بازی های کامپیوتری مفید است یا مضر؟

 بازی های کامپیوتری مفید است یا مضر؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/06

با توجه به مطالعات انجام شده، پیشنهاد شده است که بازی کردن بازی های ویدئویی و کامپیوتری به آن اندازه بد نیست که برخی به شما می خواهند تلقین کنند و به این باور برسانند که بد است. برخی مطالعات ادعا می کنند که در بازی های ویدئویی در حقیقت بعضی از مزایای سلامتی وجود دارد اما همانطور که همه چیز در زندگی مهم است و باید در کنار هم باشد اعتدال کلید و رمز موفقیت در زندگی است چرا که با توجه به سازمان بهداشت جهانی (WHO)، استفاده  بیش از حد از بازی های ویدئویی  می تواند باعث مشکلات در سلامت روانی باشد.

WHO سازمان بهداشت جهانی آمادگی دارد که آنچه را که به نام "اختلال بازی های کامپیوتری" و به عنوان یک مسئله سلامت روان مطرح می کند طبقه بندی نماید. براساس پیش نویس سازمان در مورد تشخیص مضر بودن بازی های ویدئوی می نویسد: "اگر استفاده و اعتیاد به بازی های ویدئویی شدید باشد تا جاییکه که منجر به اختلال قابل ملاحظه ای در شخصیت، خانواده، اجتماعی، آموزشی، شغلی و یا دیگر بخش های مهم شود می تواند به عنوان یک اختلال در نظر گرفته شود."
اما همانطور که شما نیز می دانید اعتیاد و استفاده بیش از حد از هر چیزی می تواند در زندگی روزمره ما اختلال ایجاد نماید. پس نمی توان به طور قطعی و کلی  استفاده از بازی های کامپیوتری را مضر دانست.

اساسا اگر تنها از بازی های ویدئویی لذت ببرید و باعث تغییر روحیه شما شود در این طبقه بندی قرار نخواهید گرفت. با این حال اگر شما نیز در حین بازی های کامپیوتری کنترل زمانی خود را از دست می دهید و یا اینکه اولیت خود را به بازی اختصاص می دهید تا حدی که بازی بیش از سایر منافع زندگی و فعالیت های روزانه اهمیت دارد احتمال اینکه شما نیز به عنوان یک گیمر و معتاد به بازی های رایانه ای در این زمینه دچار  مشکل باشید وجود دارد.

حتما شما نیز داستان های بسیار ضعیفی در گذشته در مورد برخی از گیمرها و اعتیاد شدید آن ها به بازی های ویدئویی شنیده اید. این گونه از  افراد  در نهایت با نادیده گرفتن سلامتی خود را تا جایی که مرگ آن ها  را به کام خود بکشد بازی می کنند و با نادیده گرفتن سلامت و رفاه دیگران منجر به مرگ روحی و در نهایت جسمی خود می شوند.

پس بازی های کامپیوتری نیز دارای دو لبه مثبت و منفی است. بدین گونه که اگر به عنوان یک تفریح سالم و برای دور شدن از خستگی روزانه و کاری  باشد و همچنین برای فعال نمودن سلول های خاکستری مغز می تواند یک مورد مناسب و درجه یک و حتی یک درمان برای ذهن باشد اما اعتیاد بیش از  حد به بازی های  کامپویتری می تواند بسیار برای ذهن و روح شما مضر باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 722
تعداد کل نظرات : 21
تعداد کل آرا: 461
تعداد کل بازدیدها: 225476

نظرات کاربران

*