بیلی روبین(Bilirubin) در آزمایش خون چیست؟ میزان نرمال و محدوده مجاز بیلی روبین در خون چقدر است؟

بیلی روبین(Bilirubin) در آزمایش خون چیست؟ میزان نرمال و محدوده مجاز بیلی روبین در خون چقدر است؟

از دیگر مواردیکه ممکن است در یک آزمایش خون توسط پزشکان تجویز و بررسی شود، بیلی روبین(Bilirubin) در خون است. در این نوشته در مورد بیلی روبین، نقش و کارکرد بیلی روبین خون و مقدار نرمال و محدوده مجاز بیلی روبین خون توضیح داده می شود.

بیلی روبین ماده ای در خون است که از تجزیه هم/همو(Hem) موجود در هموگلوبین(Hemoglobin) خون بوجود می آید. در واقع هموگلوبین خون طی چند مرحله ابتدا به بیلبوردین و سپس به بیلی روبین تبدیل می شود. در این فرایند بیلبوردین تولید شده ماده ای سمی نیست اما بیلی روبین ماده ای سمی است که باید از بدن دفع شود و معمولا از طیق صفرا یا کلیه های بدن دفع شده و باعث تغییر رنگ در ادرار یا مدفوع می شوند.

بیلی روبین در دو نوع مستقیم(Direct Bilirubin) یا غیرمستقیم/کلی(Total Bilirubin) وجود دارد. بیلی روبین غیر مستقیم از تخریب گلبولهای قرمز تشکیل می شود. بیلی روبین غیر مستقیم در چربی محلول است و بعضا می تواند آسیب هایی را به بدن(از جمله مغز نوزادان) بزند. بیلی روبین مستقیم از ترکیب بیلی روبین های غیرمستقیم بوسیله کبد ایجاد می شود که این نوع بیلی روبین در آب محلول است و پس از ورود به صفرا بوسیله ترشحات کبد دفع می گردد.

در حالت عادی عمر گلبول های قرمز خون 120 روز است اما اگر گلبول های قرمز به یکباره تخریب شوند، بیلی روبین خون به یکباره بالار می رود و مشکل ساز می شود. بالارفتن بیلی روبین بویژه بیلی روبین غیر مستقیم در نوزادان به دلیل اینکه محلول در چربی است و می تواند وارد مغز نوزاد شده و به آن آسیب زند، بسیار خطرناک است.

مشکلات کبدی مانند هپاتیت ویروسی و هپاتیت غیرویروسی، مشکل صفراوی یا مشکلات خونی مانند کمبود برخی از آنزیم ها در خون می تواند از جمله شایع ترین دلایل افزایش یا کاهش و بطور کل اختلال در بیلی روبین خون باشد.

میزان نرمال و محدوده مجاز بیلی روبین خون چقدر است؟

در آزمایش های خون دو نوع بیلی روبین اندازه گیری می شود؛ یکی بیلی روبین کل(Total Bilirubin) که محدوده نرمال آن بین 0.1 تا 1.2 میلی گرم در دسی لیتر است و بیلی روبین مستقیم(Direct Bilirubin) که محدوده مجاز و نرمال آن کمتر از 0.3 می باشد. البته در مورد بیلی روبین کل محدوده های  0.2 تا 1.9، 0.3 تا 1، 0.1 تا 1.2 و برای بیلی روبین مستقیم محدوده 0 تا 0.3، 0.1 تا 0.3 و 0.1 تا 0.4 نیز در نظر گرفته شده اند. بطور کل می توان اینگونه استنباط کرد که محدوده 0.1 تا 1.9 برای بیلی روبین کل و محدوده 0 تا 0.4 برای بیلی روبین مستقیم محدوده مجاز یا خطر است که بیشتر یا کمتر از آن مقادیر می تواند نشانه خطر برای فرد باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 848
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)