اینترنت اشیا چگونه به حوزه انرژی کمک می کند؟

اینترنت اشیا چگونه به حوزه انرژی کمک می کند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/02/16

انسان های هر ساله انرژی(Energy)- منظور از انرژی خدمات آب، برق، گاز، بنزین و امثالهم می شود- بیشتری مصرف می کنند و شرکت های خدمات عمومی در تلاش برای برآوردن نیاز آنها هستند. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می کند که تقاضا برای انرژی به میزان 37% تا سال 2040 افزایش داشته باشد که این خود عامل محدودیتی روی تامین انرژی اعمال می شود.

اما شرکت های خدمات عمومی(Utility Companies)- شرکت های خدمات برق، آب، گاز و ...-  بواسطه اینترنت اشیاء راهکارهایی می یابند. اینترنت اشیا(برای مفهوم اینترنت اشیا به مقاله اینترنت اشیا IoT چیست؟ رجوع کنید)استفاده از انرژی را کاراتر(efficient) می کند که می تواند به کم کردن فشار روی تقاضای انرژی کمک کند. دستگاه های سنجش هوشمند مهمترین ابزارهای اینترنت اشیا بین شرکت های خدمات عمومی در سالهای گذشته شده اند. این دستگاه ها در ساختمان ها نصب شده و به شبکه هوشمند انرژی متصل می شوند که به شرکت های خدمات عمومی اجازه مدیریت اثربخش تر جریان انرژی به ساختمان ها را می دهد.

اما روش های بسیار بیشتری وجود دارند که اینترنت اشیا از طریق آنها می تواند به صنعت انرژی بویژه در حوزه های آب، برق(برای اطلاعات بیشتر درخصوص کاربرد اینترنت اشیا در حوزه برق به مقاله شبکه هوشمند انرژی(Smart Grid) چیست و چگونه به ما کمک می کند؟ رجوع کنید)، نفت و گاز کمک کند. در زیر ما برخی از این روش هایی که شرکت های خدمات عمومی با کمک از اینترنت اشیا مصرف انرژی را کاراتر می کنند بیان می کنیم.

اینترنت اشیا برای مدیریت آب

بی شک درخصوص اهمیت حفظ منابع آب شنیده اید. این مسئله بطور خاص در مناطق خشک که حادتر و همیشگی است. بعلاوه حفظ منابع آب برای داشتن خانه ها و شهرهای هوشمند یک از مهمترین موارد است. در نتیجه، مدیریت هوشمند منابع آب در حال محبوبیت یافتن است زیراکه به مصرف کنندگان امکان نظارت ساده تر بر مصرف آب و ارائه اطلاعات مفید به عموم مردم را می دهد.

با رشد محبوبیت این دستگاه ها، بسیاری از شرکت ها عرضه حسگرهای هوشمند سنجش آب را آغاز کرده اند. برای مثال شرکت هایی مانند هانی ول، اینستئون، سنسافون، فیبارو، کویرکی وسامسونگ همه حسگرهای هوشمند آب و تشخیص دهنده های نشت آب را عرضه کرده اند.

گزینه دیگر دستگاه های تشخیص نشت آب است که برای هرشخص یا نهادی می تواند مفید باشد زیراکه دستگاه ها یا لوله های معیوب را ممکن است همه داشته باشند. این دستگاه های سنجش هوشمند بر کیفیت، دما، فشار، مصرف و دیگر موارد مربوط به مدیریت آب نظارت دارد. این دستگاه ها معمولا مستقیما با شرکت های آب متصل شده اند که از نرم افزارهایی برای تحلیل داده ها و سپس بازگرداندن آن اطلاعات به مصرف کنندگان به قالبی قابل درک استفاده می کنند. سپس کاربران می توانند درک کنند که مصرف آنها با میانگین مصرف شهر، مصرف ماه قبل و دیگر آیتم ها چه تفاوتی دارد.

گزینه دیگر دستگاه های تشخیص نشت آب است که برای هرشخص یا نهادی می تواند مفید باشد زیراکه دستگاه ها یا لوله های معیوب را ممکن است همه داشته باشند.

با رشد محبوبیت این دستگاه ها، بسیاری از شرکت ها عرضه حسگرهای هوشمند سنجش آب را آغاز کرده اند. برای مثال شرکت هایی مانند هانی ول(Honeywell)، اینستئون(Insteon)، سنسافون، فیبارو، کویرکی(Quirky) وسامسونگ همه حسگرهای هوشمند آب و تشخیص دهنده های نشت آب را عرضه کرده اند.

اینترنت اشیا چگونه به حوزه انرژی کمک می کند؟

اینترنت اشیا در بخش انرژی

همانطور که پیش از این گفته شد، دستگاه های سنجش هوشمند محبوب ترین دستگاه ها بخش خدمات عمومی و انرژی هستند. این محبوبیت در سالهای آتی بیشتر نیز می شود.

تحقیقات نشان می دهند که پایه های نصب شده برای دستگاه های سنجش هوشمند به 930 میلیون دستگاه در سال 2020 خواهد رسید که در واقع نشان دهنده نرخ رشد ترکیبی 15 درصد می باشد. کل دستگاه های سنجش هوشمند نصب شده به 134 میلیون در سال 2020 خواهد رسید.

این دستگاه ها به کاربران اجازه می دهد که مصرف انرژی-بطور خاص مشتقات نفت و گاز- خود را به همان طریقی که حسگرهای اب ردگیری و نظارت دارند، نظارت کنند که این نظارت اثر مالی قابل توجهی دارد. متخصصان انتظار دارند که شرکت های خدمات عمومی 157 میلیون دلار تا سال 2035 با استفاده از دستگاه های سنجش هوشمند صرفه جویی داشته باشند.

اینترنت اشیا در حال تغییر صنعت نفت و گاز است، زیراکه بیش از 62% از مدیران اجرایی در این کسب و کارها برنامه افزایش سرمایه گذاری روی فناوری های دیجیتال را در سه تا 5 سال آتی را دارند. این بازی هوشمندی است، زیراکه یک چاه هوشمند متصل به شبکه می تواند 500 هزار نقطه داده را هر 15 ثانیه تولید کند تا به شرکت های نفتی امکا درک خوبی از عملکرد چاه هایشان بدهد.

این فناوری هم اکنون ثمره خود را داده است، زیراکه اینترنت اشیا در حال حاضر تولید نفت امریکا را تا 283 درصد نسبت به سال 2010 افزایش داده است و کاراییی هر حلقه چاه نیز افزایش داشته است. انتظار می رود دستگاه ها اینترنت اشیا متصل به سایت های استخراج نفت از 346 هزار در سال 2015 به 4.96 میلیون دستگاه در سال 2020 برسد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.2
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1368
تعداد کل بازدیدها: 353012

نظرات کاربران

*