اینترنت نامحدود و غیرحجمی چیست؟ اینترنت نامحدود و غیرحجمی چگونه محاسبه می شود؟

اینترنت نامحدود و غیرحجمی چیست؟ اینترنت نامحدود و غیرحجمی چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که شنیده اید، چند وقتی است که در رسانه ها از اینترنت غیر حجمی یا اینترنت نامحدود صحبت می شود و شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که اینترنت نامحدود یا اینترنت غیر حجمی چیست. اخیر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که متصدی قانون گذاری و نظارت بر فعالیت شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی است، مصوبه ای در خصوص ارائه سرویس های نامحدود یا غیر حجمی اینترنت ابلاغ کرده است که در این نوشته سعی می شود به زبان ساده و بطور مختصر در مورد این مصوبه سازمان تنظیم مقررات در مورد اینترنت نامحدود و اینترنت غیرحجمی توضیح داده شود.

همانطور که شما به عنوان یک مصرف کننده سرویس های اینترنت(ADSL) تجربه کرده اید، غالب ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی در ازای حجم مشخصی از اینترنت و سرعت مشخصی(که معمولا تا سقف 24 مگابیت برثانیه بوده و به عوامل مختلفی از جمله قابلیت خط تلفن شما بستگی دارد) ارائه می دهند که این حجم حسب گیک ارائه می شد. در این حالت این بسته ها بصورت حجمی برای مثال 10 گیگا بایت 30 هزار تومان عرضه می شد و سرعت بعضا محدودیتی نداشت(البته در برخی از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی).

حال در حالت اینترنت نامحدود یا غیرحجمی روش کار بدین صورت است که تعرفه های اینترنت با پلان ها یا طبقات مختلفی تعریف می شود، بدین صورت که حداقل و حداکثر سرعتی تعریف می شود و حجم اینترنتی با نام حجم مصرف اینترنت منصفانه/عادلانه برای یک بازه زمانی (یک ماهه) تعریف می شود که در این حالت اگر فرد از این حجم مصرف اینترنت منصفانه بیشتر مصرف کرد، مابقی حجم مصرف شده با حداقل سرعت تعریف شده برای آن سرویس در نظر گرفته شده و محاسبه می شود.

البته نکته ای که شرکت های ارائه دهنده اینترنت باید رعایت کنند، این است که حداقل دو برابر ترافیک داخلی نسبت به ترافیک خارجی در این بسته های سرویس اینترنتی نامحدوده شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت باید گنجانده شود. این سرویس های نامحدود و غیرحجمی از دهم آذر ماه 96 اجرایی می شوند.

برای مثال درخصوص سرویس های اینترنت نامحدود شرکت شبکه ارتباط شبدیز در یکی از بسته های اینترنت نامحدود حجم اینترنت با حداقل سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه و حداکثر سرعت 1 مگابیت بر ثانیه و میزان مصرف منصفانه 30 گیگابایت در بازه زمانی یک ماهه مبلغ 20.000 تومان تعریف شده است.

برای اطلاع از سرویس های اینترنت نامحدود یا غیر حجمی شرکت شبکه ارتباط شبدیز می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.shabdiznet.com/ADSL/price/

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 285
تعداد کل آرا: 2921
تعداد کل بازدیدها: 797248


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)