بیماری موبوفوبیا یا اعتیاد به تلفن همراه چیست و نشانه های آن چیست؟

بیماری موبوفوبیا یا اعتیاد به تلفن همراه چیست و نشانه های آن چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/16

بسیاری از ما آگاهانه یا ناآگاهانه از بیماری «موبوفوبیا» یا اعتیاد به گوشی موبایل رنج می بریم. البته شاید خود فرد خیلی از این موضوع رنج نبرد اما ناخودآگاه او درگیر این موضوع است و حتی یک لحظه بدون گوشی خود نمی تواند زندگی کند.

قریب به 87 درصد جمعیت کره زمین از این وسیله الکترونیکی استفاده می کنند. و موبو فوبیا ترم جدیدی است که در واقع به استفاده افراطی از گوشی همراه اطلاق می شود و افراد مبتلا به این بیماری در زمان هایی که آنتن ندارند، اینترنت آن ها تمام شده و از همه بدتر گوشی خود را جا گذاشته اند، دچار استرس و اضطراب شدید می شوند.

همچنین  این بیماری با نام «نوموفوبیا» (nomophobia) یا (No-Mobile-Phone phobia) به معنای «ترس نبود تلفن همراه» نیز شناخته می شود.

بنابر گزارشات 80 درصد افراد بین 18 تا 24 سال شب با گوشی می خوابند و والدینی که بیشتر تمایل به استفاده از تلفن همراه دارند، بیشتر با فرزندان خود دچار مشکل می شوند. یک فرد عادی به طور میانگین 110 بار در طول روز گوشی خود را چک می کند. درحالی که یک فرد مبتلا به موبوفوبیا در طول شبانه روز 900 بار این کار را می کند.

بیماری موبوفوبیا یا اعتیاد به تلفن همراه چیست و نشانه های آن چیست؟

95 درصد مردم ساعات قبل از خواب را مشغول پیام فرستادن هستند و یا در اینترنت جستجو می کنند و از هر 4 نفر یک نفر، گوشی خود را هنگام خواب در حالت سکوت نمی گذارد.

همانطور که می بینید،  وابستگی به تلفن همراه آمار وحشتناکی دارد. در قسمت پایین با هم بررسی علائم و نشانه های بیماری موبوفوبیا خواهیم پرداخت.

استرس ناشی از شنیدن صدای زنگ، از حالت های این بیماری است. افراد مبتلا به موبوفوبیا دائما به گوشی خود نگاه می کنند تا اتفاق جدیدی مثل زنگ، اس ام اس یا هر پیام و نوتیفیکیشن دیگری رخ نداده باشد.

از نشانه های اعتیاد به تلفن همراه، رجوع کردن مکرر به تلفن برای از بین بردن، غم، ناراحتی و افسردگی می باشد.

از علائم شاخص این بیماری اضطراب، لرزش، عرق کردن، ضربان قلب نامنظم و عرق کردن است.

این بیماری علائم عاطفی نیز دارد مانند وحشت؟، ترس، احساس وابستگی، اعتماد به نفس پایین و احساس تنهایی.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 802
تعداد کل آرا: 5264
تعداد کل بازدیدها: 1362797

نظرات کاربران

*