اینترنت اشیا، حمل و نقل و کاهش آلودگی هوا

اینترنت اشیا، حمل و نقل و کاهش آلودگی هوا
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/29

همانطور که در مقالات اینترنت اشیا چگانه از جمله مقاله اینترنت اشیاء(IoT) چگونه می تواند به صنعت حمل و نقل کمک کند؟ ذکر شد، یکی از حوزه های کاربرد فناوری های مبتنی بر اینترنت اشیا، حوزه حمل و نقل است که مزایای بسیاری را برای شهروندان یک شهر و کشورها به همراه می آورد. استفاده از فناوری های اینترنت اشیا در حوزه حمل و نقل را می توان همراستا و در چارچوب شهرهای هوشمند تعریف کرد. یکی از مزایای بهره گیری از فناوری های مدرن در سیستم های حمل و نقل از جمله فناوری های مبتنی بر اینترنت اشیا کاهش آلودگی هوا و کاهش گسیل گازهای گلخانه ای و آلوده کننده است که در زیر راهکارهایی که بدین منظور مدیران شهرها می توانند از آن استفاده کنند، توضیح داده می شود.

ابتدا باید یادآور شوم که طبق مطالعاتی که دانشگاه کالیفرنیا انجام داده است اگر شهرها سه گزینه خودکارسازی(automation)، برقی کردن یا الکتریکی کردن(Electrification) و استفاده از حمل و نقل عمومی یا به اشتراک گذاشتن وسایل حمل و نقل(ride sharing) را بکار بگیرند، می توانند تا 80% در کاهش گازهای گلخانه ای موفق باشند. البته این کار نیازمند سیاست ها، برنامه ها و اقداماتی مبتنی بر فناوری های نوین از جمله تجهیز وسایل حمل و نقل، خودکارسازی وسایل حمل و نقل و طراحی سیستم های حمل و نقل عمومی مبتنی بر اینترنت اشیا است. ضمن اینکه سیاست ها و اقدامات اقتصادی و فرهنگی در جهت بهبود سیستم حمل و نقل باید صورت بگیرد که برخی از مهمترین این اقدامات به شرح زیر هستند:

سیاست ها و اقداماتی به منظور حمایت از الکتریکی کردن وسایل حمل و نقل و خودکارسازی سیستم های حمل و نقل عمومی از جمله:

 • اقدامات محدود کننده یا تنبیهی به جهت استفاده از خودروهای تک سرنشین
 • اقدامات محدود کننده یا تنبیهی به جهت مالکیت خودروهای شخصی
 • حمایت از به اشتراک گذاری خودروهای شخصی، استفاده از حمل و نقل عمومی که می تواند شامل افزایش هزینه های تملک خودرو یا ترتیباتی که برای خودروهای مستهلک در نظر می گیرند.
 • حمایت ها، سوبسید ها و اقدامات فرهنگی به جهت ترغیب و افزایش استفاده از حمل و نقل عمومی
 • ساماندهی و منظم کردن سیستم های حمل و نقل عمومی به جهت رفاه مسافران
 • حمایت های دولت ها از اتوبوس های خودکار/بدون راننده، سیستم های حمل و نقل ریلی که مبتنی بر یک برنامه منظم حمل و نقل هستند(مانند مترو یا بی آر تی البته بصورت پیشرفته)
 • بهبود وافزایش حمایت ها از افراد ناتوان مانند سالمندان، معلولان و اقشار کم درآمد به منظور استفاده از حمل و نقل عمومی

سیاست ها و اقدامات حمایتی در برنامه ریزی و مدیریت شهری یک شهر هوشمند از جمله:

 • برنامه ریزی به منظور حمایت از طرح های ترکیبی در سیستم حمل و نقل به منظور رفاه حال مسافران
 • افزایش حمایت از راهکارها و طرح های مربوط به پیاده روی، دوچرخه سواری و حمل و نقل عمومی که می تواند شامل طرح های اشتراک اینترنتی یا الکترونیکی دوچرخه(مبتنی بر فناوری های اینترنت اشیا) گردد
 • افزایش هزینه های استفاده از خودروهای شخصی در محیط های شهری مانند افزایش هزینه های پارکینگ و امثالهم
 • استفاده از فناوری های ارتباطی و مبتنی بر اینترنت اشیا به منظور فراهم کردن امکان سفری راحت، آسان و یکپارچه با استفاده از یک سیستم و رابط کاربری یکسان و یکپارچه
 • حمایت های مالی نهادها، موسسات و بانک ها از طرح های مربوط به حمل و نقل عمومی و خودکارسازی و هوشمند سازی سیستم های حمل و نقل عمومی و حمل و نقل پاک(مانند دوچرخه یا وسایل حمل و نقل الکتریکی) – برای مثال اعطای وام یا تسهیلات ارزان به صاحبان طرح های نوآور مبتنی بر فناوری های پیشرفته یا اینترنت اشیا.

منبع: tmforum

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1368
تعداد کل بازدیدها: 353027

نظرات کاربران

*