بیماریهای ارثی کدامند | کدام بیماری ها ارثی منتقل می شوند

بیماریهای ارثی کدامند | کدام بیماری ها ارثی منتقل می شوند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/15

برخی از بیمارها ژنتیکی می باشند و از والدین به فرزندان منتقل می شوند، از این رو، ارثی بودن برخی از بیمارها در نتیجه تحقیقات مختلف اثبات شده اند، به همین دلیل، انسان باید به بیمارهای ارثی که در خانواده و با نزدیکان خود دارد، توجه کرده و برای مراقبت از خود اقدامات لازم را انجام دهد.

در دنیای طب معاصر این گونه گفته می شود که، ژنتیک در سلامتی انسان نقش بسیار بزرگی دارد. تحقیقاتی که در این رابطه وجود دارند، در سرتاسر دنیا انجام شده اند و هر بار دانشمندان توانسته اند، نقش ارثی بودن و ژنتیک را بارها و بارها در سلامتی انسان اثبات نمایند.

1- یائسگی:

بر اساس نظر متخصصان ژنتیک، 57 درصد دختران سن یائسگی همان سنی است که در مادرانشان به وجود آمده است. در بسیاری از موارد سن شروع بائسگی در دختران، همان سنی است که یائسگی در مادر رخ داده است. این گونه که، اگر در مادری یائسگی، زودرس (در چهل سالگی) بوده است، ریسک یائسگی زودرس در دختر وی هم زیاد می باشد.

2- بیماری میگرن و سرطان:

دانشمندان اثبات نموده اند که، بیماری میگرون در 70 الی 80 درصد موارد از مادر به دختر منتقل می شود. ارثی بودن بیماری هایی مانند بیماری سرطان پستان، تخمدان و رحم نیز اثبات شده است. تحقیقات ثابت کرده اند که، این نوع از بیماری های سرطانی از مادر به دختر منتقل می شوند، به ویژه اگر مادر در سنین جوانی به این بیماری ها مبتلا شده باشد. تنها به این دلیل در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا، برای اینکه ریسک ابتلا به برخی از بیماری ها در خانم هایی که دارای ارث و ژنتیک بد می باشد، از عمل ماستکتومی یعنی عمل برداشتن پستان استفاده می شود. در این مورد شاید، موفق ترین نمونه، بازیگر معروف هالیوودی آنجلینا جولی باشد. مادر و خاله آنجلینا جولی در اثر سرطان سینه فوت کرده اند.

3- چاقی:

چاقی هم می توان ارثی باشد و از والدین به کودکان منتقل شود. دانشمندان اثبات کرده اند که، افرادی که دارای والدین چاق می باشند، ریسک چاق شدنشان 70 درصد بیشتر می باشد.

4- بیماری قلبی عروقی:

بیماری سیستم قلبی – عروقی هم می توان از والدین به فرزندان منتقل شود. به ویژه اگر این بیماری ها در سنین جوانی در والدین روی داده باشد.

5- بیماری واریس:

بیماری واریس در بسیاری از موارد از مادر به دختر منتقل می گردد. دلیل این امر، ضعف بودن دیواره رگ ها می باشد که به صورت ارثی منتقل شده است. در انگلستان دانشمندان اثبات کرده اند که، زنانی که سکته مغزی کرده اند، ریسک سکته مغزی در فرزندانشان بیشتر می باشد.

6- بیماری سیستم عصبی:

بیماری های سیستم عصبی مانند افسردگی شدید، اسکیزوفرنی و بیماری صرع هم در بسیاری از موارد از طریق ژنتیک منتقل می شوند.

7- بیماری های دیابت قندی، آسم برونشیت، آتریت هم از بیماری های ارثی می باشند.

جالب این است که، حتی الکلیسم (الکلی بودن) هم می تواند از والدین به فرزندان منتقل شود.

لذا لازم است که هر فردی در مورد اختلالات و بیماری هایی که در خانواده و یا اقوام نزدیک خود دارد، اطلاعات لازم را داشته باشد، این بسیار مهم است، چرا که در این صورت انسان نقاط ضعف خود را می داند و به سلامتی خود بیشتر توجه می کند.

داشتن تغذیه درست، فعالیت فیزیکی، دوری کردن از کارهای نامناسب و انجام دادن معاینات پیشگیرانه از جمله تدابیر ساده ای هستند که انسان را از بسیاری از بیماری ها محافظت می کنند و مانع از رشد بیماری های ارثی می شوند

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276388

نظرات کاربران

*