بدترین انسان روی زمین | ویژگی بدترین انسان های روی زمین از دیدگاه قرآن

بدترین انسان روی زمین | ویژگی بدترین انسان های روی زمین از دیدگاه قرآن

ادیان مختلف به ویژه دین مبین اسلام اهمیت بسیاری برای فضائل اخلاقی در نظر دارند، به همین دلیل در قرآن و روایات آیات مختلفی در مورد افرادی که به سخن چینی می پردازند، وجود دارد و آنها را بدترین انسان های روی زمین معرفی کرده اند.

سخن چینی یکی از گناهان کبیره می باشد. و خداوند در ارتباط با آنها وعده عذاب بزرگی را داده است. خداوند بلند مرتبه می فرماید: وَالَّذِینَ یَنقُضُونَ عَهْدَ اللهِ مِنْ بَعْدِ مِیثَاقِهِ وَیَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ وَیُفْسِدُونَ فِی الْأَرْضِ أُوْلَئِکَ لَهُمُ اللَّعْنَةُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ.

آنها که عهد الهى را پس از محکم کردن مى شکنند و پیوندهایى را که خدا دستور به برقرارى آن داده قطع مى کنند و در روى زمین فساد مى نمایند، براى آنهاست لعنت (و دورى از رحمت الهى); و مجازات سراى آخرت! (سوره رعد، آیه 25).

همان طور که این آیه مبارکه می فرماید، سخن چینی و حرف کسی را به دیگری گفتن در میان مردم سبب ایجاد تفرقه و فساد می شود. به همین دلیل انسان سخن چین گناه کبیره مرتکب شده و موجب غضب خداوند قرار می گردد.

امام صادق (ع) می فرمایند: بخش بزرگی از سحر و جادوی انسان سخن چینی می باشد. به وسیله آن میان دوستان جدایی می افکند. در میان افراد همرنگ به جای دوستی و صفا، دشمنی ایجاد می کند. به خاطر سخنی چینی خون ها ریخته می شود و خانه ها خراب می شود. فرد سخن چین بدتری انسانی است که بر روی زمین راه می رود.

پیامبر اعظم (ص) خطاب به مردم می فرماید: آیا شما را به بدترین ها آگاه کنم؟ مردم می گویند بله، پیامبر (ص) می فرماید: آنهایی که سخن چینی می کنند و میان دوستان جدایی می افکنند و در انسان های پاک به دنبال عیب می باشند.

امام باقر (ع) می فرمایند: بهشت برای افراد سخن چین و دورغگو حرام می باشد.

حضرت محمد (ص) فرموده اند: هر کسی برای سخن چینی میان دو نفر حرکت کند، خداوند در قبر آتش را بر او مسلط می کند تا او را بسوزاند. در زمانی که از قبر خارج می شود، ماری بزرگ و سیاه را بر وی مسلط می کند، که گوشت وی را بخورد تا زمانی که وی وارد جهنم می شود.

بنی اسرائیل دچار قحطی می شوند و حضرت موسی (ع) از خداوند درخواست باران می کند. وحی نازل می شود که، دعای تو و کسانی که با تو در یکجا هستند را قبول نمی شود. چرا که، در بین شما فرد سخن چینی وجود دارد و از سخنی چینی دست بر نمی دارد. حضرت موسی (ع) می فرمایند: الهی، آن فرد چه کسی است، آیا وی از خودمان دور کنیم؟ در پاسخ وحی می شود که خداوند می فرماید من سخن چینی را برای شما ممنوع می کنم، به همین دلیل بنی اسرائیل به صورت همگی توبه نمودند و فرد سخن چین هم توبه کرد. سپس باران برای آنها نازل شد.

واضح است که، فردی که عیب دیگری را به ما می گوید، حتما عیب ما را هم به دیگران می گوید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
بدترین انسان روی زمین | ویژگی بدترین انسان های روی زمین از دیدگاه قرآن
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)