برای پیشگیری از ویروس های باجگیر چه کار کنیم؟

برای پیشگیری از ویروس های باجگیر چه کار کنیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/27

در حمله ی سایبری اخیر که توسط ویروس های باج گیر (Ransomware)  انچام شد بسیاری از بیمارستان ها و مراکز حساس و دولتی مورد تهاجم قرار گرفتند و اطلاعاتشان را از دست داند.

بد افزار یا به اصطلاح ویروس باج گیری بد افزاری است که اطلاعات شما را دزدیده یا آسیبی به رایانه شما می زند و در ازای آن از شما درخواست مبلغی می کند. 

برخی از معروفترین بدافزارهای باج گیر در سالهای اخیر موارد زیر بوده اند:

Cerber, Wallet, Zepto و جدیدترین و معروف ترین آن ها Wannacrypt .

در دو مقاله در این سایت به نام های راه های نفوذ و آسیب زدن ویروس وانا کریپت  و ویروس وانا کریپت (wannacrypt) و راههای مقابله با آن  در مورد این باج افزار توضیحاتی داده شد اما در مطلب می خواهیم چند راه ساده به شما پیشنهاد دهیم که با استفاده از آن ها می توانید با این مهمان ناخوانده مواجه شوید.

چگونه از حمله ی ویروس های باجگیر جلوگیری کنیم؟

 

  • از فایل های خود بک آپ (Backup) بگیرید. بزرگترین آسیبی که افراد از این باج افزار ها می بینند این است که اطلاعاتشان از دست می رود. بهترین و مطمئن ترین پیشگیری برای ویروس های باج گیر این است که اطلاعات خود رابر روی یک هارد اکسترنال (Hard External) کپی کنید و یا بر روی درایوی جز درایو C از آن ها بکاپ بگیرید.

 

  • مراقب ایمیل ها، وب سایت ها و اپلیکیشن های مشکوک باشید. اصلی ترین راه نفوذ این باج افزار ها این است که شما چیزی را از اینترنت دانلود کنید. بنابراین مراقب منبع ایمیل ها و هر چیزی که دانلود می کنید باشید.

 

  • از آنتی ویروس استفاده کنید. از آنتی ویروس های معتبری که در بازار است مانند Node 32 و Kaspersky و یا آنتی ویروس رایگان خود Microsoft استفاده کنید. آنتی ویروس ها می توانند بدافزار ها و مالور ها را شناسایی و نابود کنند.

 

  • همیشه ویندوز را برزو رسانی (Update) کنید. همواره آخرین بروزرسانی ویندوز خود را دریافت کنید و آپدیت ها را نصب کنید. این کار می تواند امنیت سیستم شما را بالا ببرد.

 

  • هرگز به باج افزار (Ransomware) چیزی پرداخت نکنید. توصیه اکید به کاربران این است که برای برگرداندن اطلاعات خود هرگز پولی به ویروس باجگیر پرداخت نکنند.

 

 

 

 

 

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 819
تعداد کل آرا: 5382
تعداد کل بازدیدها: 1491431

نظرات کاربران

*