بهترین زمان آزمایش هورمونی زنان | آزمایش هورمونی روز سوم پریود چیست

بهترین زمان آزمایش هورمونی زنان | آزمایش هورمونی روز سوم پریود چیست
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/21

همانطور که در مقاله هورمون های زنانه چیست و انواع آزمایش های هورمون های زنانه کدامند؟ توضیح داده شد، زنان در حالات و وضعیت های مختلف جسمی نیازمند انجام آزمایش های هورمونی بویژه آزمایش هورمون های زنانه یا هورمون های جنسی هستند. اما اینکه چه زمانی و در چه دوره ای زنان بهتر است تست یا آزمایش هورمونی را انجام دهند، سوال بسیاری است که البته معمولا پزشکان خود زمان آن را می گویند، اما به جهت اطلاع در زیر برخی از نکات مربوط به زمان مناسب برای آزمایش هورمونی زنانه آورده می شود.

آزمایش های هورمونی برای زنان شامل آزمایش های LH، FSH، پروژسترون، استرادیول(Estradiol) که حالت وفور هورمون استروژن است، تستسترون آزاد، DHEA و استرون(Estrone) -که کمترین مقدار هورمون استروژن است- می شود که بعضا در کنار آزمایش های هورمون های جنسی، عملکرد تیروئید نیز با آزمایش تیروئید بررسی می شود.

درخصوص بهترین زمان برای انجام آزمایش های هورمونی زنانه، بررسی سطح و وضعیت هورمون های زنانه بین روزهای 18 تا 21 در یک چرخه قاعدگی 28 روز است- البته اگر این خانم دوره قاعدگی/پریود منظم دارد. گفته می شود که این زمان بهترین زمان برای تشخیص اینکه سطح هورمون های پروژسترون سالم هستند، می باشد. همچنین در این دوره می توان مشخص کرد که سطح هورمون های استروژن بالاست یا خیر- زیرا در این دوره است که سطح استروژن کاهش می یابد. اما اگر خانمی دوره قاعدگی منظم نداشته یا برای مدت طولانی قاعدگی نداشته است، انجام این آزمایش خون هورمونی در هر زمانی می تواند انجام گیرد.

آزمایش هورمونی روز سوم قاعدگی/پریود

یکی از زمان هایی که معمولا پزشکان برای انجام آزمایش هورمونی زنان توصیه می کنند، روز سوم قاعدگی/ پریود است البته در زنانی که دوره منظم قاعدگی دارند. علت این است که درخصوص آزمایش های هورمونی LH , FSH بهترین زمان برای انجام این نوع از آزمایش های هورمونی روزهای 3 تا 5 دوره/چرخ قاعدگی ماهیانه است. همچنین در روز سوم عادت ماهیانه بهترین زمان برای آزمایش هورمون های پرولاکتین و استرادیول(E2) است.

منابع: وبسایت مادرشو و Vivaca.net

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3707
تعداد کل بازدیدها: 1333167

نظرات کاربران

*