ایده هایی برای یافتن شغل یا شروع یک کسب وکار(1)

ایده هایی برای یافتن شغل یا شروع یک کسب  وکار(1)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/01/28

امروزه بسیاری از مردم به دنبال ایده ای برای راه اندازی یک کسب و کار خوب است که بتواند آنها را پولدار کرده یا حداقل خرجی زندگی آنها را تامین کند. این مسئله تنها در ایران وجود ندارد، بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا مسئله بیکاری و دنبال کار گشتن وجود دارد. در این مقاله و چند مقاله آتی سعی می شود که ایده ها یا در واقع کارهای جالبی که شاید بسیاری از ما آنها را نمی شناسیم یا به آنها توجه نکردیم، معرفی شوند تا بتوانید با الهام گرفتن از آنها کار یا کسب و کاری را برای خود آغاز کنید. نکته جالب اینکه این ایده ها برای شروع یک کار یا شروع یک کسب و کار تقریبا در تمامی کشورهای دنیا قابل اجرا هستند و فارغ از مکان زندگی شما، می توانید آن کارها را آغاز کرده یا آن کسب و کار را راه اندازی کنید. برخی از این ایده ها تنها یک کار ساده هستند که می توان از آنها کسب درآمد کرد و خرجی زندگی را تامین کرد و برخی دیگر ایده های قابل بسط و گسترش هستند که می توان آنها را توسعه داد و برای دیگران کار ایجاد کرد و درآمد خود را نیز افزایش داد. نکته قابل توجه این است که این ایده ها نیازمند سرمایه زیادی نیستند و برای مثال در امریکا می توانید آنها را با 1500 دلار یا کمتر آغاز کنید. در این مقاله 10 ایده برای شروع یک کار یا فعالیت اقتصادی معرفی می شوند و در مقاله ایده هایی برای یافتن شغل یا شروع یک کسب وکار(2) ده ایده دیگر برای شروع یک کسب و کار معرفی می شوند.

درضمن برای مطالعه و یادگیری درخصوص نحوه ارزیابی ایده نیز می توانید به مقاله چهار روش ارزیابی ایده و فرصت کسب و کار مناسب مراجعه کنید.

1. حسابداری

با وجودیکه کار حسابداری بطور رسمی نیازمند مجوزهایی است، اما می توان کارهای حسابداری ساده را انجام داد که تنها نیازمند کمی تجربه و آموزش در این خصوص است. برای این کار می توانید از بروشورهایی که خدمات قابل ارائه توسط شما در آنها ذکر شده اند، استفاده کرد. کار حسابداری از کار ساده تهیه دفاتر مالی و صورتحساب ها شروع شده و تا تهیه صورت های مالی پیچیده مانند ترازنامه یا صورت سود و زیان، گزارش های مالیاتی و غیره پیش رود. این کار را شما می توانید از کارهای حسابداری ساده آغاز کرده و به سطح یک شرکت حسابداری پیشرفته ارتقا دهید.

2. تعمیر دوچرخه

کار تعمیر دوچرخه معمولا در بیشتر کشورها و مناطق دنیا فصلی است، زیرا در فصول گرما سال بیشتر از دوچرخه استفاده می شود و دوچرخه ها بیشتر به تعمیرات نیاز دارند. در برخی کشورها شما می توانید با اجاره یک مکان و نگهداری دوچرخه ها در فصل زمستان در آنجا در ازای این خدمات مبلغی را از صاحبان دوچرخه دریافت کنید. ضمن اینکه برخی از دوچرخه سواران حرفه ای همیشه و در همه فصول در حال دوچرخه سواری هستند. بنابراین اگر شما در همه ساعات و حتی روزهای تعطیل نیز کار کنید می توانید درآمد خوبی کسب کنید. البته این کار نیازمند کمی آموزش و کسب مهارت است که نوجوانان می توانند در مدت کوتاهی این مهارت را کسب کنند.

3. خدمات تهیه طرح کسب و کار

برای این کار شما می توانید کلیه کارهای تهیه یک طرح کسب و کار از جمله تحقیقات بازار، نگارش طرح، تهیه صورت های مالی را انجام دهید. البته ممکن است برخی از کارفرماها تنها بخشی از یک طرح کسب و کار مانند صورت مالی آن را درخواست کنند که شما می توانید مبلغ جداگانه ای برای هریک از بخش های طرح کسب و کار معین کرده و دریافت نمایید. این کار نیز نیازمند آموزش و تجربه است؛ اما قابلیت توسعه و گسترش زیادی داشته و می توانید آن را در سطح یک شرکت مشاوره کسب و کار ارتقا دهید که گردش مالی قابل توجهی خواهد داشت(بخصوص در کشورهای توسعه یافته).

4. ارائه خدمات نظافتی

این کار ضمن اینکه آموزش زیادی نیاز ندارد، حیطه و گستره زیادی دارد. دفاتر اداری و تجاری، خرده فروشی ها، رستوران ها و خانه ها از جمله مهمترین بازارهای خدمات نظافتی هستند. از میان آنها رستوران ها بیشترین نیاز مستمر را به خدمات نظافتی دارند. نظافت دفاتر تجاری و اداری این مزیت را دارد که در ساعاتی که کسان دیگر این کار را انجام نمی دهند، شما این کار را می توانید انجام دهید و مبلغ مازادی را دریافت کنید. ضمن اینکه برای این کار شما نیاز ندارید که مبالغ زیادی را روی تبلیغات و بازاریابی صرف کنید و تنها با توصیه دیگران می توانید پیشنهاد کارهای بیشتری دریافت نمایید.

5. تعمیرات کامپیوتر/رایانه

این کار بسته به نوع و سطح کار و همچنین کشور یا محلی که می خواهید این خدمات را ارائه نمایید نیازمند مجوز می باشد. اما بطور کلی شما با کمی آموزش و تجربه می توانید کار تعمیر کامپیوتر را انجام دهید؛ این کار از سطح ساده تا کارهای تعمیراتی پیشرفته قابل گسترش است. همچنین بسته به تخصص و تجربه تان خدمات نرم افزاری و سخت افزاری مختلف را می توانید ارائه دهید. برای شروع می توانید کار با سیستم عامل یا نرم افزار امنیتی و آنتی ویروس را آغاز کرده و این خدمات نرم افزاری را ارائه دهید. همچنین از حیث سخت افزار می توانید خدماتی مانند مونتاژ یک کامپیوتر را آغاز کنید. مزیت این کار این است که با داشتن یک آشنایی اولیه و کمی آزمون و خطا می توانید بر بسیاری از کارهای سخت افزاری و نرم افزاری تسلط یافته و این خدمات را به دیگران ارائه دهید. ارائه خدمات اینترنتی نیز می تواند در این حوزه قرار گیرد. برای مثال ایجاد یک شبکه برای یک دفتر که البته نیازمند کمی آشنایی با مفاهیم شبکه و تجربه است.

6. خدمات مشاوره

خدمات مشاوره ای را شاید بتوان گسترده ترین نوع خدمات یا کار تقسیم بندی کرد. زیرا اگر شما در یک زمینه ای تجربه، تبحر و تخصص کافی را داشته باشید، می توانید در آن زمینه مشاوره بدهید. البته برخی از خدمات مشاوره ای مانند مشاوره روانشناسی نیازمند مدرک و مجوز های لازم هستند. اما برای مثال اگر شما سالها در زمینه بازاریابی محصول خاصی کار کرده اید، هم اکنون می توانید این تجربه را در قالب خدمات مشاوره ای به دیگران ارائه دهید. در حقیقت می توانید به کسانیکه می خواهند در یک زمینه ای فعالیت یا کاری را آغاز کنند، کمک کنید که دیگر اشتباهاتی که ممکن است شما انجام داده اید را تکرار نکنند. این کار کمترین سرمایه را لازم داشته و ارتباطات، سابقه و معرف خوب شما می تواند به شما در شروع و توسعه این کار کمک کند.

7. نگهداری و مراقبت از سگ

این کار در کشورهای غربی که تعداد قابل توجهی از افراد سگ نگاه داری می کنند، وجود دارد. جالب اینکه علاوه بر مهارت و تجربه در این کار در برخی از کشورها برای این کار شما نیاز به مجوز نیز هستید. کار نگهداری سگ از به گردش بردن سگ و سگ گردانی می تواند باشد تا ایجاد مراکزی که در آن سگ ها نگهداری می شوند، می تواند متفاوت و گسترده باشد. ساده ترین حالت آن که به گردش بردن سگ است در برخی از شهرها مانند نیویورک آمریکا یک کسب و کار پر رونق و پول زاست.

8. فعالیت در سایت های حراجی مانند ای بی(Ebay) در سطح بین المللی و شیپور و دیوار در ایران

در این وبسایت ها که به منظور به نمایش و حراج گذاشتن اجناس بلا استفاده و کهنه خانه ها طراحی شده اند، شما می توانید از اجناس بلا استفاده خود عکس گرفته و آن را برای فروش در این وبسایت ها به نمایش گذارید. برخی از این وبسایت ها حالت حراجی داشته اند و شما می توانید این اجناس را به بالاترین قیمت بفروش و وبسایت های دیگر تنها شما می توانید قیمتی برای جنس خود تعیین کنید و آن را بفروش برسانید(در ایران اینگونه است). ضمن اینکه وبسایت هایی مانند ایبی امکان تراکنش مالی بصورت انلاین را فراهم کرده اند، اما سایت هایی مانند شیپور در ایران تنها شما بصورت حضوری و در تماس با فروشنده می توانید پول مبادله کنید. نکته جالب در خصوص این کار این است که شما می توانید به این فعالیت به عنوان یک شغل نگاه کنید و اجناس بلا استفاده را از دیگران گرفته و آن را در اینگونه وبسایت ها بفروش برسانید- با کمترین هزینه.

9. خدمات نگارشی و تالیفی

مزیت این کار این است که شما می توانید در خانه و با در اختیار داشتن تنها یک رایانه آن را انجام دهید. این کار نیز گستره وسیعی دارد که شما می توانید همه آنها و یا تنها یکی از آنها را انجام دهید. خدمات ویرایش، تطبیق، گزارش آگهی، تهیه محتوای وب، تهیه محتوای مجلات، نویسنده سایه(Ghost writer) برخی از خدماتی هستند که در این حیطه قرار می گیرند.

10. تعمیر وسایل الکترونیکی

این کار با کار تعمیرات کامپیوتر شباهت دارد، با این تفاوت که گستردگی بیشتری دارد و شما می توانید در صورت داشتن مهارت و تخصص انواع مختلف وسایل الکترونیکی را تعمیر کنید. این کار را می توانید از یک تعمیرکار سیار آغاز کرده و به یک مغازه تعمیر وسایل الکترونیکی یا حتی یک فروشگاه زنجیره ای گسترش دهید. ارائه خدمات دریافت و تحویل وسیله خراب نیز می تواند از خدمات جانبی این کار باشد. البته آموزش، مهارت و تجربه تعمیر انواع وسایل الکترونیکی و به روز شدن در این زمینه از شرایط این کار است.

برای ادامه مقاله و ایده های بیشتر برای شروع یک کسب و کار به مقاله ایده هایی برای یافتن شغل یا شروع یک کسب وکار(2) مراجعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 1255
تعداد کل بازدیدها: 248803

نظرات کاربران

*