اینفوگرافیک(Infographics) چیست و چه کاربردی دارد؟

اینفوگرافیک(Infographics) چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از ابزارهای رسانه ای که امروزه بسیار مورد توجه است، ابزاری گرافیکی به نام اینفوگرافیک(Infographic) است. در این نوشته سعی می شود در مورد این ابزار گرافیکی و رسانه ای و کاربردهای آن توضیح داده شود.

شما برای عرضه اطلاعات از ابزارها و روش های مختلفی می توانید استفاده کنید. یکی از این ابزارها عکس یا تصویر است. اینفوگرافیک  که از ترکیب دو واژه information graphics در زبان انگلیسی ساخته شده است، در واقع تصویر/عکسی است که در کنار متنی شامل کلمات، اعداد و نمودارها اطلاعات مربوط به یک گزارش یا هر نوع نوشته ای(که قابلیت آن را داشته باشد) را به نمایش می گذارد. همانطور که در عبارت انگلیسی آن بر می آید اینفوگرافیک نمایش گرافیکی اطلاعات/داده ها است.

می توان گفت که اینفوگرافیک ها از سالها پیش و شاید از قرن ها پیش به نوعی وجود داشتند و شکل قدیمی تر آن را که پس از شکل گیری کامپیوترها ظهور کرد را نمودارهای نرم افزارهای مختلف کامپیوتری می توان مشاهده کرد. امروزه با پیشرفت نرم افزارهای گرافیکی و قابلیت های مختلفی که انواع نرم افزارها دارند، امکان نمایش این داده ها که شامل متن، ارقام و نمودار در کنار اشکال و تصاویر می شوند، بهتر صورت پذیرفت.

یکی از مهمترین دلایل استفاده از اینفوگرافیک ها جذب راحت تر و سریعتر مخاطب است. مخاطب شما(به عنوان یک کسب و کار یا یک نویسنده و گزارش دهنده) ممکن است از خواندن یک متن یا تحلیل یک نمودار خسته شود که استفاده از اینفوگرافیک می تواند فرایند درک مخاطب را تسهیل کرده و او را بهتر و سریعتر جذب کند.

بطور کل از اینفوگرافیک می توانید در هر زمینه ای که می خواهید و می توانید اطلاعاتی را به همراه تصاویر گرافیکی و نمودارها نمایش دهید، استفاده کنید. اما اصلی ترین موارد کاربرد/استفاده از اینفوگرافیک را می توان موارد زیر برشمرد:

تبلیغات: برای معرفی یک محصول/خدمت اینفوگرافیک می تواند مورد استفاده قرار گیرد زیراکه بهترین روش نمایش مشخصات و ویژگی های محصول می تواند در یک تصویر باشد.

گزارش نویسی: هنگامیکه شما می خواهید گزارشی حاوی آمار و ارقام به یک مدیر یا هر شخص/سازمانی ارائه دهید، این کار را می توانید از طریق اینفوگرافیک انجام دهید. با استفاده از اینفوگرافیک در گزارش دهی شما می توانید در یک تصویر جامع و کامل که شامل متن و ارقام می شود، گزارش مربوطه را ارائه کنید.

آموزش و فرهنگ سازی: در مواردیکه شما قصد دارید یک مطلب آموزشی را بصورت خلاصه نمایش دهید، می توانید از اینفوگرافیک استفاده کنید. پیشینه این کار را می توان ارائه مطلب با استفاده از پاورپوینت دانست که در نسخه های جدید آن شما می توانید از پاورپوینت برای ساخت یک اینفوگرافیک نیز استفاده کنید تا نمایش محتوای شما جذاب تر باشد.

رزومه نویسی: نمایش مشخصات یک فرد(که می توانید خودتان و رزومه خودتان باشد) را می توان با استفاده از اینفوگرافیک انجام داد. در اینفوگرافیک شما می توانید از تصاویر آن فرد در کنار مشخصات فردی و سوابق کاری اش استفاده کنید و آن را به زیبایی در اختیار مخاطب قرار دهید.

برای تهیه اینفوگرافیک ها شما می توانید از انواع مختلف نرم افزارهای گرافیکی استفاده کنید که مهمترین آنها فتوشاپ(Photoshop)، کورل دراو(Corel Draw)، ادوب ایلستریتر(Adobe Illustrator) و پرزی(Prezi) هستند. از پاورپوینت هم می توانید برای تهیه اینفوگرافیک ها در حالت ساده استفاده کنید، چون قابلیت ذخیره سازی در فرمت های مختلف از جمله png را دارد.

سعی می شود که در وبسایت چگانه برخی از نکات ساخت اینفوگرافیک با استفاده از نرم افزار پاورپوینت آفیس آموزش داده شوند. البته اگر شما به این نرم افزار آشنایی داشته باشید می توانید با کمی صرف وقت و سلیقه به خرج دادن، خودتان اینفوگرافیک های جذابی بسازید، ولی برای شروع و بطور نمونه می توانید به مقاله های فیلم آموزشی: ساخت اینفوگرافیک(Infographics) با پاورپوینت(Power Point) و فیلم آموزشی نحوه ساخت شکل، نمودار و آیکون برای اینفوگرافیک(Infographics) با استفاده از پاورپوینت رجوع کنید.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 75
تعداد کل آرا: 1109
تعداد کل بازدیدها: 142483


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)