. تا کنون علل ایجاد این بیماری مشخص نشده است. در برخی موارد بیماری بعد از آسیب ها و اختلالات مغزی ایجاد می گردد.

بیماری و روم در غده هیپوفیز (Pituitary gland)، (غده ای که در مغز قرار دارد)، سبب به وجود آمدن این بیماری می تواند باشد. در موقعی ای که انسان به این بیماری مبتلا می شود، ارتباطی که بین غده آدرنال (Adrenal)، هیپوتالاموس (Hypothalamus) و هیپوفیز وجود دارد، از بین می رود. غده هیپوتالاموس فعالیت غده هیپوفیز را بیش از اندازه تحریک می کند و غده هیپوفیز مقدار زیادی هرمون در خون ترشح می کند که این هورمون فعالیت غدد آدرنال افزایش می دهد. در نتیجه غده آدرنال بیش از اندازه هورمون کورتیکواستروئید (Corticosteroids) ترشح می کند. در ارگانیسم بدن انسان بیشتر بودن هورمون کورتیکواستروئید سبب اختلال در روند مبادله مواد می گردد و می تواند سبب ایجاد بیماری کوشینگ چاقی شود.

علائم و نشانه های این بیماری:

1- چاق شدن بی از اندازه: در بیماری کوشینگ چاقی، چربی (پی) در شانه ها، نواحی شکم، صورت، سینه ها و کمر انباشت می شود. به همین دلیل بدن بیماری چاق می باشد، در حالی که دست ها و پاها لاغر است. چهره و صورت بیمار بسته می شود و گونه هایش سرخ رنگ می گردد.

2- سرخ شدن پوست و ایجاد رگه های راه راه به رنگ قرمز تند و نیز به وجود آمدن کبودی در بدن؛

3- ضعیف شدن عضلات بدن؛

4- ضعیف شدن استخوان ها (در بیمار زود به زود استخوان درد پیش می آید)؛

5- افزایش کم خونی؛

6- ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن؛

7- دیابت قندی و نیز به وجود آمدن فشار خون بالا؛

8- چاقی بیش از اندازه (در زنان، صورت بیش از اندازه چاق می شود و ریش و سبیل در می آید)؛

9- از بین رفتن سیکل قاعدگی در زنان؛

10- سبب ایجاد ناباروری می گردد و نیز در مردان ناتوانی جنسی به وجود می آورد.

برای درمان و معالجه این بیماری باید به دکتر داخلی مراجعه کرد. بیمار معاینه می شود. در زنان وضعیت هورمون ها بررسی و مشخصی می گردد. معاینات مربوط به مغز هم انجام می شود. معالجه این بیماری به دو صورت انجام می گیرد، بنا به تشخیص دکتر بیمار می تواند از قرص استفاده کند و یا از عمل جراحی صورت بگیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 302957

نظرات کاربران

*