بیماری شغلی چیست | چگونه از بیماری شغلی خود را محافظت کنیم

بیماری شغلی چیست | چگونه از بیماری شغلی خود را محافظت کنیم

یکی از بیماری هایی که برخی از افراد به آن مبتلا می شوند، بیماری شغلی می باشد، بیماری شغلی برای هر کسی در هر شغلی، حتی شغل های آسان مانند معلمی هم پیش می آید. تشخیص و درمان به موقع این بیماری کمک زیادی برای بهبود حال بیمار می کند.

 

برای درمان و بهبود هر بیماری می توان گفت که تقویت ارگانیسم بدن، افزایش حرکات فیزیکی و کاهش هر نوعی از استرس لازم می باشد. برای درمان بیماری شغلی هم، توجه به این فاکتورها لازم است. بیماری های شغلی بیماریهایی هستند که به دلیل خصلت کار و در محیط کار که دارای عوامل زیان آور اثرگذار بر سلامت شاغلین هستند، بوجود می آیند.

بسیاری از ما بخش زیادی از روز خود را در سرکار می گذرانیم. گاهی حتی این گونه می شود که، به علت داشتن مشغله های زیاد کاری غذا خوردن را نیز فراموش می کنیم. سرپا غذا خوردن، داشتن خواب کمتر از حد نرمال، کار کردن در پشت کامپیوتر در تمام طول روز در اداره، می تواند سبب ایجاد بیماری شغلی شود، اگر چه کارها با هم دیگر تفاوت دارند، اما افرادی که زیاد کار می کنند، به سلامتی خود زیاد توجه نمی کنند، بیشتر مبتلا به بیماری شغلی می شوند.

هر شغلی با توجه به ویژگی های خود می تواند برای سلامتی مشکل به وجود آورد. با این حال، آیا می دانید که کدام شغل ها بیشتر بیماری به وجود می آورند؟ و از این گونه بیماری ها چگونه می توان خود را محافظت کرد؟

بیماری هایی که در زمان کار و در نتیجه شغل ایجاد می شوند، تنها به مربوط به خود شغل نیست، بلکه علل و دلایل آن به پنج گروه تقسیم می شود، که عبارتند از علل شیمیایی محیط کار، علل فیزیکی، بیولوژیکی، گرد و خاک و آلودگی و نیز تنش های روحی - روانی محیط کار سبب به وجود آمدن بیماری شغلی می شوند. علاوه بر این، علل التهابی و عفونی هم موجب بیماری شغلی می گردد. که به همه اینها، آلرژی های شغلی گفته می شود.  

متخصصان می گویند که، معمولا بیماری شغلی می تواند شدید و مزمن باشد. بیماری مزمن شغلی در نتیجه عوامل دست به دست شده، در طولانی مدت ایجاد می شود. اما بیماری شدید شغلی می تواند در نتیجه مصرف مواد مضر و سمی به وجود می آید. یعنی بیماری های شدید و آلرژیکی ربطی به مدت کاری ندارد. بیماری های مزمن شغلی در طول 10 الی 15 سال به صورت تدریجی به وجود می آیند.

برخی از شغل ها وجود دارند که، با اینکه شغل های سخت نمی باشند، ولی کسانی که در این شغل ها مشغول به کار می باشند، دارای بیماری های مشابه به هم هستند. مثلا معلمان و خوانندگان هم به بیماری شغلی مبتلا می شوند. اگر چه کار اصلی معلمان در ارتباط با حرف زدن و مطالعه می باشد. در خوانندگان هم بیماری شغلی به صورت درد حنجره و گلو به وجود می آید.

در شغل هایی هم که نیاز به کار سرپایی دارند، در ساق پاها احتمال ایجاد رگ های واریسی وجود دارد. بر اساس گفته های پزشکان، تشخیص زودتر بیماری شغلی، سبب درمان و معالجه کامل آن می شود. معمولا برای درمان این گونه بیماری ها، شخص به صورت موقتی از شغل خود کناره گیری می کند و در این مدت، فرد بیمار معالجات لازم را انجام می دهند. لذا تشخیص به موقع و درمان بسیار مهم می باشد. در برخی موارد شخص بیمار بعد از سلامتی دوباره سر کار سابق خود باز می گردد. ولی در صورتی که بیماری شدید شده باشد و معالجه نشده باشد، درمان آن سخت تر می گردد و حتی می تواند سبب از بین رفتن توانایی کاری شخص بیمار شود.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
بیماری شغلی چیست | چگونه از بیماری شغلی خود را محافظت کنیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)