بیماری های دریا | بیماری هایی که در ساحل انسان مبتلا می شود.

بیماری های دریا | بیماری هایی که در ساحل انسان مبتلا می شود.
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/13

یکی از مکان های مورد علاقه برای تفریح و استراحت در بین مردم دنیا در فصل تابستان استراحت در کنار دریا و سواحل می باشد، در حالی که اگر در سواحل برخی نکات ساده را رعایت نکنیم احتمال ابتلا به برخی بیماری ها زیاد می باشد، لذا در ساحل باید مراقب بود تا به بیماری های زیر مبتلا نشد.

دانشمندان اثبات کرده اند، انسان هایی که در دریا و ساحل استراحت می کنند، احتمال دارد به برخی بیماری ها مبتلا شوند. اگر وضعیت اکولوژیکی سواحل امروزی را در نظر بگیریم، تعداد بیماری های تهدید کننده، سلامتی انسان افزایش می یابد. اگر بعد از برگشت از ساحل و یا استخر، حال خود را خوب احساس نمی کنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

از جمله بیماری هایی که در دریا و سواحل هر کسی از بزرگ و کوچک می تواند، به آن مبتلا شوند، عبارتند از:

1- کرم های انگلی:

ماسه های سواحل استریل نیستند. در آنها سگ ها و گربه ها راه می روند و یا از دیگر میکروب های مختلف وارد آن می شود. به همین دلیل در این ماسه ها به راحتی کرم های انگلی پیدا می شود از جمله این کرم های انگلی می توان به آسکارید یا آسکاریس (Ascarididae) و توکسوکارا (Toxocaridae) اشاره کرد.

به همین دلیل بر روی ماسه های دریا دراز نکشید، برای دراز کشیدن زیر اندازهای مخصوص با خود برده و بر روی آن ها در ساحل دراز بکشید. تا می توانید در ساحل کمتر غذا بخورید. تخم انگل ها می توانند وارد زیر ناخن شده و از آن طریق وارد دهان شوند. بهتر است بعد از ساحل حمام کرده و دست ها و زیر ناخن های خود را با صابون بشورید و سپس غذا بخورید.

2- قارچ:

سواحل ماسه ای و خاکی نرم و خیس و سنگ ریزه محلی است که میکروب ها در آن زیاد می باشند. قارچ ها به پاشنه پا و انگشتان پا به راحتی می چسبند. به همین دلیل به کناره آب دریا پا برهنه نروید و لازم است از کفش ساحل استفاده کنید.

بیماری های دریا | بیماری هایی که در ساحل انسان مبتلا می شود.

3- ویروس ها:

در زمان شنا کردن در دریا، آب دریا را نخورید؟ با این حال، حداقل یکی دو قطره از آب دریا وارد دهانتان می شود. به ویژه کودکان این را نمی توانند کنترل کنند. در آب دریا انتروویروس (Enterovirus)، ویروس وبا و ... وجود دارد، که احتمال ابتلا به این بیماری ها را افزایش می دهد.

4- التهاب ها:

افرادی که خیلی بیشتر به التهاب روده، معده و دستگاه جنسی مبتلا می شوند، افراد و خانم هایی هستند در آب دریا شنا کرده اند، به ویژه توصیه می شود خانم در دوره های قاعدگی از شنا کردن برهیز کنند حتی اگر از تامپون (Tampon) استفاده کنند. چرا که خواهی نخواهی برخی باکتری ها و ویروس ها وارد اندام جنسی زنانه می شود. بهتر است که در روزهای که پریود می باشید، وارد آب نشوید.

5- سیسیت (cystitis) التهاب مثانه:

در لباس ساحل خیس و لباس زیر زیاد نمی توان گشت و یا دراز کشید. این می تواند به مثانه آسیب وارد کند. به همین دلیل بسیاری از خانم ها در آخر تابستان با بیماری سیست مواجه می شوند. به ویژه برای افرادی که قبلا سیست داشته خطر بسیار زیاد می باشد. تنها راه برای پیشگیری از بیماری سیست این است که به محض خروج از دریا لباس های خود را عوض کنید.

6- بیماری کلیوی:

کلیه ها نم و سرما را دوست ندارند. به همین دلیل گشتن و نشستن با لباس خیس ساحل ریسک ابتلا به بیماری کلیوی را افزایش می دهد. از این رو، در اواخر فصل تابستان تعداد افرادی که به پزشک مراجعه می کنند زیاد می شود. لذا به محض اینکه از دریا خارج می شوید حتما لباس های خود را عوض کرده و لباس خشک بپوشید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3344
تعداد کل بازدیدها: 859918

نظرات کاربران

*