برق گرفتی | کمک های اولیه در زمان برق گرفتگی و رعد و برق زدن

برق گرفتی | کمک های اولیه در زمان برق گرفتگی و رعد و برق زدن

همیشه از این که فردی دچار برق گرفتگی شود، احساس ترس داریم، در چنین مواقعی بیشتر ما نمی دانیم که باید چکار کنیم و چگونه فردی که دچار برق گرفتگی شده است را انجات دهیم و یا در زمانی که رعد و برق کسی را می زند، انسان نمی داند، چکار باید بکند و چگونه جان این فرد را نجات دهد، از این رو، در این مقاله به بررسی روش های کمک های اولیه در زمان برق گرفتگی و رعد و برق زدن می پردازیم.

معمولاً برق گرفتگی در نتیجه بی کیفیت بودن تجهیزات برقی، بی احتیاطی به ویژه در کودکان و یا در نتیجه کارهای به اصطلاح جسورانه رخ می دهد. انسانی که جریان برق وارد بدنش شده است، بافت ها و اندام های بدنش را دچار برخی عوارض می کند که برای بافت ها و اندام ها خطرناک است. بی شک، اگر ارگانیسم بدن کودکان مد نظر باشد، برق گرفتگی بسیار خطرناک می شود.

جریان الکتریکی این خصوصیت را دارد که، به هر نقطه ای از بدن انسان که برخورد کند، به آن بچسبد. به همین دلیل، برای اینکه مانع از آسیب دیدن بیشتر شوید، بهترین راه قطع کردن جریان برق می باشد. چرا که فرد آسیب دیده، نمی تواند این کار را بکند.

لذا در درجه اول باید جریان برق را قطع کنید. اگر امکان قطع جریان برق وجود ندارد، بر روی یک تخته خشک و ضخم و یا یک کتاب کلفت رفته و خطوط جریان برق را با یک شی ء پلاستیکی به کنار بکشید و اگر این کار امکان پذیر نیست، مصدوم را با پلاستیک، تخته خشک و غیره باید به کناری هل دهید، تا از جریان برق به دور باشد. (مانند تصویر اول)

هر چقدر که از این اتفاق بترسید، برای کمک کردن به فرد مصدوم دست خالی نباشید. در چنین شرایطی شما به او نمی توانید، کمک کنید. همچنین احتمال دارد به خودتان آسیب بزنید. برای اینکه تماس جریان برق با فرد مصدم را جدا کنید، نمی توانید از اشیاء رسانا، دستمال های مرطوب و غیره استفاده کنید. همه این ابزارها جریان برق را از خود عبور می دهد.

برق گرفتی | کمک های اولیه در زمان برق گرفتگی و رعد و برق زدن

به یاد داشته باشید که، زمانی که مصدوم از جریان الکتریسیته جدا نشده است، جریان الکتریکی در بدن او جریان دارد. به همین دلیل برای اینکه خودتان هم مصدوم نشوید، به بخش هایی از بدن که باز است، دست نزنید.

بعد از اینکه ارتباط مصدوم با جریان برق را کاهش دادید و جریان برق را قطع کردید، سپس باید فوراً کمک های اولیه را شروع کنید. اگر فرد مصدوم هنوز به هوش می باشد و از چیزی شکایت نمی کند، به یاد داشته باشید که، تاثیر جریان الکتریسیته در بدن انسان فوری نیست، بعد از گذشت مدت زمانی تاثیرات خود را نشان می دهد.

به همین دلیل، حتماً فرد مصدوم را برای معاینه پزشکی هر چه سریعتر ببرید، تا پزشک تعیین کند که وی نیاز به درمان و معالجه دارد و یا نه؟

تا زمانی که اورژانس کمک های اولیه برسد، باید لباس های تنگ مصدوم را از بدنش خارج کنید. قبل از اینکه زیر سر مصدوم بالش بگذارید، او را در تخت نخوابانید. (سر بهتر است به راست یا چپ باشد، که در صورت بالا آرودن مریض خفه نشود.)

لازم است، روی مصدوم را با پتوی گرم بپوشانید و برایش نوشیدنی گرم و یا چایی بدهید.

اگر مصدوم بی هوش است، تلاش کنید که او را به هوش بیاورید. برای این هدف می توانید به صورتش آب سرد بپاشید و یا از روش هایی دیگر که برای به هوش آوردن استفاده می شود، استفاده کنید.

نفس کشیدن و یا نفس نکشیدن مصدوم، داشتن و یا نداشتن تپش قلب را بررسی کنید. در بسیاری از مواقع بعد از اینکه جریان برق گرفتگی شدید است، آشکار کردن علائم زندگی بسیار سخت می باشد. در بسیاری از مواقع، این شرایط تکرار می شود.

لذا به همین دلیل از افرادی که در نزدتان هستند، بخواهید که فوراً اورژانس را خبر کند و خودتان شروع به کمک به مصدوم کنید. در صورتی که نفس نمی کشد و نبض ندارد، برای اینکه احیای قلبی کنید و دوباره نفس بکشید، از تنفس مصنوعی استفاده کنید، تا به پزشک برسانید و همچنین لازم است، قفسه سینه را ماساژ دهید.

برق گرفتی | کمک های اولیه در زمان برق گرفتگی و رعد و برق زدن

رعد و برق هم اگر فردی را بزند، همانند جریان برق گرفتگی است. بارزترین نشانه فردی را رعد و برق زده است این است که مانند رد رعد و برق بر روی پوست بدنش می ماند. رعد و برق زدن در بیشتر موارد سبب آسیب دیدن، بی هوشی، فلجی و ... است که، معمولاً پس از مدتی به صورت تدریجی بر طرف می شود.

در زمان رعد و برق زدن، کمک های اولین مانند برق گرفتگی عادی می باشد. اگر تدابیر و اقدامات درمانی به موقع شروع شود، حتی می توان افرادی که از رعد و برق آسیب های شدیدی دیده اند، را نیز نجات داد.

لازم به ذکر است که، در میان مردم، این طرز فکر وجود دارد فردی را که برق گفته و یا رعد و برق زده است را در شن و ماسه پنهان می کنند، در حالی که این اشتباه بزرگی است و سبب مرگ مصدوم می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
برق گرفتی | کمک های اولیه در زمان برق گرفتگی و رعد و برق زدن
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)