بدون خوردن صبحانه از خانه خارج نشوید؟ آیا از فوائد خوردن صبحانه خبر دارید؟

بدون خوردن صبحانه از خانه خارج نشوید؟ آیا از فوائد خوردن صبحانه خبر دارید؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/05

یکی از وعده های غذایی مهم و ضروری برای سلامتی انسان صبحانه می باشد، در حالی که برخی از مردن به این وعده غذایی بی اعتنایی می کنند، و یا فکر می کنند که نخوردن صبحانه موجب لاغری و تناسب اندام آنها خواهد شد، در حالی که این طرز فکر کاملا اشتباه می باشد، چرا که خوردن صبحانه از همه لحاظ برای سلامتی انسان مفید و لازم و ضروری می باشد.

خیلی از مردم خوردن صبحانه را لازم و ضروری نمی دانند، و یا آن به بی اعتنایی برخورد می کنند، و برخی دیگر به علت ترس از چاقی و یا اضافه وزن پیدا کردن از خوردن صبحانه امتناع می کنند، و در برخی دیگر به علت تنگ بودن زمان، نداشتن اشتها در صبح، و دلایلی از این قبیل، خود را از غذاهایی مفید که می توانند روزشان را با آن آغاز کنند محروم می کنند.

پزشکان و متخصصان تغذیه، به این نتیجه رسیده اند که، نمی تواند تحت هیچ شرایطی از خوردن صبحانه امتناع کرد، چرا که خوردن صبحانه برای بدن بسیار مفید و لازم می باشد.

لازم به ذکر است که، انسان هایی که صبحانه می خورند در مقایسه با افرادی که صبحانه نمی خورند کمتر در معرض خطر می باشند. علاوه بر این خوردن صبحانه برای افزایش دقت مغز، و نگهداری اطلاعات در ذهن بسیار واجب و لازم می باشد. بی جهت نیست که، کسانی که خود را از خوردن صبحانه محروم نمی کنند، کمتر به تصادف در رانندگی دچار می شود. تحقیقات نشان می دهد که، خوردن کامل و بهتر صبحانه موجب می شود که توانایی فعالیت و کار انسان 30 درصد افزایش یابد، و به همین دلیل شما در اداره یک روز موفق خواهید داشت. خوردن صبحانه موجب تامین تمام و کامل انرژی بدن می شود.

برای افرادی که از چاقی می ترسند، باید گفت که، امتناع از خوردن صبحانه نه تنها برای تناسب اندام مفید نیست، علاوه بر این به اضافه وزن در بدن کمک هم می کند، نکته اینجاست که انسان وقتی شب می خوابد، در طول خواب مبادله و سوخت ساز بدن هم به خواب می رود و با خوردن صبحانه مبادله در بدن دوبار آغاز می شود و می توان گفت که بدن بیدار می شود. از این رو، اگر شما از خوردن صبحانه امتناع می کنید، بدن تا ظهر کالری کمتری می سوزاند، و علاوه بر این نخوردن صبحانه، موجب می شود که سلول های مرده از بدن دفع نشود، و در زمان ناهار انرژی بیشتر را کسب کند، افزون بر این نخوردن وعده صبحانه موجب می شود که وعده ناهار را خیلی بیشتر مصرف کنید. اما اگر موقعی که از خواب بیدار می شوید، اشتها و تمایلی به خوردن ندارید، متخصصان تغذیه توصیه می کنند که، شب ها دیر وقت غذا نخورید و هم از غذاهای کم کالری مصرف نماید. قبل از خواب اگر شما یخچال را زیرورو می کنید تا چیزی بخورید، طبیعی است که صبح تمایلی به غذا خوردن نخواهید داشت.

برای اینکه خود را به وعده صبحانه عادت دهید یک راه ساده می باشد، و آن ورزش صبحگاهی است. البته مشغول شدن به ورزش نیاز به زمان دارد. اما در عوض این اشتهای ما را افزایش می دهد. برای تناسب اندام و سلامتی بسیار مفید می باشد، اگر صبح ها نمی توانید به هیچ گونه ورزش وقت بگذارید، متخصصان تغذیه توصیه می کنند صبح ها به کاری مشغول شوید تا اشتهای شما باز شود. با انجام کارهای خود اول صبح، شما گرسنه خواهید شد، و آماده غذا خوردن می شوید. خوردن صبحانه موجب می شود که وعده ناهار را متعادل بخورید.

- در وعده صبحانه بهتر است چه غذاهایی بخوریم؟

بهتر است صبح با یک لیوان آب شروع کنید، یک لیوان آب معمولی و بدون گاز خوب است. و بهتر از آن این می باشد به یک استکان آب ولرم چند قطره آب لیمو اضافه کنید و بخورید، خیلی فائده دارد. این به هوشیاری بدن و بیدار شدن ارگانیسم انسان منجر می شود، و به شروع پروسه هضم و گوارش کمک می کند.

بر اساس عقیده متخصصان تغذیه، بهترین غذاهای صبح عبارتند از: غذاهایی که دارای دانه و کروبوهیدرات ها می باشند، مصرف ویتامین های گروه B، (به تقویت سیستم عصبی بدن کمک می کند) و مصرف ویتامین E مانع از پیری انسان می شود، علاوه بر این، مصرف این مواد غذایی به آب شدن چربی بدن و همچنین آب کردن چربی مواد غذایی دریافتی در طول روز منجر می شود و برای جلوگیری از ایجاد سلولز (Cellulose) بسیار مفید است.

به محصولات لبنی هم بی اعتنایی نکنید. در اول روز مصرف یک لیوان شیر، و یا ماست، و یا 200 گرم سرشیر به تامین ویتامین های گروه A و B کمک می کند.

این ضرب المثل معروف را به خاطر داشته باشید که می گویند، "صبحانه را خودتان بخورید، ناهار را با دوستانتان و شام را به دشمنانتان بدهید" را فراموش نکنید. و قبل از خوردن صبحانه از منزل خارج نشوید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3254
تعداد کل بازدیدها: 717177

نظرات کاربران

*