بیماری سلفی گرفتن چیست | اختلال فیزیولوژیکی اعتیاد به سلفی گرفتن

بیماری سلفی گرفتن چیست | اختلال فیزیولوژیکی اعتیاد به سلفی گرفتن
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/09

سلفی گرفتن و اشتراک گذاری آن در فضای مجازی امروزه به یکی از سرگرمی های محبوب جوانان تبدیل شده است، بسیاری از جوانان در شرایط و مکان های مختلف از خود عکس سلفی می گیرند و در اینترنت به اشتراک می گذارند. گرفتن بیش از حد سلفی موجب اعتیاد شده و اختلال سلفی گرفتن را به وجود می آورد.

جوان های دوره معاصر در مناطق مختلف و وضعیت های گوناگون از خودشان عکس می گیرند و در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند. اسم این نوع از سرگمی جدید سلفی (selfi) می باشد. در زبان انگلیسی کلمه self به معنی خودم است. طبیعی می باشد که، انسان ها گاهی عکس سلفی از خودشان می گیرند. مثلاً در زمان گردش، جاهای جدیدی که می رود، در مهمانی ها و جشن ها و غیره، که این نوع سلفی گرفتن طبیعی و نرمال است به عنوان اختلال و بیماری محسوب نمی شود.

اما افرادی وجود دارند که، سلفی گرفتن را بیش از حد تند تند انجام می دهند و این کار در آنها وابستگی ایجاد می کند. در این حالت افراد تمایل دارند، زود به زود از خودشان عکس گرفته و در اینترنت به اشتراک بگذارند و لایک (like) جمع نمایند. لذا برای این کار صبر نمی تواند، بکند.

جالب این می باشد که، برای گرفتن عکس های غیرعادی، برخی از افراد خود را به خطر می اندازند. برای نمونه در کنار و بالای ساختمان های آسمان خراش و بلند طبقه، پل ها و حتی در روی سقف قطارهای در حال حرکت عکس سلفی می گیرند.

در برخی از کشورهای خارجی وابستگی و اعتیاد به سلفی گرفتن، بارها سبب مرگ و قتل شده است. لذا اعتیاد به سلفی سرگرمی بی ضرر و زیانی نیست، بلکه این اعتیاد یک نوع جدید از اختلال روانی می باشد که به «selfimaniya» معروف است.

انجمن روانشناسان آمریکایی «selfimaniya» را به عنوان یک اختلال روانی مورد تصدیق قرار داده اند. بر اساس مشاهدات روانشناسان، این اختلال در افراد به صورت مرحله ای رشد می کند.

- در مرحله اول، مرحله سطحی، فرد دارای اعتیاد به سلفی هر روز یک الی سه عکس سلفی می گیرد و آنها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارد.

- در مرحله دوم، مرحله شدید، فردی دارای اعتیاد به سلفی روزانه بیش از سه عکس سلفی می گیرد و آنها را به صورت فعال در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارد.

- در مرحله سوم، مرحله مزمن، فرد دارای اعتیاد به سلفی روزانه بیش از شش بار از خودش عکس سلفی می گیرد و همه عکس های سلفی را در اینترنت به اشتراک می گذارد.

در مراحل دوم و سوم، نیاز به کمک گرفتن از متخصصان و کارشناسان متخصص برای رهایی از اعتیاد به سلفی گرفتن می باشد. افرادی که این اعتیاد و وابستگی را در خود مشاهده می کنند، حتماً باید برای درمان به روانشناس مراجعه نمایند. در بیشتر موارد این اعتیاد دارای عوارض و خطرات جدی می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 277014

نظرات کاربران

*