بهبود دید رانندگی در هوای بارانی و تاریکی شب

بهبود دید رانندگی در هوای بارانی و تاریکی شب
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/30

رانندگی در هوای بارانی بویژه در هوای تاریک شب می تواند دید را به میزان زیادی کاهش دهد. در زیر توصیه هایی به منظور افزایش و بهبود دید رانندگان در هوای بارانی و بویژه در شب های بارانی ارائه می شود.

اولین و بدیهی ترین کاری که یک راننده برای بهبود و افزایش دید خود در هوای بارانی و شب باید انجام دهد روشن و فعال کردن برف پاک کن ها و چراغ ها(در شب) است. البته در خودروهای جدید و پیشرفته برف پاکن ها مجهز به حسگر بوده و هنگام باران باریدن بطور خودکار فعال می شوند. توجه کنید که برف پاک کن ها معمولا سه حالت سرعت آهسته، متوسط و سریع دارند که شما باید با توجه به میزان  و شدت بارش سرعت متناسب با آن را انتخاب کنید؛ یعنی هرچه سرعت بارش بیشتر باشد، سرعت برف پاکن ها هم بیشتر می شود.

دقت کنید که اگر برف پاکن های خودرو شما خوب کار نمی کنند و باران را از روش شیشه کنار نمی زنند، آنها را بررسی کنید شاید که تیغه لاستیکی آنها فرسوده باشد و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد. ضمنا توصیه می شود که حتی الامکان از برف پاکن های مرغوب، معتبر و همچنین از نوعی از برف پاکن ها که بصورت یکپارچه بوده یا برف پاکن های ژله ای استفاده کنید که قابلیت پاک کردن بهتری دارند.

برای افزایش و بهبود دید در شب و در هوای بارانی مجهز بودن به چراغ های جلو تمیز و شفاف که بتواند جلوی خودروی شما را کاملا روشن کند، بسیار مهم است. بنابراین توصیه می شود که بطور منظم و دوره ای چراغ های اتومبیل خود بویژه چراغ های جلو را هم از لحاظ کارکرد دقیق لامپ ها و هم از لحاظ شفافیت طلق روی چراغ بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید. برای شفاف و صیقلی کردن شیشه/طلق چراغ های جلو خودرو توصیه می شود که بعد از هر چند هزار کیلومتر کارکرد آنها را با سمباده یا جسمی مشابه صیقل بزنید.

یکی از مشکلاتی که در هوای بارانی برای رانندگان ایجاد می شود مه گرفتن شیشه های خودرو بویژه شیشه جلو است که مانع دید راننده می شود. این حالت به دلیل اختلاف دمای بیرون و داخل خودرو ایجاد می شود. برای از بین بردن مه و رطوبت روی شیشه جلو شما باید دمای داخل و بیرون خودرو را یکسان کنید، بدین منظور می بایست که فن خودرو/سیستم تهویه خودرو را روشن کرده، در سرعت بالا قرار دهید و آن را در دمای متوسط قرار دهید و دکمه دریچه را روی حالت دریچه های زیر شیشه قرار دهید تا بادی که ایجاد می شود به شیشه جلو خورده و رطوبت یا مه روی شیشه جلو ماشین را از بین ببرد.

برای شیشه های عقب خودرو نیز شما می توانید از گرم کن شیشه عقب استفاده کنید؛ در واقع با روشن کردن گرم کن شیشه عقب، گرمای تولید شده سبب می شود که رطوبت روی شیشه از بین برود.

دیگر نکات و مواردیکه در هنگام رانندگی در هوای بارانی و به منظور بهبود دید باید انجام دهید این است که زیاد به خودروی جلوی خود بویژه اگر خودروی سنگین مانند اتوبوس و کامیون است نزدیک نشوید. حرکت خودروها سبب می شود که یک جریانی از آب در هوا معلق شده و این خود مانع دید شما شود.

اگر در هوای ابری و بارانی در روز رانندگی می کنید توصیه می شود که از عینک های پلاریزه یا عینک های دودی مخصوص استفاده کنید.

در نهایت توصیه می شود که پیش از آغاز حرکت با خودرو در هوای بارانی شیشه های خودرو بویژه شیشه جلو را از هرگونه جرم یا ماده ای که به شیشه چسبیده باشد، پاک کرده ضمن اینکه می توانید از موادی که بازدارنده یا مانع قرار گرفتن آب باران روی شیشه هستند استفاده کنید. امروزه انواعی از چنین موادی که با فناوری نانو هم طراحی و تولید شدند در بازار موجود می باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4142
تعداد کل بازدیدها: 1731032

نظرات کاربران

*