بوی مدفوع نشانه چیست و چه تفسیر از بوی مدفوع می توان داشت؟

بوی مدفوع نشانه چیست و چه تفسیر از بوی مدفوع می توان داشت؟

از دیگر مواردیکه در آزمایش مدفوع همانطور که در مقاله انواع آزمایش مدفوع و تفسیر برگه آزمایش مدفوع ذکر شد، مورد بررسی قرار می گیرد، بررسی بوی مدفوع است که در زیر برخی از موارد و حالات مختلف بوی مدفوع تشریح و توضیح داده می شود.

ابتدا باید این نکته ذکر شود که بوی مدفوع با توجه به رژیم غذایی و نوع غذاهایی که مصرف می شود یعنی سبزیجات، گوشت، چربی و غیره می تواند متفاوت باشد. برای مثال هنگامیکه شما سبزیجات مصرف می کنید بوی مدفوع کمتر شده و در زمانیکه رژیم غذایی گوشتی دارید به دلیل تولید اندول و اسکاتول مدفوع بوی زننده ای به خود می گیرد. همچنین مصرف برخی از داروها می تواند بر روی بوی مدفوع تاثیرگذارد برای مثال مصرف آنتی بیوتیک ها باعث می شود که مدفوع بوی تند و شبیه بوی چرک (Foul smelling) بگیرد.

اما حالت دومی که بر روی بوی مدفوع تاثیر می گذارد، حالتی است که عارضه، مشکل یا بیماری در فرد وجود دارد. بوی بد یا تند مدفوع می تواند نتیجه و نشانه ای از وجود عفونت، سوء هاضمه/عدم جذب غذا، استفاده از مکمل های غذایی بیش از حد یا عوارض برخی از داروها(مانند آنتی بیوتیک که در بالا ذکر شد).

برای مثال استفاده از غذاهایی که در آنها باکتری، ویروس یا انگل وجود دارد می تواند بر روی بوی مدفوع تاثیرگذار باشد. همچنین مصرف بیش از حد برخی از ویتامین ها(به عنوان مکمل یا در یک رژیم غذایی) مانند ویتامین آ، ویتامین دی، ویتامیل ایی و ویتامین کا می تواند سبب بد بو شدن یا به اصطلاح بوی چرک گرفتن مدفوع شود که در این حالت بهتر است به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید.

عواملی مانند مشکلات پانکراس، فیبروز سیستیک، سندروم روده کوچک(Short bowel syndrome) که نوعی سوء هاضمه است از دیگر موارد و عوامل بد بو شدن مدفوع هستند.

یادآور می شوم که معمولا بوی بد مدفوع با دیگر تغییرات در شکل و ظاهر مدفوع(بیش از حد تیره شدن یا کم رنگ شدن مدفوع، وجود خون در مدفوع) و عوارضی مانند مدفوع شل و مایع، حرکات زیاد(غار و غور) روده، تهوع، باد شکم/نفخ و استفراغ می تواند همراه باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 839
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)