بلاک چین چگونه کار می کند | عملکرد تکنولوژی بلاک چین چگونه است | چرا بلاک چین ایمن است

بلاک چین چگونه کار می کند | عملکرد تکنولوژی بلاک چین چگونه است | چرا بلاک چین ایمن است
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/14

در مقاله بلاک چین چیست به طور مفصل در مورد تکنولوژی بلاک چین توضیح دادیم و مشخص نمودیم که بلاک ها در فناوری بلاک چین چه مغومی دارند. اما در این ادامه مقاله گذشته می خواهیم بدین موضوع بپردازیم که این فناوری یعنی تکنولوژی بلاک چین چگونه کار می کند؟

بلاک چین چگونه کار می کند؟ عملکرد تکنولوژی بلاک چین چگونه است؟

همانطور که می دانید تکنولوژی بلاک چین دارای پتانسیل بسیار بالا در زمینه های مختلف دارد تا جاییکه تا سال های  آینده تقریبا بیشتر بسترهای اینترنتی بر روی این تکنولوژِ خواهند بود. همانطور که در بالا بدان اشاره نمودیم هر بلاک یک هش یا کد رمزگذاری دارد که یک کد 64 کاراکتری است. این کد با کد هش قبلی ترکیب و یک بلاک جدید را ایجاد می کند.

 

اما تنها این ارتباط بین بلاک ها نیست و هر لاک با بلاک های جدید یک ترتیب خطی و زمانی و رشته کاراکترهایی را تولید می کند. بسیاری از بانک ها و موسسات مالی در معرض حملات سایبری و تخلیه اطلاعاتی هستند و به دلیل غیر قابل دستکاری بودن سیستم بلاک چین می توان از آن برای جلوگیری تمام این ها  استفاده نمود.

مؤسسات مالی، شرکت‌هایی هستند که بلاک چین را وسیله‌ای برای افزایش موفقیت‌های خود می‌دانند. آن‌ها می‌توانند درحالی‌که سامانه‌هایشان با پلتفرم‌های شرکت‌های دیگر سازگار است، داده‌های مربوط به موجودی و دارایی‌های خود را به‌صورت رمزنگاری‌شده و با امنیت بالا، تولید، مدیریت و ذخیره کنند.

البته مؤسسات مالی و بانک‌هایی که از بلاک چین استفاده می‌کنند، باید خطر کاهش قدرت در بازار تبادلات ارزی را بپذیرند. بانک‌ها، به‌عنوان مجریان اصلی بازار تبادلات ارزی شناخته می‌شوند؛ این فناوری و بیت کوین، خلأ بزرگی در این بخش ایجاد می‌کنند؛ اما در هزینه‌ی ایجاد زیرساخت‌ها صرفه‌جویی خواهد شد.

مقامات بانک انگلیسی سانتاندر (Santander) پیش‌بینی می‌کنند، بلاک چین می‌تواند در سال 2022 به‌صورت سالانه 20 میلیارد دلار ذخیره‌ی مالی برای بانک‌ها فراهم کند.

 

چرا بلاک چین ایمن است؟

اما برای جلوگیری از دستکاری  تنها استفاده از هش کافی نیست. امروزه کامپیوترهای  قوی ساخته شده است که می توانند در هر ثانیه  100 هزار هش را محاسبه کنند. با وجود کامپیوترهای قدرتمنئد می توانیم هش یک بلاک را تغییر دهیم و هش تمام بلاک های مرتبط با آن را نیز محاسبه کنیم. برای جلوگیری از چنین روندی بلاک چین از سیستم اثبات کار استفاده می کند. برای مثال در سیستم بیت کوین برای اضافه شدن یک بلاک چین جدید و ثبت داده های آن در سیستم در حدود 10 دقیقه طول می کشد. این سیستم که زمان بر است دسترسی و دستکاری را در مورد بلاک ها بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن می نماید.

به محض اینکه یک بلاک در زنجیره تغییر می کند لازم است که اثبات کار برای تمامی بلاک ها انجام شود که این شیوه ایجاد تغییرات در شبکه بلاک چین را محال نموده است. از این رو امنیت بلاک چین به عملیات  هش کردن و اثبات کار بستگی دارد.

بلاک چین برای  امنیت بیشتر از یک سیستم همتا به همتا استفاده می کند. بدین منظور که هر کس که عضو جدیدی از سیستم بلاک چین می شود کپی نسخه ای از بلاک چین موجود برای آن ارسال می گردد. حال کافیست که یک بلاک جدید به سیستم اضافه شود در این زمان است که این بلاک جدید برای  تمامی کاربرانی که در این بلاک چین حضور دارند ارسال شود. سپس هر کلاینت صحت بلاک جدید را مورد بررسی قرار می دهد و بعد از اینکه کلاینت ها صحت بلاک جدید را تایید نمودند این بلاک به آن ها افزوده می شود. بلاک هایی که دستکاری شده باشند با توافق رد می شوند.

با طراحی، بلوکچین به طور ذاتی به اصلاح داده ها مقاوم است. این "یک کتاب باز و توزیع شده است که می تواند کارآمد و با روشی ثابت و قابل اطمینان بین دو طرف انجام شود" . برای استفاده به عنوان یک سربرگ توزیع شده، بلوک چینی به طور معمول توسط یک شبکه نظیر به شبکه همگام با پیوستن به یک پروتکل برای اعتباربندی بلوک های جدید مدیریت می شود. پس از ثبت، داده ها در هر بلوک داده شده قابل تغییر نیستند بدون تغییر تمام بلوک های بعدی که نیازمند همکاری اکثریت شبکه است.

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است. بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 521
تعداد کل نظرات : 17
تعداد کل آرا: 359
تعداد کل بازدیدها: 159565

نظرات کاربران

*