بد غذا خوردن کودکان | توصیه های مفید برای کودکانی که بد غذا می خورند.

بد غذا خوردن کودکان | توصیه های مفید برای کودکانی که بد غذا می خورند.
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/09

برخی از کودکان کم سن و سال بسیار بد غذا می خورند و هر غذایی را نمی پسندند و این موجب ناراحتی و نگرانی والدین می شود، در حالی که دانستن علل و دلایل بد غذایی کودک بسیار مهم است و توجه به اصولی ساده اما کاربردی می تواند موجب شود که کودکان بد غذا هم غذاهای کافی بخورند و تمایل به خوردن غذا داشته باشند.

والدینی که کودکان کوچک دارند و این کودکان در زمان غذا خوردن، هر غذایی را نمی پسندد، بسیار اذیت می شوند و نارحت هستند. ما همه غذاهایی را که سالم و جذاب محسوب می کنیم، با اینکه غذاهای خوشمزه ای هستند، اما زیاد مورد توجه و علاقه کودکان قرار نمی گیرند. از همه بدتر این است که کودکان با این رفتارها خود را به دل والدین می اندازند، که آنها در جایی چار اشتباه و خطا شده اند و والدین متعجب می شوند، که چرا کودکان هر غذایی را نمی پسندند.

- چرا کودکان هر غذایی را نمی پسندند؟

نپسندیدن هر غذایی بخشی از وجود هر کودکی است. در کودکان یک تا سه سال اهمیت ندادن به برخی غذاها علل و دلایلی دارد. یکی از این دلایل این است که بعد از توقف رشد سریع کودک، که در مقایسه با وزن تولد تا یک سالگی سه برابر می شود، وزن کودک کم کم افزایش می یابد. لذا طبیعی می باشد که آنها به غذای کمتری نیاز دارند. همچنین در حرکت بودن دائمی کودکان هم به عادت های غذاهایی آنها تاثیر می گذارد. در طول روز کمتر غذا خوردن برای کودکان کنجکاو بهتر از زیاد غذا خوردن می باشد.

والدینی که این را درک می کنند، تنها به تغذیه درست و درست کردن غذا با مواد مفید اهمیت می دهند. به جای آب پز کردن بخار پز می کنند و به جای سرخ کردن کبابی می کنند و آن را به شکل خلاق به کودکان تقدیم می کنند. بقیه مربوط به کودکان است، که چقدر غذا بخورند، کی غذا بخورند و چه طوری غذا بخورند.

کودکان دوست دارند هر بار یک نوع غذا بخورند. آنها یک روز تنها میوه و در روز دیگر تنها سبزیجات می خواهند، بخورند. این طور عادت های غذایی به علت تغییرات حالت کودک نرمال می باشد و موجب می شود کودک یک روز خوب غذا بخورد و روز دیگر غذا نخورد، که جای تعجب ندارد. کودکان یک سال تا سه سال در طول روز به 1000 تا 1300 کالری نیاز دارند. اما آنها هر روز تمایل ندارند که به اندازه تامین این کالری غذا بخورند. به طور کلی کودکان، نه به طور روزانه، بلکه به طور هفتگی باید تلاش کنند تغذیه مناسب داشته باشند.

بد غذا خوردن کودکان | توصیه های مفید برای کودکانی که بد غذا می خورند.

می توان گفت که، والدین نباید کودکان را تشویق به زیاد غذا خوردن کنند، بلکه باید عادت های غذایی صحیح را در آنها رشد دهند. برای این که کودکان را تشویق به خوردن غذا کنید و سختی های غذا خوردن آنها را کاهش دهید، توصیه های زیر تقدیم شما می کنیم:

1- انواع مختلف غذاها را پیشنها دهید:

کودکان دوست دارند طعم های مختلف را امتحان کنند. انواع غذاها را با تزئینات مختلف به آنها پیشنهاد دهید. حتی می توانید میوه ها را به اشکال مختلف بریده و بر روی آنها اسم بگذارید تا کودکان آنها را بخورند. برای مثال می توانید از ماه سیب (سیب نازک بریده شده)، طایر موزی، درخت بروکلی و غیره استفاده کنید.

2- استفاده از غذاهایی که کودک می تواند با انگشت بخورد:

همچنین کودکان دوست دارند، انگشت خود را در غذا فرو برده و از آن بخورند، برای این کار می توانید از غذاهایی مانند ماست، خامه، پنیر خامه ای و امثال آن استفاده کنید. یا میوه ها را به شکل پوره کرده تا کودک بتواند با دست آن را بخورد.

3- استفاده از غذاهایی که کودک بتوان آن را بر روی نون بمالد:

کودکان مالیدن را دوست دارند، به همین دلیل به آنها روش های مالید پنیر یا کره و دیگر غذاها بر روی نون را یاد دهید.

4- گذاشتن چیزی بر روی غذا:

بر روی غذاها چیزی بگذارید، کودکان این را خیلی دوست دارند. از موادی مانند سس گوجه، ماست، پنیر و غیره بر روی غذاهایی که آنها تمایلی به آن ندارند، بمالید.

5- نوشاندن:

اگر کودک شما بیش از غذا خوردن، نوشیدن را دوست دارد، نا امید نشوید. بلکه اسموتی (smoothie) درست کنید. می توایند برای درست کردن آن از شیر، میوه، سبزیجات، عسل و غیره استفاده کنید.

6- تکه کردن:

اگر کودک چند بار غذا می خورد، بستگی به تکه کردن آن غذا توسط شما دارد. ساندویج، پیتزا و غیره به در شکل های مختلف تکه کنید.

7- تزئین کردن:

ظاهر غذا بسیار مهم است، برای تزئین غذای جدید و متفاوت، چرا از اسباب بازی های کودک استفاده نمی کند. در مورد غذا، کودکان استفاده از اشیای عجیب را دوست دارند. غذا را در سایزهای کوچک به کودک دهید و اگر امکان دارد، غذا را در سایزهای کوچک آماده کنید.

8- غذاهای خلاقانه درست کنید:

مثلا غذایی معروفی مانند پنیر روی درخت که می توانید بر روی گل های بروکلی پنیر بگذارید.

9- توجه به کوچک بودن معده کودکان:

کوچک بودن معده آن را در نظر داشته باشید. غذا را به آنها در پرس های کوچک بدهید. آیا می دانید غذا را باید در چه سایزی به کودکان بدهید. قاعده دست و انگشت سبابه را رعایت کنید. معده کودک تقریبا به اندازه مشت او می باشد. لذا به بشقاب غذا کمی بگذارید و با خواست کودک آن را اضافه کنید.

10- از استراتژی ساکت نشستن استفاده کنید:

یکی از علل اینکه کودکان مانند دیگر اعضای خانواده سر سفره بر روی میز راحت نمی توانند، بشینند، افتادن پای آنها است. لذا از رسیدن پای کودکان به زمین مانع نشوید و سعی کنید در صندلی که در سایز آنها است نشسته و غذا بخورند.

منبع: www.askdrsears.com

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3347
تعداد کل بازدیدها: 863041

نظرات کاربران

*