بهداشت جنسی و سلامتی زنانه در کودکان و نوزادان دختران

بهداشت جنسی و سلامتی زنانه در کودکان و نوزادان دختران
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

سلامتی بچه ها بسیار مهم می باشد و لازم است پدر و مادرها حتما به سلامتی کودکان خود توجه داشته باشند، در این میان توجه به سلامتی دختر بچه ها به ویژه سلامتی جنسی و زنانه نوزادان و کودکان دختر ضروری به نظر می رسد و لازم است مادران در این باره توجه ویژه ای داشته باشند و کودکان دختر خود را همواره مورد توجه قرار دهند.

توجه و رسیدگی به بهداشت جنسی بسیار مهم است، به ویژه در دختران و کودکان دختر این مساله اهمیت زیادی دارد. دختر بچه ای که تازه به دنیا آمده است در مرحله اول لازم است که در مورد رشد و ساختار درست و صحیح اندام های جنسی خارجی توجه و دقت شود. چرا که لازم است لب های خارجی آلت تناسلی لب های داخلی آن را کاملا بپوشاند. اندازه کلیتوریس (Clitoris) نباید بزرگ باشد و در زمانی که مورد معاینه خارجی قرار می گیرد، نباید کلیتوریس مورد توجه قرار بگیرد.

در زمانی که لب های خارجی واژن را از هم جدا می کنید، باید مجرای ادرار و کانال واژن به وضوح دیده شود. اگر در ساختار اندام های خارجی نوزاد دختر خود، هر چیز غیر طبیعی را مشاهده کردید، حتما دختر خود را به پیش پزشک متخصص زنان و یا متخصص داخلی ببرید. البته اگر دکتر متخصص زنان و داخلی باشد بسیار بهتر می باشد.

مادران لازم است که به سلامتی زنانه دختران خود همیشه توجه داشته باشند. بعدها، لازم است که به خود دختران هم در مورد سلامتی زنانه و بهداشت جنسی آموزش دهند و هشدار دهند که باید دختران در این مورد هوشیار باشند.

اگر در سنین پایین و در بچگی هر اختلالی که در اندام های جنسی روی می دهد درمان و برطرف نگردد. این امر در آینده می توان سبب ایجاد ناباروری و بیماری های مختلفی در اندام های جنسی زنان گردد. لازم است که دختران کوچک را از بیماری های جنسی محافظت کرد و آنها بهداشت جنسی را رعایت نمایند و همچنین به آنها آموزش دارد که باید اصول بهداشت جنسی را مد نظر داشته باشند.

در کودکان در سنین پایین واجب است که یاد داده شود تا به تمیزی بدن خود اهمیت بدهند. هم در پسران و هم در دختران این امر مهم می باشد. برای پسران و دختران لازم است یاد داده شود که هر روز اندام های جنسی خود را بشورند و لباس های زیر خود را عوض کنند. برای این کار لازم نیست که هر روز از صابون استفاده کنند. استفاده از صابون حتی می تواند مضر هم باشد. استفاده از صابون تنها در زمانی که کودک حمام می کند، نیاز است.

لباس های زیر کودکان بهتر است از لباس های طبیعی باشد. آنها تنگ نباشد، در طرف داخل آن دوخت های درشت نباشد. چرا که نباید حرکات کودک را محدود کرد. در هیچ موقعی لباس های زیر کودکان را با لباس های بزرگسالان یک جا نشورید.

اگر دختر بچه های 2 الی 3 ساله می خواهند خودشان دستشویی بروند، لازم است که مادر نظارت داشته باشد. چون که، احتمال دارای آلودگی های ناشی از ادرار وارد کانال واژن شود و در نتیجه عفونت ایجاد نماید. وقتی بچه ادرار می کند، باید بعد خود را تمیز بشورد و خشک نماید.

اجازه ندهید که دختر بچه با لباس زیر بر روی شن و ماسه بشینند و بازی کنند. چرا که احتمال دارد شن و ماسه های آلود سبب ایجاد آلودگی و عفونت در آنها شود. بچه های کوچک خوب نیست که با مادران خود در استخر و یا حمام با هم باشند، چرا که در این زمان میکروب هایی که برای انسان های بزرگ مضر نیست و نمی تواند آسیب بزند ممکن است برای دختران کوچک خطرناک باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 303010

نظرات کاربران

*