بیماری های شایع در میان مردان و زنان | کدام بیماری در بین زنان و کدام بیماری در بین مردان شایع است

بیماری های شایع در میان مردان و زنان | کدام بیماری در بین زنان و کدام بیماری در بین مردان شایع است
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/27

بسیاری از بیماری ها در بین زنان و مردان مشترک می باشد، ولی برخی از بیماری ها وجود دارند، که بیشتر در میان زنان و یا مردان شایع می باشد و کمتر جنس مخالف به آن دچار می شود، از این رو، در مقاله حاضر به بررسی بیماری هایی که بیشتر در زنان و یا مردان شایع می باشد می پردازیم.

بر اساس تحقیقات پزشکان، در بسیاری از کشورهای جهان زنان، نسبت به مردان کمتر بیمار می شوند و بیشتر عمر می کنند. از جمله علل و عوامل آن، اهمیت دادن بیشتر زنان به سلامتی شان، دقت و توجه به تغذیه شان و کمتر سیگار کشیدن و یا استفاده کمتر از الکل در بین زنان و نیز کمتر بودن عادت های منفی در میان زنان می باشد.

بر اساس مشاهدات پزشکان، برخی بیماری ها در زنان و برخی دیگر در مردان بیشتر مشاهده می شود. که می توان به بیماری های زیر اشاره نمود:

بیماری های شایع در میان زنان

1- بیماری های مربوط به غده تیروئید، بیماری کیسه صفرا، روماتیسم، بیماری مفاصل از جمله بیماری هایی است، که در بین زنان شایع تر می باشد.

2- بیماری واریس در زنان بیشتر مشاهده می شود. که دلیل اصلی آن، تغییرات هورمونی در ارگانیسم بدن زنان می باشد. این بیماری بیشتر در زنان باردار و یا یائسه به وجود می آید.

3- بیماری فشار خون پایین و بالا، اساساً در زنان وجود دارد.

4- بیماری بروشیت آسم بیشتر در میان زنان شایع است.

5- بیماری های آلت تناسلی در زنان بیشتر دیده می شود. مجرای ادرار در زنان، در مقایسه با مجرای ادرار مردان کوتاه تر است و همچنین به علت نزدیکی به روده راست و دهانه رحم، سبب می شود که زنان به بیماری کلیوی، مثانه و مجرای ادرار مانند سیست و پیلونفریت (pyelonephritis) و غیره بیشتر دچار شوند.

6- بیماری پتوز کلیه (Nephroptosis) به افتادگی کلیه به پایین می گویند، یعنی هنگامیکه فرد می‌ایستد کلیه در داخل لگن می‌باشد. این بیماری در میان زنان بیشتر شایع می باشد و علت آن به اختلالات فیزیولوژی زنان مربوط می شود. پتوز کلیه در زنان شایعتر از مردان می‌باشد و از ضعف نیام (فاسیا) نگهدارنده کلیه ناشی می‌شود.

7- بیماری هایی مانند اختلالات روانی در میان زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود.

8- زنان در مقایسه با مردان بیشتر دچار افسردگی می شوند.

9- بیماری میگرن معمولاً بیماری زنانه محسوب می شود.

10- بیماری آلزایمر بیشتر در زنان ایجاد می شود.

11- بیماری میاستنی گراویس (Myasthenia gravis) که در نتیجه ضعف عضلات به وجود می آید، بیشتر در زنان مشاهده می شود.

12- بیماری های مختلف پوستی و آلرژی ها در زنان بیشتر مشاهده می شود.

13- در میان زنان ناباروری بیشتر است و اما ناباروی مردان به سختی قابل درمان و معالجه می شود.

بیماری های شایع در میان مردان و زنان | کدام بیماری در بین زنان و کدام بیماری در بین مردان شایع است

بیماری های شایع در میان مردان

1- بیماری های سیستم قلبی – عروقی در مردان بیشتر از زنان شایع است و علت آن فیزیولوژیکی مردان مربوط می شود. هورمون استروژن موجود در بدن زنان، از سیستم قلبی – عروقی محافظت می کند. اما بعد از دوره یائسگی به علت اینکه میزان ترشح این هورمون در ارگانیسم بدن زنان کاهش می باشد، احتمال دچار شدن زنان به این بیماری بیشتر می شود.

2- بیماری های سنگین مانند سکته مغزی و انفارکت در مردان بیشتر به وجود می آید، همچنین مردان در مقایسه با زنان زودتر به این بیماری ها دچار می شوند و نیز در سنین پایین تر مبتلا به این بیماری ها می شوند.

3- بیماری های مربوط به معده (زخم معده) و روده اثنا عشر در مردان بیشتر مشاهده می شود. که دلیل آن به هورمون ها بستگی دارد. هورمون های زنانه (استروژن) برای محافظت از غشای مخاطی معده و روده اثنا عشر مفید است، در حالی که هورمون آندروژن ((androgen در مردان تاثیر برعکس دارد و التهاب های به وجود آمده در این بخش از بدن را تشدید می کند. علاوه بر این، زنان در موارد بسیار کم مشربات الکلی مصرف می کنند و به تغذیه خود بسیار دقت و توجه می کنند.

4- بیماری های مربوط به کبد مانند هپاتیت، سیروز (Cirrhosis) و سرطان کبد در مردان بیشتر مشاهده می شود و مردان در اثر این بیماری ها بیشتر جان خود را از دست می دهند.

5- بیماری هایی مانند سرطان ریه ها و اختلات ریوی بیشتر در مردان دیده می شود.

6- بیماری سنگ کلیه در مردان در مقایسه با زنان سه برابر بیشتر دیده می شود.

7- بیماری پارکینسون (Parkinson's Disease) و بیماری اسکیزوفرنی (Schizophrenia) در مردان بیشتر مشاهده می شود.

8- بیماری نقرس، در بین مردان بیشتر شایع تر از زنان می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 87
تعداد کل آرا: 3233
تعداد کل بازدیدها: 686712

نظرات کاربران

*