بیماری روان تنی چیست | علل و علائم بیماری روان تنی

بیماری روان تنی چیست | علل و علائم بیماری روان تنی

افکار و هیجان‌های آدمی، نحوه واکنش‌دهی وی را تغییر می‌دهند. یکی از واکنش‌های بدنی انسان، بیماری است و ما معمولاً از این مسئله غافل هستیم که بیماری‌های جسمانی نظیر زخم معده، بیماری قلبی و عروقی و آسم ممکن است تحت تأثیر افکار و احساسات قرار گیرند. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد، مدت و شاید حتی وقوع این نوع بیماری‌ها می‌تواند تحت تأثیر حالت‌های روانی مبتلایان به آنها قرار گیرد. چنین اختلالی، اختلال روان‌تنی یا اختلال سایکوسوماتیک یا اختلال پسیکوسوماتیک نام دارد و به صورت اختلال بدنی که تحت تأثیر ذهن قرار دارد یا در شدیدترین حالت، توسط ذهن ایجاد می‌شود، تعریف شده است. (منبع: ویکی پدیا)

گرفته شدن صدای انسان، می توان گفت که، به دلیل اینکه می خواسته حرفی مهمی را بگوید و اما ترسیده است و یا فرصت داده نشده و در نتیجه سکوت کرده و صدایش گرفته است. این نوعی بیماران روان تنی (Psychosomatic medicine) می باشد.

روانشناس معروف بلاروسی (İnessa Qriqoryeva) اعلام کرده است، اکثریت بیماری ها در انسان دارای ریشه روانی تنی می باشد. در ادامه ترجمه مصاحبه این روانشناس معروف را تقدیم شما می کنیم.

1- آقای دکتر، امروز چند درصد بیماران را بیماری های روان تنی تشکیل می دهد؟

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، 40 درصد بیماران دچار بیماری های روان تنی (Psychosomatic medicine) هستند، که آنها به طور اشتباهی به درمانگر مراجعه می کنند. درمانگر به حرف های آنها گوش می دهد و معالجات متناسب را تجویز می کند. در هر حال، بیمار هر شکایتی هم داشته باشد، می رود و تا مدتی بهبود می یابد و بعد از یک سال مجدد علائم بیماری به وجود می آید و بیمار از این که درمان نتیجه نداشته ناراضی می شود و پزشک خود را عوض می کند.

2- کدام بیماری ها جزء بیماری های روان تنی هستند؟

هفت گانه مشهوری وجود دارد، که عبارتند از فشار خون بالا، آسم، کولیت و زخم معده و روده، اختلال هورمونی غده تیروئید، نارسایی قلبی و نورودرمیت (Neurodermitis) می باشند.

بیماری روان تنی چیست | علل و علائم بیماری روان تنی

در سال های اخیر، به این لیست باید بیماری هایی مانند آلرژی، پرخوری عصبی (Bulimia nervosa) و بی‌اشتهایی عصبی (Anorexie mentale) و یک سری بیماری های آنکولوژیک را هم اضافه کرد.

3- اگر معالجات درمانگر نتیجه ندهد، چکار می توان انجام داد؟

بیمار را باید به روان درمانگر ارجاع داد. استفاده از تست ها و مقیاس ها مخصوص که، بیمار پر می کند. این تست ها را اساسا درمانگر می داند و تشخیص می دهد که بیمار درمان های روان تنی رت هم دریافت کند یا نه.

4- آیا افراد زیادی به بیماری روان تنی دچار هستند؟

بله، علائم بسیاری کمی در مورد نبودن بیماری روان تنی وجود دارد. شغل طبابت من با غدد تیروئیدی سرطانی سرو کار دارد و به نوعی با روان درمانی بیماران ارتباط پیدا می کند. معمولا این گونه محسوب می شود، این بیماری ها با رادیواکتیو ارتباط دارند. اما چرا در انسان هایی که مانند هم زندگی می کنند، این بیماری ایجاد نمی شود؟

غدد تیروئید اولین ارگانی در بدن است که به استرس و هیجان واکنش نشان می دهد و به نوعی می توان گفت که سپر بدن است. اگر به استرس غلبه کند به عنوان سپر ارگانیسم بدن را محافظت می کند. اگر غلبه نکند، می توان گفت که، کارکرد ارگانیسم بدن مختل می شود و در انسان بیماری به وجود می آید.

بیماری روان تنی چیست | علل و علائم بیماری روان تنی

5- انسان ها از سر درد بسیار شکایت دارند، علل بیماری روان تنی کدام می باشند؟

برای کسانی که از سر دردهای مزمن اذیت می شوند، بعد از بررسی اینکه چه ساعت هایی سر درد به وجود می آید و بعد از چه کاری سر درد شروع می شود، می توان جواب دقیق داد. همانند اینکه صبح ها از خواب بیدار می شوید، سرتان درد می کند، اگر این طور نیست و معاینات مغز و سر اختلالی را نشان نمی دهد، با کار کردن بر روی یک بیمار مشخص می شود که، سر درد بعد از آسیب هایی که در دوران کودکی دیده است، شروع می شود. پدرش وی را در جمع تنبیه کرده است، بعد از مدتی سر درداش خوب شده، ولی سال ها بعد در سر کار زمانی که مورد انتقاد قرار گرفته است، سر درداش شروع شده و این بار سر درداش پایان نیافته است. پس دلیل شد: تکرار شدن آسیب های روانی دوران کودکی است و یادآوری دوباره آن می باشد.

خانمی به مدت ده سال از اگزمای دست اش اذیت می شد، در خانه ظرف ها را همسر و یا فرزندانش می شستند، بدون دستکش نمی توانست کار کند. بعد از 5 جلسه دست های خانم درست شد و بهبود می بافت. من گفتم: ببین چه خوب است، پوستت عرق نمی کند. زن به جای اینکه خوشحال شود گفت: دست ها آره درست شد، اما اکنون ظرف ها و خانه و غیره را من باید بشورم؟ در آن زمان متوجه شدم که درد مزمن و مشکلات را برای استفاده در راستای منافع خود داشته است و به دلیل اینکه دیگر دقت اعضای خانواده را ندارد، خوشحال نمی شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1055
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
بیماری روان تنی چیست | علل و علائم بیماری روان تنی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)