بلاکچین چیست | آشنایی با بلاکچین | ویژگی های بلاکچین

بلاکچین چیست | آشنایی با بلاکچین | ویژگی های بلاکچین
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/02/02

بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. فناوری بلاک چین از طریق ایجاد امکان توزیع اطلاعات دیجیتال بدون کپی کردن آن، ستون فقرات نوع جدیدی از اینترنت را ایجاد کرد. در ابتدا برای پول دیجیتال بیت کوین طراحی شد، اما در حال حاضر جامعه فناوری در حال پیدا کردن دیگر کاربردهای بالقوه برای این فناوری است. زنجیره بلوکی گونه ای از معماری‌های داده مورد استفاده در فناوری دفاترکل توزیع شده است که در آن سوابق تراکنش‌ها در زنجیره‌های متصل به یکدیگر ذخیره می‌شوند.

بلاکچین یا تکنولوژی منبعی توزیع شده (DLT) یک پروتکل برای تبادل ارزش ها یا داده ها از طریق اینترنت است که نیازی به واسطه ندارد. پروتکل فن آوری بلاک چین برای ایجاد یک پایگاه داده مشترک و رمزگذاری شده از معاملات و سایر اطلاعات است. نمونه هایی از مورچه ها و گله های غازها به منظور نشان دادن شباهت آنچه که یک پروتکل کامل بلاک چینی می تواند داشته باشد، داده شده است؛ غیر متمرکز در عین حال کاملا هماهنگ و با مختصات مشخص.

تکنولوژی بلاک چین در واقع به این شکل است که یک زنجیره طولانی از بلوک های داده ایجاد کند. هر بلوک رکورد کامل و متراکمی از یک معامله و تراکنش معتبر توسط شرکت کنندگان در بلاکچین است و فرضیه ثابت شده در بلاک چین این است که اطلاعات موجود در بلوک ها درست است و کاملا ثبت و ضبط شده می باشد.

 بلاکچین چیست | آشنایی با بلاکچین | ویژگی های بلاکچین

هنگامی که معامله یا تراکنش معتبر بوده و ثبت می گردد، مورد ثبت شده و ذخیره شده غیرقابل برگشت و تغییر ناپذیر است. در بلاک چین، اصل فناوری مورد استفاده و ریشه آن در واقع به پایگاه داده ای برمی گردد که در آن همانند معاملات بیت کوین ، تراکنش ناشی از انجام معامله ثبت و ضبط می گردد.

در نهایت، یک مدل خودگردانی وجود دارد که اغلب از فناوری بلاک چین در آن برای اجرای خودکار قرارداد استفاده می کند.

مزایای بالقوه ای وجود دارد که می تواند برای از بین بردن ریسک ناشی از ابزارهای تراکنش، برای اوراق قرضه سهام در این فناوری مورد استفاده قرار گیرد که از جمله حوزه هایی است که ممکن است بلاک چین ها بیشتر مورد بررسی قرار گیرند.

بلاکچین بر مبنای محاسبات توزیع بنا شده است که نتیجه آن یک شبکه غیر متمرکز می باشد . این طراحی به منظور جلوگیری از کنترل متمرکز بوده و یکی از مشخصه های اصلی آن استفاده توسط مشارکت کنندگان آزاد و کنترل و توسعه آن به وسیله این افراد می باشد.

بلاکچین چیست | آشنایی با بلاکچین | ویژگی های بلاکچین

یکی از مزایای استفاده از فناوری بلاک چین از لحاظ معاملات و تراکنش های مالی، بهبود امنیت سایبری به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آن است.

یکی دیگر از ویژگی های این فناوری شفافیت معاملات است که همه این معاملات در گره هایی از بلاکچین ثبت شده اند. از این طریق و براساس این ویژگی منحصر بفرد، در قراردادهای بیمه ای هوشمند ، وقتی یک قرارداد هوشمند بخشی از فناوری بلاک چین است، نیازی به تأیید اعتبار معامله و تراکنش وجود ندارد، زیرا به طور موثر و از طریق مدلی که ذکر شد شفافیت آن قبلا اعلام شده و غیر قابل برگشت می باشد، که این دو مورد یکی دیگر از ویژگی های منحصر بفرد فناوری بلاک چین می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 80
تعداد کل آرا: 3087
تعداد کل بازدیدها: 329332

نظرات کاربران

*
M
محدثه ( 2018-11-28 15:35:40 )
به روز و کاربردی است، کاش در این مورد بیشتر کار شود.
B
بابایی ( 2019-02-25 14:00:14 )
سلام مقاله خوبی است. جامع و مفید بود