بیلی روبین(Bilirubin) در آزمایش ادرار به چه معناست؟ میزان نرمال بیلیروبین ادرار چقدر است؟

بیلی روبین(Bilirubin) در آزمایش ادرار به چه معناست؟ میزان نرمال بیلیروبین ادرار چقدر است؟

از دیگر موارد تست و بررسی در یک آزمایش ادرار کامل که در مطلب تفسیر آزمایش ادرار | انواع آزمایش ادرار | اختصارات و تست های آزمایش ادرار فهرست کامل آنها آمده است، تست بیلی روبین(Bilirubin) در ادرار است. در این نوشته کاربرد تست بیلی روبین ادرار و میزان نرمال بیلی روبین در ادرار توضیح داده می شود.

بیلی روبین همانطور که در مطلب بیلی روبین(Bilirubin) در آزمایش خون چیست؟ میزان نرمال و محدوده مجاز بیلی روبین در خون چقدر است؟  درخصوص آن توضیح داده شد، ماده ای است که در کبد از هموگلوبین سلول های قرمز که تجزیه شده و از چرخه خارج می شوند، درست می شود. بیلی روبین جزئی از صفرا(Bile) یعنی مایعی که وارد روده ها شده تا هضم غذا راحت تر صورت پذیرد می شود.

در برخی از مواقع و مشکلات کبدی مانند انسداد مجاری صفراوی(Biliary obstruction) یا هپاتیت، بیلی روبین بیش از حد وارد خون شده و از طریق ادرار دفع می شود. بنابراین وجود بیلی روبین در ادرار می تواند نشانه ای از وجود یک بیماری کبدی باشد. نتایج تست بیلی روبین در کنار نتایج تست اوروبیلینوژن که در اوروبیلینوژن در آزمایش ادرار به چه معناست و مقدار نرمال اوروبیلینوژن درادرار چقدر است؟ توضیح داده می شود، مورد بررسی پزشکان قرار می گیرد. وجود بیلی روبین و اوروبیلینوژن که با عبارت positive در برگه آزمایش ادرار نشان داده می شود می تواند نشانه ای از وجود بیماری کبدی باشد که معمولا پزشکان در صورت مشاهده چنین موردی دیگر آزمایش ها و تست های کبدی را از فرد مبتلا می خواهند که انجام دهد.

بطور خلاصه باید توجه کنید که میزان نرمال بیلی روبین در ادرار صفر است یعنی نتیجه تست بیلی روبین در برگه آزمایش ادرار باید منفی(Negative) باشد. لازم به ذکر است که بیلی روبین به میزان بسیار کم در ادرار ممکن است وجود داشته باشد که البته مقدار آن در برگه آزمایش ادرار نشان داده نمی شود و تنها درصورت وجود مقدار زیاد بیلی روبین در ادرار نتیجه تست بیلی روبین ادرار مثبت(Positive) می شود. ضمنا در صورت وجود بیلی روبین در ادرار رنگ ادرار به سمت زرد تیره متمایل است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 280
تعداد کل آرا: 2795
تعداد کل بازدیدها: 741056


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)