بهترین راه های باز کردن یخ و یخ زدایی مواد غذایی منجمد(با فیلم آموزشی)

بهترین راه های باز کردن یخ و یخ زدایی مواد غذایی منجمد(با فیلم آموزشی)

مواد غذایی که در فریزر قرار داده می شوند و منجمد می شوند، در هنگام استفاده به سختی یخ زدایی می شود و یخ شان باز می شود و اگر از روش خاصی استفاده نکنید باید ساعت ها منتظر باز شدن یخ شان در دمای معمول اتاق باشید. در زیر چند روش به منظور باز کردن و یخ زدایی مواد غذایی فریز شده بویژه انواع گوشت و مرغ به همراه یک فیلم آموزشی توضیح داده می شود.

باز کردن و یخ زدایی مواد غذایی منجمد و فریز شده

شاید ساده ترین راه برای باز کردن یخ انواع گوشت و مرغ قرار دادن آنها در محیط اتاق یا در دمای یخچال از شب قبل از استفاده از آنها باشد. در خصوص مواد دیگر مانند نون و سبزیجات فریز شده این زمان کمتر است. مثلا نان در طی زمانی حدود یک ساعت یخش باز می شود. البته توجه کنید که در این روش به دلیل اینکه ممکن است گوشت یا مرغ منجمد و فریز شده چندین ساعت در دمای اتاق یا یخچال بمانند، احتمال رشد باکتری ها(که معمولا در دمای 5 تا 60 درجه سانتیگراد رشد می کنند) وجود دارد. بنابراین روش چندان مناسبی نیست بویژه در دمای هوای گرم تابستان.

استفاده از آب یخ یا ولرم برای باز کردن یخ مواد غذایی منجمد و یخ زده می تواند به تسریع زمان یخ زدایی آنها کمک کند. اما در این روش نیز یخ زدایی مواد غذایی منجمد حداقل یک ساعت طول می کشد. مزیت این روش این است که اگر آبی که در آن گوشت یا مرغ منجمد را قرار داده اید هر نیم ساعت یکبار عوض کنید، احتمال رشد باکتری ها در این شرایط کمتر است.

در زیر چند روش اختصاصی برای باز کردن یخ چند ماده غذایی که بیشتر منجمد و فریز می شوند یعنی نان، سبزیجات و گوشت و مرغ آموزش داده می شود.

باز کردن یا یخ زدایی نان

برای باز کردن یخ نان فریز شده می توانید از بخار کتری، سماور یا چای ساز در حال جوش استفاده کنید. بدین ترتیب که نان را بر روی درب کتری، سماور یا چای ساز قرار می دهید تا بخار آب یخ آن را باز کند. البته در این حالت بخار آب سبب می شود که نان نیز کمی نرم شود.

باز کردن و یخ زدایی سبزیجات

برای یخ زدایی سبزیجات توصیه می شود که آنها را بدون باز شدن یخ شان(یا تنها در حدی که بتوان آنها را از هم جدا کرد) مستقیما طبخ کنید. بدین ترتیب که در ازای هر بسته سبزیجات یک فنجان آب جوش به آن اضافه کرده و گرما دهید تا یخ آن باز شود و یخ زدایی شود. توجه کنید که سبزیجات هنگام یخ زدایی مقداری آب از خود خارج می کنند که اگر آب زیادی به آنها اضافه کنید طعم شان از بین می رود.

البته قرار دادن سبزیجات در دمای اتاق یا یخچال یا استفاده از مایکرویو نیز می توان به جهت یخ زدایی و بازکردن یخ سبزیجات موثر و مفید باشد.

باز کردن یا یخ زدایی گوشت و مرغ

همانطور که گفته شد استفاده از روش قرار دادن گوشت یا مرغ در دمای محیط به دلیل رشد باکتری ها روش چندان مناسبی برای باز کردن یخ گوشت و مرغ منجمد نیست، بنابراین در زیر چند روش دیگر بدین منظور آموزش داده می شود.

استفاده از سرکه یکی از روش هایی است که برای باز کردن یخ گوشت یا مرغ منجمد می توان استفاده کرد. شما با ریختن سرکه بر روی گوشت یا مرغ منجمد شده به یخ زدایی و باز شدن یخ آن کمک می کنید. البته این کار سبب می شود که گوشت یا مرغ شما تردتر شده و البته کمی بوی سرکه بگیرد.

روش دیگر می تواند استفاده از مایکرویوو باشد. بدین ترتیب که ماده غذایی یخ زده و فریز شده را در ظرفی(شیشه ای) قرار داده و داخل مایکرویو قرار دهید. دقت کنید که در این حالت حتما مرغ یا گوشت را باید از کیسه فریزر خارج کنید و خود آن را در ظرف و درون مایکرویو قرار دهید.

یک روش نسبتا ساده اما بسیار سریع برای باز کردن یخ انواع گوشت و مرغ استفاده از یک قابلمه حاوی آب جوش است که بر روی تکه گوشت منجمد شده ای قرار می دهید که آن نیز بر روی یک قابلمه یا ظرف فلزی دیگر قرار می گیرد. در این روش قابلمه آب جوش حرارت را منتقل می کند و قرار گرفتن تکه گوشت منجمد بین دو ظرف حالت فشار و پرس را ایجاد می کند. فیلم زیر نحوه یخ زدایی و باز کردن یخ گوشت منجمد و فریز شده را نشان می دهد:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.7
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626804


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)