بازاریابی دیجیتال در مقایسه با بازاریابی اینترنتی

بازاریابی دیجیتال در مقایسه با بازاریابی اینترنتی

دو واژه و مفهوم بازاریابی دیجیتال(Digital marketing) و بازاریابی اینترنتی(Internet marketing) معمولا در فضای بازاریابی در دنیای مجازی بسیار مورد استفاده قرار گرفته و بعضا به جای یکدیگر بکار می روند – البته به دلیل شباهت و وجوه مشترکی که دارند. در این مقاله سعی می شود که تعریفی از دو مفهوم بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی ارائه شده و سپس براساس این تعاریف و توضیحات، وجوه تمایز و تشابه آنها توضیح داده شوند.  

بازاریابی دیجیتال را می توان ابزاری از بازاریابی که از کانال ها، دستگاه ها و پلتفرم های دیجیتال بدون در نظر گرفتن این نکته که بطور لحظه ای در دسترس(online) هستند یا خیر تعریف کرد. بازاریابی دیجیتال از تمامی کانال های موجود در رسانه های دیجیتال به منظور ارائه اطلاعات به مشتریان استفاده می شود بدون اینکه این رسانه و کانال ارتباطی به اینترنت محدود شود. نمونه هایی از کانال های رسانه های بازاریابی دیجیتال می تواند شامل استفاده از ابزارهایی مانند پیامک ها، پادکست و نرم افزارها(applications) های موبایلی شود. برای مثال ممکن است یک اپلیکیشن بعد از دانلود بر روی تلفن هوشمند شما بطور مستقل کار کند که یا خود آن بصورت یک تبلیغ/نسخه آزمایشی است یا درون آن محتوای تبلیغاتی گنجانده شده است. به این کانال های رسانه ای ابزار یا روش بازاریابی دیجیتال گفته می شود.

بازاریابی دیجیتال در مقایسه با بازاریابی اینترنتی

در مقابل بازاریابی اینترنتی به بازاریابی گفته می شود که از کانال هایی که نیازمند اتصال آنلاین/لحظه ای اینترنت هستند، استفاده می کند. بازاریابی اینترنتی از فضای دیجیتال اینترنت استفاده کرده و در آن سعی می شود که هرگونه اطلاعات مورد نیاز مشتریان بالقوه درخصوص محصولات/خدمات یک تولید کننده یا تاجر تنها از طریق اینترنت و هنگام اتصال کاربران به اینترنت ارائه شود. برای مثال بنرهای تبلیغاتی که در وبسایت ها قرار داده می شوند؛ یا تبلیغاتی که فیسبوک استفاده می کند، استفاده از ابزارهای سئو(SEO) برای تبلیغات و امثالهم از جمله روش های بازاریابی اینترنتی هستند؛ زیرا که بدون اتصال به اینترنت شما نمی توانید این تبلیغات را مشاهده نمایید.

همانطور که از توضیحات بالا بر می آید، وجه تشابه هر دو واقع واژه بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی در استفاده از ابزارها و رسانه های دیجیتال است و وجه تمایز آنها در این است که در بازاریابی اینترنتی بیشتر تمرکز بر روی فضای اینترنت و ارائه اطلاعات بصورت آنلاین(online) و نه آفلاین(offline) می باشد که کاربر و مخاطب کمپین بازاریابی باید اتصال اینترنت داشته باشد. به بیان دیگر می توان گفت که بازاریابی اینترنتی را می توان زیرمجموعه ای از بازاریابی دیجیتال دانست که بیشتر روی آنلاین بودن مخاطب و استفاده از اینترنت تمرکز دارد و بازاریابی دیجیتال ابزارهای دیجیتال گسترده تری مانند اپلیکیشن ها، نرم افزارهای پیام رسان و امثالهم را نیز بکار می گیرند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 231
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 810
تعداد کل بازدیدها: 60170


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)