بیماری میگرن چیست؟ علائم بیماری میگرن کدامند؟ چگونه می توان میگرن را درمان کرد؟

بیماری میگرن چیست؟ علائم بیماری میگرن کدامند؟ چگونه می توان میگرن را درمان کرد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/01

یکی از بیماری هایی که در دوره جدید در میان برخی از مردم شیوع یافته است، سردرد های ناشی از میگرن می باشد، میگرن یک از اختلالات شدید می باشد که ویژگی اصلی آن سردردهای ملایم یا شدید پی در پی می باشد. این بیماری بسیار آزار دهنده می باشد، ولی با این حال شاید تعداد افرادی که از علل ایجاد بیماری و یا روش های درمان ان خبر داشته باشند بسیار کم باشد. از این رو، در این مطلب شما را با بیماری میگرن، علائم وروش های درمان آن آشنا می کنیم.

بیماری میگرن، یک بیماری مزمن و جدی می باشد. تشخیص میگرن تنها از طرف پزشک تعیین می شود. اما انسان می توان به توجه به برخی از علائم و نشانه های بیماری، از ابتلا به این بیماری مطمئن گردد. موقعی که احتمال ابتلا به میگرن را می دهید، فورا به دکتر آسیب شناسی عصبی و یا نوروپاتولوژیست (Neuropathology) مراجعه کنید.

میگرن سردردی شدید و طولانی مدت است، درد از یک چشم و اطراف آن شروع می شود، و در مدت زمانی کم به نصف سر سرایت پیدا می کند. و در موارد کمی هم کل سر را درگیر خود می کند. درد مانند ضزبان قلب علامت دارد. اطراف درد سرد می باشد. نور براق و تند به اضافه صدای بلند درد را بیشتر می کند. در زمانی که فردی مبتلا به میگرن است به حالت تهوع و استفراغ های زود به زود هم مبتلا می شود.

در افرادی که مبتلا به میگرن هستند، فرد بیمار به دو بینی، خاموش و روشن شدن نور در برابر چشمانش، دیدن خط های زیگزاگ و یا شکلی های مانند جرقه را دچار می شود. در زمان ابتلا به میگرن درد به حدی شدید می باشد که، در آن زمان کار کردن فرد و یا در خانه بخواهد کاری را انجام دهد ممکن نمی باشد. معنای اصلی درد این است که در این زمان انسان را در رختخواب نگه می دارد. سرپا شدن، گشتن در اتاق، هر کاری که بخواهید انجام دهید، و کوچک ترین تلاش سبب افزایش درد می گردد. در زمان ابتلا به میگرن مشاهده می شود که فشار شرریان ها افزایش می یابد.

برخی از بیماران، چند ساعت قبل از ابتلا به بیماری برخی علائم مانند خاموش روشن شدن نور در برابر چشم، و یا لکه های رنگی و یا ضعف در دستان و یا لرزش آن را حس می کنند.

شروع درد میگرن از 4 ساعت تا 72 ساعت می تواند ادامه داشته باشد. در برخی از افراد ابتلا به میگرن در طول یک ماه 3 الی 4 بار می باشد و در برخی دیگر یکبار در سال به وجود می آید. یکی از دلایل ابتلا به میگرن می توان سن انسان باشد. اکثر افرادی که مبتلا به میگرن می شوند بین 20 تا 30 سال هستند، بعد از 50 سالگی ابتلا به این بیماری کمتر می شود.

میگران بیشتری بیماری زنان محسوب می شود. در زنان این بیماری به مراتب در مقایسه با مردان بیشتر است. برا اساس مشاهدات پزشکان کسانی که دچار بیماری میگرن هستند یکسری علائم مشترک بین شان وجود دارد. ضعیف بودن در برابر استرس، هیجان، زود عصبانی شدن، افسردگی، و تغییرات روحی از جمله ویژگی افراد مبتلا به میگرن می باشد.

دکترها تاکنون علل رشد و ایجاد میگرن را نتوانسته اند معین کنند، اگر چه ارتباط بیماری میگران به داشتن نسبت با حوزه های هورمونی و ایمنی بدن اثبات شده است اما هنوز نتایج قطعی بدست نیامده. تنها این را می دانیم که یکی از دلایل ایجاد بیماری میگرن ارپی بودن آن می باشد.

یعنی اگری یکی از والدین شما به این بیماری مبتلا باشد به احتمال زیاد امکان دارد شما هم به آن مبتلا شوید. در اکثر مواقع ابتلا به میگرن با استرس، هیجانات زیاد، و ... ارتباط دارد. البته انسان بلاواسطه بعد از استرس میگرن نمی گیرد. درد میگرن بعد از گذشت ساعت ها از استرس شروع می شود.

علائم و نشانه های ابتلا به بیماری میگرن:

- نور زیاد (نورگریزی و یا افزایش حساسیت به نور)، صدای شدید (صدا هراسی و یا افزایش حساسیت به صدا) و بوی قوی (افزایش حساسیت به بو):

- تغییرات شدید هوا، طوفان مغناطیسی:

- در زنان تغییرات هورمونی، (قاعده گی، حامله شدن، و ...)؛

- تنش های شدید جسمی و روحی- روانی؛

- سفر طولانی با وسایل نقلیه، و یا پرواز با هواپیما؛

- گرسنگی طولانی مدت؛

- برخی از غذاها مانند شکلات، کاکائو، خشکبارها مثل گردو و فندق، مرکبات، گوجه فرنگی، کرفس، پنیر و ...)، الکل (به ویژه در شراب قرمز، شامپاین، و ..) کافئین و بعضی داروها (مثلا داروهایی که موجب کاهش فشار خون می شوند، و یا قرص های ضد بارداری و ...)؛

به همین دلیل افرادی که دچار میگرن می شوند، باید توجه کنند که دلیل و علت آن چه می باشد و با توجه به شناسایی دلیل آن، تلاش نمایند تا حد امکان از این مواد دوری نمایند.

برای معالجه میگرن باید به مقدار کافی استراحت و خواب وجود داشته باشد، و سر وقت به صورت درست و صحیح غذا خورده شود، و تلاش برای تغییر سبک زندگی و انتحاب سبک زندگی سالم، به مدت طولانی در هوا آزاد گشتن و قدم زدن، و دیگر اصول سلامتی مانند اینها را رعایت کردن مهم می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299044

نظرات کاربران

*