با هم خوابیدن مادر و کودک | اثرات با هم خوابیدن مادر و کودک

با هم خوابیدن مادر و کودک | اثرات با هم خوابیدن مادر و کودک
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/11/30

معمولاً بسیاری از مادران با کودکان خود می خوابند و می توان گفت که بعد از تولد تا چند سال بعد کودک همواره در کنار مادر و در تخت مادر می خوابد، اما امروزه برخی تحقیقات انجام شده نشان می دهد که با هم خوابیدن مادر و کودک مضر است، در حالی که بر اساس تحقیقات دیگر با هم خوابیدن کودک و مادر مفید است و برای سلامتی هر دو طرف موثر و خوب می باشد.

بر اساس مقاله ای که اخیراً در نشریه NPR با عنوان «خوابیدن با کودک تان خطرناک است، دکتر می گوید؟» (Is Sleeping with Your Baby as Dangerous as Doctors Say)، توجهات زیادی که به خوابیدن با کودک شده است و سبب مطرح شدن اصطلاحاتی مانند (سهیم شدن تخت) و یا (سهیم شدن خواب) گردیده است. ما عاشق مقالاتی هستیم که، نشان می دهد شهود مادران و پدران شبه علم است. در پنج سالی که به عنوان متخصص اطفال فعالیت کردم، دانستم که علم با شهود مادران مخالف است. با این حال، شک علم ناقض و معیوب است. در این مقاله و نویسنده آن Michaeleen Doucleff، با انتشار خطرات سهیم شدن تخت خواب با کودک موجب ایجاد سر درگمی در یکی از روش های رایج و قدیمی پرورش کودک در دنیا شده است.

در اوایل والدین و پرستاران اطفال، از خانواده رو به رشد و کارهای مراقبتی اطفال به صورت مطالعه آزمایشگاهی برای تاثیر گذاری بر روی کودکان استفاده می کردند. نتیجه اول: به نظر می رسد، مادران و نوزادان، بیشترین سهیم شدن تخت خواب را دارند و این کودکان بیشتر دوست دارند با آنها بزرگ شوند، به نظر اولین ابزار برای رشد مغزی موفق کودکان، همدلی و همدردی است.

با هم خوابیدن مادران به نظر می رسد مغز آنها را رشد می دهد و یک ناحیه جدید در مغز آنها که علم اخیراً اثبات کرده به وجود می آورد. این مغز GPS مانند دو تا کودک، شیر دادن و لباس پوشیدن بچه، واقعاً موجب رشد آنها می شود، زمانی که مادر و کودک به هم متصل هستند.

با هم خوابیدن مادر و کودک | اثرات با هم خوابیدن مادر و کودک

- تجربه خانواده Sears، از با هم خوابیدن:

وقتی که هشتمین کودک با پذیرش «آزمایشکاه خواب» (sleep laboratory) وارد خانواده ما شد. تکنولوژی برای اندازه گیری آنچه ما احساس می کردیم، در درسترس بود. هنگامی که کودکان با والدین خود می خوابند به ویژه مادر حس خوشحالی و شادابی دارند. ما با ابزارهای الکترونیکی لورن (Lauren) را وقتی که در تخت جدا گانه ولی در اتاق با مارتا خوابیده بود، بررسی کردید. وقتی با هم خوابیدن، ما می گوییم سهیم شد تخت خواب و یا با هم خوابیدن. فیزیولوژی لورن خیلی متعادل شد، میزان اکسیژن خونش ثبات یافت و همین طول ضربان قلب و تنفس اش منظم شد. ما این یافته نه چندان شگفت انگیز را در بسیاری از کتاب هایمان انتشار داریم.

با هم خوابیدن مادر و کودک | اثرات با هم خوابیدن مادر و کودک

در این زمان به طور تصادفی، من به نوشته انسان شناس معروف دکتر جیمز مک کنا (James McKenna) برخورد کردم، که او شروع به بررسی و ارزیابی علمی با هم خوابیدن کرده بود. جیم به من گفت، من مشتاقه تحقیقات علمی شما را دنبال می کنم، که اثبات می کند آنچه والدین و پرستاران کودک به صورت غریزی انجام می دهند، برای سلامتی کودک و مادر مفید است.

- ارتباط بین با هم خوابیدن و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد:

همچنین در مقاله اشاره شد، مطالعه به دنبال بررسی ارتباط بین با هم خوابیدن و سندرم مرگ ناگهانی (Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) نوزادان است. وقتی که من برای اولین بار آن را خواندن ضربان قلبم بالا رفت. چگونه بخش های از اتاق اورژانس بیمارستان ها به عنوان «مطالعات گذشته» والدین را گیج و متحیر کرده است. بسیاری از مادران به من گفته اند: من فقط احساس می کنم ... و من به مدت 9 ماه بچه ام را در رحمم حمل کرده ام و اکنون احساس می کنم، برای 9 ماه آینده و یا بیشتر باید با هم بخوابیم.

با هم خوابیدن مادر و کودک | اثرات با هم خوابیدن مادر و کودک

وقتی صحبت از مرگ ناگهانی نوزاد می شود، به یاد داستان تراژدیکی که مادری از با هم خوابیدن خود و نوزادش تعریف می کرد، می افتم. اما پایان خوبی داشت. او هر شب با کودکش می خوابید. وقتی که نوزادش چهار ماهه بود، او برای مهمانی شام رفته بود. کودک احساس خواب می کند، لذا او کودک را در اتاقی دیگر می خواباند، تا فوراً شامش را بخورد. در نیمه راه از طریق میل غذا و یا هشدار مغز مادر احساس خوبی بهش دست نمی دهد. او به اتاق می رود، جایی که کودک اش را پیدا می کند، می بیند نفس نمی کشد و کمی سرد و کبود شده است. او فوراً کودک را نزدیک خود می گیرد، که موجب تحریک کودک و بهبود تنفس و حال کودک می شود. بسیاری از این داستان ها ما را متقاعد می کند که با هم خوابیدن مادر و کودک موجب ایجاد پیوند شگفت انگیز میان آنها می شود، که من از درک آن عاجز هستم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 80
تعداد کل آرا: 3087
تعداد کل بازدیدها: 329310

نظرات کاربران

*
a
asma ( 2019-02-12 17:32:29 )
Jaleb blood Mamnoon az shoma
F
فرمند ( 2019-02-19 14:03:18 )
حال خواب مادر و کودک با هم مفید یا مضره؟