بررسی سلامتی انسان از روی آزمایش مو | آنالیز مو برای تشخیص سلامتی انسان

بررسی سلامتی انسان از روی آزمایش مو | آنالیز مو برای تشخیص سلامتی انسان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

مو می تواند نشان دهنده بیماری و سلامتی انسان باشد، چرا که یک از روش های تشخیص بیماری در بدن آزمایش و آنالیز مو می باشد. آنالیز مو روشی است که پزشکان از آن برای تشخیص بیماری های مختلف با سنجش میزان مواد معدنی و فلزات سنگین، وضعیت سنتز پروتئین و غیره در مو می پردازند. بدین ترتیب که بخشی از موی سر با قیچی چیده می شود و در لابراتوار مخصوص مو تجزیه و تحلیل شده و با توجه به اطلاعات بدست آمده، توصیه های مناسب تجویز می گردد.

ارگانیسم بدن انسان زود به زود با «جدول مندلیف» مقایسه و بررسی می شود. اما سوال این است که آیا واقعاً بسیاری از عنصرهای موجود در جدول مندلیف در ارگانیسم بدن انسان وجود دارد.

عنصرهایی که، در دوز بسیار جزئی در این جدول نمایش داده می شوند، در ارگانیسم بدن انسان نقش اساسی در سلامتی ایفا می کنند و کمبود آنها و یا بر عکس مازاد آنها در بدن اختلالات و عوارض زیادی را به دنبال دارد. برای نمونه مطابق این جدول، کمبود آهن موجب ایجاد کم خونی، کمبود ید موجب بیماری غده تیروئید، کمبود کلیسم موجب بیماری استخوانی و بیماری عضلانی، کمبود پتاسیم و منیزیوم سبب ایجاد بیماری قلبی و غیره در انسان می شود.

کمبود و یا مازاد مواد معدنی مختلف در ارگانیسم بدن انسان می تواند به بیماری های مختلف منجر شود، که از جمله آنها عبارتند از:

1- بیماری خونی؛

2- بیماری سیستم قلبی – عروقی؛

3- اختلال و بیماری در پوست، مو و ناخن؛

4- اختلال در توانایی جنسی زنان و مردان؛

5- آلرژی و ایجاد حساسیت؛

6- در کودکان، اختلال در بزرگ شدن و رشد آنها؛

7- ضعف کلی بدن، بی حالی و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و غیره؛

جالب است بدانیم که، با بررسی و آزمایش موهای انسان می توان کمبود و یا مازاد وجود مواد معدنی در ارگانیسم بدن را مشخص مند. اسم این آزمایش را تحلیل طیفی (Spectral analysis) مو می گویند.

برای آزمایش چند تار مو با ضخامت 2 – 3 میلی متر و به بلندی 3 الی 5 سانتی متر نیاز است که از بدن بیمار برداشته شود. لازم است که موها تمیز باشد. در آنالیز مو میزان 21 عنصر در بافت مو اندازه گیری می شود، این عناصر عبارتند از: کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم، فسفر، آهن، مس، منگنز، روی، کروم، سلنیوم، بارون، لیتیوم، مولیبدنم، نیکل، کبالت، سرب، جیوه، کادمیوم، آرسنیک، آلومینیوم.

میزان برخی از عناصر در آنالیز مو بیانگر میزان تقریبی ذخایر آن ها در  بدن می باشد و از آن مهمتر نسبت بعضی از مواد معدنی به یکدیگر بیانگر وضعیت و فعالیت غدد تیروئید، آدرنال و نوع متابولیزم بدن می باشد، به عنوان مثال نسبت کلسیم به پتاسیم بیانگر عملکرد غده تیروئید و نسبت سدیم به پتاسیم بیانگر عملکرد غدد آدرنال (فوق کلیوی) می باشد.

انسان با مشاهده این علائم و نشانه ها در خود لازم است که، به آزمایش و تحلیل موهای خود بپردازید.

1- ریزش و شکنندگی مو؛

2- شکستن ناخن؛

3- اختلال در ضربان قلب و ضعیف شدن آن؛

4- پوسته پوسته شدن پوست؛

5- زود خسته شدن؛

6- کاهش اشتهاء؛

7- ترک خود گوشه های دهان؛

8- اسپاسم عضلات؛

تحلیل و بررسی مو اساساً توسط پزشک انجام می شود و در صورت تشخیص کمبود مواد معدنی در بدن، به تجویز قرص ها و داروهای مرتبط می پردازد. با به وجود آمدن تناسب و ایجاد توازن در بدن، علائم و نشانه های فوق الذکر هم از بین خواهد رفت.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240036

نظرات کاربران

*