بارداری در زمان شیردهی | آیا شیردهی در زمان بارداری مضر است | از شیر گرفتن کودک در زمان بارداری

بارداری در زمان شیردهی | آیا شیردهی در زمان بارداری مضر است | از شیر گرفتن کودک در زمان بارداری

گاهی اتفاق می افتد که خانمی در دوره شیر دهی باردار می شود و با وجود اینکه دارد به کودک چند ماهه خود شیر می دهد، برای زایمان بعدی هم آمادگی باید داشته باشید، در چنین شرایطی بسیاری از خانم ها فکر می کنند که شیر دهی برای آنها و جنین مضر است و سعی می کنند کودک را از شیر بگیرند، در حالی که بر اساس تحقیقات اگر بارداری نرمال و طبیعی باشد، شیر دهی به نوزاد آسیبی به مادر و جنین نمی رساند.

گاهی برخی از خانم های شیر ده، که به نوزاد چند ماهه خود شیر می دهند، متوجه می شوند که مجدد باردار هستند، در چنین شرایط دلیل حتمی برای از شیر گرفتن نوزاد وجود ندارد. برخی از نوزادان از اول حامگی به دلیل تغییری که در مزه شیر مادر به وجود می آید، خودشان آرام آرام از شیر خودن امتناع می کنند و یا اینکه کودک در چهارمین ماه بارداری متوجه کاهش مقدار شیر مادر می شود و خودش از شیر خوردن اجتناب می کند. بنابراین برخی از کودکان با حامله شدن مادر خود به خود از شیر گرفته می شوند.

اما برخی دیگر از نوزادان، تا آخر باردای یعنی تا وقتی که شیر مادر تبدیل به آغوز می شود و یا حتی بعد از اینکه نوزاد جدید به دنیا می آید به شیر خوردن ادامه می دهند و تنها به دلیل اینکه مادر چند روزی در زمان زایمان در بیمارستان می ماند، مجبور به نخوردن شیر می شوند و چون بعد از زایمان مقدار شیر تولید شده در پستان مادر به اندازه شیر نوزاد تازه به دنیا آمده می باشد، مجبور به جدایی از شیر می شوند.

بدون اینکه به تغییرات به وجود آمده در دوران حاملگی توجه کنیم، توانایی شیر دادن به نوزاد برای مادر وجود دارد و در آن موقع نیاز به گرفتن نوزاد از شیر نمی باشد. سازمان غیر دولتی (La Leche League) تحقیقی در این رابطه بر روی 503 زن انجام داده است. نتایج نشان داد که 69 درصد از نوزادان در دوره مشخصی از بارداری از شیر گرفته می شوند. اما هیچ کس نمی توان بفهمد که، اگر مادر این نوزادان باردار نمی شدند، آنها کی از شیر خوردن اجتناب می کردند.

بارداری در زمان شیردهی | آیا شیردهی در زمان بارداری مضر است | از شیر گرفتن کودک در زمان بارداری

در زمانی که باردار هستید و همچنین دارید، نوزاد خود را شیر می دهید، احتمال دارد برخی اذیت ها و ناراحتی هایی داشته باشد. اگر در وعده های غذایی خود از غذاهای مفید و متوازن کننده استفاده می کنید، در آن صورت می توانید، نوزاد خود را از آسیب های احتمالی در آینده محافظت کنید. برخی از مادران ناراحت می شوند که در زمان بارداری شیر می دهند، در حالی که این می تواند سبب سلامتی کودک شود. اما برخی علل و دلایل وجود دارد که، این موضوع را مورد تردید و شک و شبه قرار می دهد. چرا که بسیاری از مادرانی که نوزاد خود را سقط کرده اند، مادرانی نیستند که، در زمان شیردهی باردار شداند.

خانم هیلاری فلاور (Hilary Flower) در کتاب خود با عنوان « Adventures in Tandem Nursing: Breastfeeding During Pregnancy and Beyond»، در مورد تاثیرات تحریک نوک پستان بر روی جنین تحقیق کرده است، نتایج نشان می دهد در زمان داشتن بارداری نرمال، علل و دلایلی وجود دارد که مانع از تاثیرات شیر دهی بر روی جنینی تا پایان بارداری می شود. اما در زمان داشتن حاملگی پر خطر و در شرایط که مادر احساس درد می کند؟ آیا باید نوزاد را از شیر گرفت؟

هیلاوری فلاور این طور بیان می کند که، بهترین تصمیم را چگونه می توان گرفت؟ به یاد داشته باشید که، از شیر گرفتن نوزاد تضمینی برای اینکه بارداری را تا پایان به سلامت طی نکنید، ندارد و ادامه شیر دادن هم اصلا به معنای خطر سقط جنین نمی باشد. لذا لازم است که مادر با توجه به شرایط خود تصمیم درستی بگیرد. گاهی تصمیم صحیح از شیر گرفتن نوزاد و گاهی ادامه به شیر دادن می باشد.

در زمان بارداری حس می کنید که از شیر دادن نوزاد لذت نمی برید؟ در این موقع به صورت تدریجی و با عشق و علاقه در مورد از شیر گرفتن نوزاد اقدام کنید و به توصیه های کارشناسان توجه نماید. بهترین تصمیم برای خانواده بر دوش خود شما می باشد.

هیلاری فلاور می گوید: مادرانی که در تردید و شک از شیر گرفتن و یا نگرفتن نوزاد قرار دارند، باید با جسارت بوده و تصمیم صحیح را بگیرند. مادری که این تصمیم سخت را می گیرد، باید صبور باشد و به احتیاجات خود و نوزاد اهمیت دهد. مهم این است که، به تصمیم گرفته شده پای بند باشید.

بارداری در زمان شیردهی | آیا شیردهی در زمان بارداری مضر است | از شیر گرفتن کودک در زمان بارداری

اکثر علما و دانشمندان اسلامی، بر این نظر هستند که در زمان بارداری زن می تواند به شیر دهی ادامه دهد. در مورد این موضوع در صحیح مسلم (1442) چنین حدیثی وجود دارد: عَنْ جُدَامَةَ بِنْتِ وَهْبٍ الْأَسَدِيَّةِ رضي الله عنها أَنَّهَا سَمِعَتْ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ : ( لَقَدْ هَمَمْتُ أَنْ أَنْهَى عَنْ الْغِيلَةِ ، حَتَّى ذَكَرْتُ أَنَّ الرُّومَ وَفَارِسَ يَصْنَعُونَ ذَلِكَ فَلَا يَضُرُّ أَوْلَادَهُمْ

معنی حدیث این طور است: جدامه بنت وهب الاسدیه (خدا از او راضی باشد) از رسول خدا (صل الله علیه و آل و سلم) این طور نقل می کند که، شنیدیدم: من تصمیم گرفتم که از غیله (عمل جنسی با همسر در ایام شیرخوارگی نوزاد) نهی کنم، وقتی دیدم که رومی‌ها و فارسی‌ها این کار را می‌کنند و ضرری برای فرزندان‌شان نمی‌شود. بن عثیمین گفته است، در زمان غیله، یعنی زن باردار می تواند کودک خود را شیر دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1118
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
بارداری در زمان شیردهی | آیا شیردهی در زمان بارداری مضر است | از شیر گرفتن کودک در زمان بارداری
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)