بهترین سن ارتودنسی

بهترین سن ارتودنسی

مرتب کردن دندان‌ها موجب قرار گرفتن آن‌ها در موقعیت مطلوب داخل فک می‌شود که نتیجه آن پخش متوازن نیرو در تمام جهات و کاهش فشار روی ریشه دندان‌ها است. از طرف دیگر منظم شدن دندان‌ها به تمیز کردن آن‌ها نیز کمک خواهد کرد.

بهترین سن ارتودنسی در سنین پایین است. ارزیابی به موقع دندان ها می تواند شناسایی زود هنگام مشکلات دندان را امکان پذیر کرده و فرصت عالی برای درمان موثر مشکل در اختیار متخصص ارتودنسی قرار دهد. اقدامات احتیاطی اتخاذ شده در مرحله رشد و توسعه دندان ها و فک می تواند از ایجاد مشکلات جدی تر در آینده جلوگیری نماید. در صورت عدم درمان در زمان مناسب، ديگر نمي توان مشکل بيمار را فقط با ارتودنسي درمان کرد و بيمار نياز به جراحي فک نيز خواهد داشت. بنابراين ويزيت به موقع در درمان ناهنجاری هاای دندان وفک بسيار اهميت دارد.

عمل ارتودنسی از سری عمل های طولانی است که دوره ی درمان آن اکثرا بین ۶ ماه الی دو سال می باشد. بهتر است که این عمل در سنین پایین تر انجام شود زیرا بعد از سن بلوغ و شکل گیری استخوان ها ، این عمل دشوار تر و طول درمان نیز بیشتر خواهد شد.

تا حدود سنین 12 تا 15 سالگی می‌توان تغییرات استخوانی و عضلانی مانند بزرگ کردن فک را در بیماران انجام داد. بهترین سن درمان ارتودنسی با دستگاه ثابت، حدود 12 سالگی است. پس از 12 سالگی، با افزایش سن بیمار درمان‌ها باید محافظه‌کارانه‌تر انجام شوند.
معمولا پس از 30 سالگی، اندکی تحلیل استخوان در فک روی می‌دهد و ارتودنتیست باید نسبت به نحوه درمان، انتخاب نوع درمان و وجود محدودیت‌ها به بیمار اطلاعات کامل را بدهد.

در مورد پسرها معمولا ۱۰ تا ۱۱سالگي و در مورد دختر ها ۸ تا ۹سالگي مناسب ترين زمان ارتودنسی است.

توصيه انجمن ارتودنتيستهاي آمريکا اين است که از کودکان در  سن ۶-۷ سالگی که همزمان با رویش نخستین دندان آسیای دائمی است سالگي معاينه ارتودنسي به عمل آيد. البته براي بعضي از کودکان خيلي زود است اما ميتواند براي خيلي از ناهنجاري ها سن مناسبي باشد.کودک باید از سوی یک متخصص ارتودنسی معاینه شود تا تابلویی از آینده بیمار برای والدین تصویر شود، به این ترتیب وضعیت مشکلات بیمار در آینده به والدین گوشزد می‌شود و اگر قرار است در سن مشخصی اختلالی برای کودک به‌وجود‌آید، پیش‌بینی شده و اقدامات پیشگیری و درمانی به موقع انجام خواهد گرفت. این مشاوره فقط با هدف هدایت والدین انجام می‌گیرد و لازم است درمان‌های ارتودنسی بسیار محدودی از این سن آغاز ‌شود.

درمان زودهنگام ارتودنسی همیشه مطلوب نیست و علاوه بر احتمال برگشت مشکلات قبلی و همکاری ضعیف کودک در مراحل بعدی، احتمال طولانی‌‌کردن بی‌مورد درمان یا حتی تکرار آن  نیز وجود دارد؛ در نتیجه درمان باید در زمان صحیح خود صورت گیرد

  • افزايش اعتماد به نفس با بهبود زيبايي صورت
  • تامين فضا براي دندانهاي در حال رويش يا نامنظم
  • ايجاد تناسب صورتي از طريق هدايت رشدي فک
  • کاهش ريسک شکستن دندان های بيرون زده جلويي
  • کاهش احتمالکشیدن دندان
  • کاهش احتمال نياز به جراحی فک
  • ارتقاء سلامت لثه و نسوج نگهدارنده دندان ها
  • کاهش طول درمان با دستگاههاي ثابت

از مزایای ارتودنسی به موقع است.

در هر صورت اولين ويزيت ارتودنسی حتمأ بايد تا قبل از هفت سالگی انجام شود زيرا برخی‌از از درمانهای ارتودنسی اگر تا اين سن انجام نشود سخت و پيچيده می شود. اما برخی از درمان های ارتودنسی در هر سنی قابل انجام است . شرط آن اين است كه دندانهای بيمار و لثه های او سالم باشند. اين درمانها حتی تا سن 70-80 سالگی هم قابل انجام هستند! خلاصه آنكه همه ی افراد نياز به ويزيت ارتودنسی دارندو اين ويزيت بايد در زمان مناسب انجام شود .

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 140
تعداد کل نظرات : 21
تعداد کل آرا: 1173
تعداد کل بازدیدها: 94063


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)