باحجابان بی حجاب | حجاب و رعایت آن

باحجابان بی حجاب | حجاب و رعایت آن
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/10/28

امروز در جامعه زنان و دخترانی را می بینم که با وجود اینکه حجاب دارند ولی دارای آرایش های غلیظ می باشند و مورد توجه قرار می گیرند. در حالی که فلسفه و ماهیت حجاب چیز دیگری است و این خانم ها صرفاً به داشتن پوشش اکتفا کرده و فلسفه حجاب رعایت نمی کنند. از این رو، در این مقاله به بررسی فلسفه حجاب و با حجاب هایی که مورد جلب توجه افراد نامحرم می شوند، می پردازیم.

حجاب چیست؟ آیا تنها پوششی است که زن بخش های معینی از بدنش را می پوشاند؟ افرادی که به حجاب با این دیدگاه نگاه می کنند، افرادی هستند که آیه خداوند و بهترین هدیه خدا به زن را به یک تکه پارچه تبدیل می کنند. برخی از خانم ها با این که حجاب دارند، اما به بسیاری از موارد دقت نمی کنند، از جمله:

1- برخی از خانم های با حجاب به مسئله نامحرم دقت نمی کنند. دست داراز می کنند و با نامحرم دست می دهند، گویا که رفتاری طبیعی می باشد. حال این نامحرم فامیل باشد و یا غریبه فرقی نمی کند.

2- گاهی مشاهده می شود که، برخی از خانم های با حجاب در عروسی ها می رقصند. در حالی که در آن مجلس نامحرم هایی هستند، که او را می بینند. فرقی نمی کند که این نامحرم فامیل باشد یا نباشد. حتی می تواند افرادی باشد که در یک خانه زندگی می کنند. البته اگر مجلس مختص خانم ها باشد، موضوع فرق می کند. در مورد اینکه موسیقی موجود در عروسی ها موسیقی حرام است، مسئله دیگری می باشد.

3- حجاب های آرایش کرده: افرادی که ماهیت و فلسفه حجاب را فراموش کرده اند، گاهی چنان آرایش می کنند که حتی زنان بی حجاب هم آنقدر آرایش نمی کنند و جلب توجه نمی کنند. حجاب های با رنگ مختلف، حجاب هایی که بدن را نمایان می کند، حجاب هایی هستند که با اسلام ارتباطی ندارند.

باحجابان بی حجاب | حجاب و رعایت آن

بهترین حجاب، حجابی است که رنگ اش سیاه می باشد. چرا که در بین رنگ ها جلب توجه نمی کند و بهترین رنگ برای عدم نمایش بدن می باشد.

4- استفاده کردن از حجاب، رژ لب و آرایش صورت: خانم های با حجاب باید این را بدانند و درک کنند که، استفاده از هر چیزی که موجب جلب توجه نامحرم در جامعه می شود، حرام است. زن تنها مختص شوهرش است. یعنی تنها باید برای وی آرایش کند. این مسئله هم در قرآن و هم در احادیث و کتاب های فقهی مورد اشاره است.

5- حجاب و عطر زدن: باید عطرها و ادکلن هایی که استفاده می شود، نامحرم را به خود جلب نکند.

6- حجاب و برداشتن بیش از حد ابرو: اگر با انجام دادن این کار احتمال دارد، خانم دچار کار حرام شود و این آرایش حساب می شود و نظر نامحرم را جلب می کند، لازم است که از این کار پرهیز شود.

باحجابان بی حجاب | حجاب و رعایت آن

این ها تنها چند نمونه می باشند، زنان با حجاب باشند یا نباشند، باید به این مسائل توجه کنند طرف مقابل را در نظر داشته و دقت وی را به خود جلب نکند. اما خانم های محجبه باید بیشتر دقت کنند و مسئولیت خود را درک کنند. آن طور که خداوند فرموده حجاب کنند و مسائل گفته شده را مد نظر داشته باشند تا حجاب واقعا حجاب باشد.

نویسنده: ماهر شکروف (Mahir Şəkərov): کارشناس الهیات

منبع: Modern.az

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3056
تعداد کل بازدیدها: 300229

نظرات کاربران

*