بازی های عید نوروز در ایران | بازی های سنتی عید نوروز در عید | بازی تخم مرغ جنگی در ایران

بازی های عید نوروز در ایران | بازی های سنتی عید نوروز در عید | بازی تخم مرغ جنگی در ایران
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/20

در آستانه آغاز عید نوروز در مناطق مختلف ایران بازی های مختلفی انجام می گرفت و جوانان و نوجوانان با انجام این بازی ها به استقبال بهار و عید نوروز می رفتند، که یکی از این بازی های معروف بازی تخم مرغ جنگی بود. که در بیشتر مناطق ایران در گذشته انجام می گرفته است.

کشور بزرگ و باستانی ایران دارای سابقه طولانی در برگزاری اعیاد و جش های ملی و مذهبی و خصوصاً ملی بوده است. یکی از این جشن ها ملی عید نوروز است که با سابقه چند هزار ساله یکی از بزرگترین و قدیمی ترین جشن ها و اعیاد ما ایرانیان می باشد.

بر همین اساس مردم این سرزمین در تمام مناطقی که زندگی می کنند، اعیاد و خصوصاً عید باستانی نوروز را هنور هم با گذشت چند هزار سال نجومی برگزار می کنند.

اما هر عید و جشنی مقدماتی دارد و چون عید نوروز یک عید ملی و همگانی می باشد، مردم از هر نژاد و آئین در آن شرکت می کردند و به همین منظور قبل از فرار رسیدن روز جشن و آغاز سال نو مردم خود را آماده می کنند، و به استقبال جشن نوروز می روند.

هر چند در تمام نقاط این سرزمین پهناور و حتی بعضی از مناطق و کشورهای همسایه عید نوروز از قرن ها پیش تا کنون گرامی داشته شده و هم اکنون نیز می شود. اما در هر منطقه و کشوری مقدمات این جشن با آیین ها و مراسم خاصی انجام می شده است.

بسیاری از مناطق ایران بازیهای محلی مختلفی همچون تخم جنگی وجود داشت. که از حدود یک ماه قبل از شروع عید نوروز و با رنگ آمیزی تخم مرغ ها تا روز سیزدهم نوروز نیز ادامه می یافت. شیوه انجام این بازی که تا سال پیروزی انقلای اسلامی در چرمهین انجام می شد به این گونه بود که دو نفر با توافق طرفین اقدام به زدن تخم مرغ ها بر روی یکدیگر می کردند.

یکی از دلایل اصلی این بازی در این ایام گرم شدن هوا و آغاز تخم گذاری پرندگان و خصوصا مرغ ها بود. البته در این بازی تخم جنگی به این سادگی نبود که دو نفر به تندی تخم مرغ های خود را بر روی هم دیگر بکوبند بلکه این بازی فوت و فن و شروط خاصی داشت، که این دیگر بستگی داشت به توافق و هوش و استادی هر یک از طرفین، چون ممکن بود یکی از طرفین دارای تخم شکننده تری باشد و به همین خاطر هیچ وقت قبول نکند که بدون بازدید از تخم مرغ حریف و چشیدن[1] آن اقدام به بازی کند. به همین منظور ابتدا شرط می شد که اولاً بازی بچشمی است یا نه و دوماً آیا می شود تخم مرغ ها را با همدیگر عوض کرد یا خیر.

به هر ترتیب این بازی با توافق انجام شده بین طرفین انجام می گرفت و اگر شروط پذیرفته نمی شد، ممکن بود بازی بین این دو نفر انجام نگیرد و بازی دیگران انجام پذیرد.

در بعضی از موارد حتی ممکن بود، لمس کردن و چشیدن تخم نیز انجام نگیرد و بازی با توافق طرفین انجام پذیرد و اما معمولاً و اکثر موارد طرفین تخم مرغ ها را لمس می کردند – با زدن انگشت و یا چشیدن تخم مرغ طرف مقابل پی به سفتی و شلی پوسته تخم مرغ حریف می بردند.

این بازی توافقی و با شروط خاصی انجام می گرفت و در این بازی ممکن بود که فردی دارای تخم مرغ محکمی نباشد، ولی با ترفند – مهارت و زیرکی خاصی تخم مرغ های دیگران را نیز ببرد.

 

 

[1] - چشیدن تخم مرغ همان زدن تخم مرغ به دندان و تشخیص سفتی و یا شلی تخم مرغ بود که توسط افراد خبره انجام می گرفت. البته افراد خبره با زدن انگشت بر روی تخم مرغ – لمس کردن و حتی نگاه کردن به تخم مرغ پی به سفتی و یا شلی تخم مرغ ها می بردند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 277014

نظرات کاربران

*