بهترین و رایج ترین روش های آنبوردینگ(Onboarding) کدامند؟

بهترین و رایج ترین روش های آنبوردینگ(Onboarding) کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/12/18

در مقاله آن بوردینگ کاربر (Users Onboarding) چیست؟ درخصوص تکنیک و مفهوم آن بوردینگ(Onboarding) صحبت شد. در این مقاله به چهار روش، نمونه یا الگوی برتر و مهمی که طراحان(محصولات نرم افزاری) برای آن بوردینگ یا تجربه اول کاربر از محصولشان استفاده می کنند، اشاره می شود.

 

1. روش تور(Tour) یا بررسی محصول

شاید دیده باشید که برای اولین بار از یک اپلیکیشن اندرویدی یا iOS استفاده می کنید بررسی یا تور آن محصول را برای شما نمایش می دهد. مایکروسافت نیز برای نسخه های جدید ویندوز خود، هر بار که برای اولین بار آن را نصب کنید چنین توری را نمایش می دهد. این تور معمولا در 3 یا 5 مرحله قسمت های مختلف نرم افزار را بصورت عکس ها یا آیکون هایی که ویژگی ها و تم آن نرم افزار را نمایش می دهند، به نمایش می گذارد.

2. Setup Wizard

هنگامیکه شما اپلیکیشنی را نصب می کنید که راه اندازی آن نیازمند اطلاعات زیادی از شما است، مجموعه مراحلی که به جادو(Wizard) مشهور است برای این کار استفاده می شود. اگر این اطلاعات برای نصب و راه اندازی نرم افزار لازم نباشد، بهتر است که شما به عنوان طراح نرم افزار این مراحل یا تعدادی از این مراحل را رد کنید(Skip) و آن مراحل یا اطلاعات را در قسمت تنظیمات نرم افزار از کاربر بخواهید.

3. دخیل شدن در پروژه

در این روش که سایت Basecamp آن را به خوبی اجرا کرده است. شما یک پروژه را می توانید در سایت تعریف کنید و کلیه قسمت های مربوط به پروژه در معرض دید اعضای تیم پروژه و کاربران قرار گیرد. مزیت این روش این است که کاربر در موقعیت کار و جریان کار قرار می گیرد و شما می توانید در پروژه در زمان مناسب وارد شده و دخیل شوید. این روش این مزیت را دارد که شما عیب ها و نواقص اپلیکیشن یا نرم افزار خود را نیز در می یابید.

4. نمایش ویژگی های محصول

در این روش که به روش جویراید (Joyride) معروف است، سعی دارد که کاربران را سریع و دقیق به سمت اپلیکیشن و ویژگی های کلید و جذاب آن بکشاند. این کار از طریق سرنخ های بصری(Visual Cues) انجام می شود. هنگامیکه کاربر از این سرنخ ها استفاده می کند، نکاتی درخصوص ویژگی های این نرم افزار دریافت می کند. به بیان ساده در این روش ویژگی های مهم اپلیکیشن یا نرم افزار به کاربر نمایش داده می شود تا او با این اپلیکیشن تعامل داشته باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1371
تعداد کل بازدیدها: 369666

نظرات کاربران

*