ایده هایی برای یافتن شغل یا شروع یک کسب وکار(2)

ایده هایی برای یافتن شغل یا شروع یک کسب وکار(2)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/01/29

در مقاله ایده هایی برای یافتن شغل یا شروع یک کسب وکار(1) به 10 ایده برای شروع یک فعالیت اقتصادی/کسب و کار یا یک شغل و کار ساده که نیازمند دانش، تحصیلات و تجربه و سرمایه زیادی نیست اشاره شد. در ادامه این مقاله، در مقاله حاضر به ده مورد دیگر از ایده هایی برای شروع یک کار یا کسب و کار که در بسیاری از کشورهای دنیا قابل اجراست، اشاره می شود. لازم به ذکر است که اکثر این ایده ها، ایده های خلاقانه و پولسازی هستند که می توانند، در صورت تلاش و پشتکار به یک کسب و کار بزرگ تبدیل شوند.

1. برنامه ریزی رویدادها(Event Planning)

یکی از شغل های مناسب که می توانید با کمترین سرمایه آغاز کنید، مدیر یا هماهنگ کننده رویداده ها است. به این ترتیب که اشخاص یا سازمان ها و شرکت هایی که می خواهند رویدادی(مانند کنفرانس، نمایشگاه) برگزار کنند، این کار را به شما واگذار می کنند. یکی از اولین کارهایی که بدین منظور باید انجام دهید این است که مکان هر رویداد بالقوه و احتمالی که می توانید با آن کار کنید را بازدید کنید. با مدیران بازاریابی کار کنید تا هر سایت را بازدید کرده و ببنید که چه چیزهایی در آنجا در دسترس است. برای بهتر شدن فعالیت شما در این زمینه می توانید یک پایگاه داده ای از مکان هایی با قابلیت برگزاری رویداد تهیه کنید که در آن ویژگی های هر مکان مشخص و فهرست شده است. مثلا در دسترس بودن امکانات صوتی و تصویری، صندلی و میز و غیره. با آگاهی از مکان های مناسب برای برگزاری رویدادها شما می توانید بهتر و سریعتر یک مکان را به مشتری خود پیشنهاد دهید. این کار قابلیت توسعه داشته و می توانید در قالب یک دفتر کار و شرکت به برگزاری رویدادهای بزرگ ملی و بین المللی بپردازید.

2. کارشناس رسمی

یکی از شغل هایی که شما با داشتن تخصص و تجربه در یک زمینه می توانید انجام دهید، فعالیت به عنوان کارشناس در یک زمینه است. این کارشناس می تواند کارشناس رسمی دادگستری، نظام مهندسی و امثالهم باشد یا یک کارشناس ساده املاک یا خودرو. در ایران کارشناسان رسمی نیازمند شرکت در آزمون ها و کسب مجوز از نهادهایی مانند دادگستری هستند. اما پس از آن می توانند در زمینه های مختلف فعالیت کنند ضمن اینکه می توانند شغل دیگری در حین آن داشته باشند.

3. برنامه ریز مالی/مدیر مالی

این کار حسب کشورها و قوانین مختلف می تواند نیازمند مجوز باشد. البته تجربه و آموزش دیده بودن یکی از شرایط مهم این کار است. در بسیاری از کشورها کسانیکه مجوز رسمی داشته و به عنوان یک برنامه ریز رسمی مالی شناخته می شوند می توانند برنامه ریزی های مالی کلان را انجام داده و درآمد خوبی داشته باشند. در ایران تنها ما حسابداران رسمی داریم و مدیران مالی تنها برحسب تجربه و تحصیلات برنامه ریزی های مالی برای شرکت ها و سازمان های مختلف انجام می دهند. شما نیز می توانید با کسب تجربه در این زمینه و داشتن تحصیلات یا گذارندن دوره های مدیریت مالی وارد فعالیت در این حوزه شوید.

4. سمساری یا فروش اجناس بلا استفاده

در بسیاری از کشورها افراد طبقه پایین و متوسط ممکن است به دنبال اجناس ارزانقیمت باشد و بازارهایی وجود دارند که مردم قشر متوسط و بالا اجناس بلا استفاده خود را در این بازارها می فروشند. در ایران نیز این کار توسط ماشین های دوره گرد و یا سمسماری ها انجام می شود. این کار نیازی به تحصیلات و آموزش نداشته و شما با داشتن کمی تجربه درخصوص فروش چنین اقلامی می توانید در این زمینه فعالیت کنید. تنها نکته مهم این است که بدانید مردم به چه چیزی نیاز دارند.

5. متخصص تاسیسات ساختمان(Homer Energy Auditor)

در بسیاری از کشورهای پیشرفته که مصرف انرژی برای مردم و در فرهنگ آنها بسیار مهم است، افرادی به عنوان ممیز مصرف انرژی یک ساختمان می توانند فعالیت کنند. در ایران این کار توسط تعمیرکاران و متخصصان تاسیسات انجام می شود که یا با گذراندن دوره های فنی وحرفه ای یا بطور تجربی این کار را کرده اند. با توجه به کاهش منابع انرژی در ایران نیز این کار را اگر شما بصورت حرفه ای انجام داده و بتوانید پیشنهادهای خوبی به منظور کاهش مصرف انرژی به صاحبان خانه یا ساختمان بدهید، می توانید درآمد خوبی از بهینه سازی و تعمیر تاسیسات ساختمان ها بدست آورید. این کار می تواند تنها به ارائه پیشنهاد به منظور نحوه بهینه سازی محدود شده و یا شما کل فرایند طراحی و پیاده سازی تاسیسات(سیستم گرمایش یا سرمایش، آب و برق) را انجام دهید.

6. مدیریت خانه و خانواده(Household Organizer)

دربسیاری از کشورها(بویژه کشورهای توسعه یافته) و به دلیل وضعیت صنعتی چنین شغلی تعریف شده است که درآن فردی به عنوان کسیکه مدیریت خانه و خانواده را در اختیار دارد، نقش ایفا می کند. در واقع می توان آن را نوعی پرستار کودکان با مسئولیت و وظایف بیشتر دانست. این شخص مسئولیت مراقبت و کنترل کودکان، رفت و آمد و فعالیت های آنها پس از مدرسه، انجام خریدها و امثالهم را به عهده دارد. تعریف وظایف و مسئولیت های این شخص به عهده پدر یا مادر خانواده است و می تواند از تنها پرستاری شروع شده و یا در حد مدیریت کامل خانواده باشد.

7. متخصص واردات و صادرات/کارشناس ترخیص

در بسیاری از کشورها، کسانیکه تجربه و دانش کافی در زمینه صادرات و واردات را دارند می توانند به عنوان یک مشاور در این زمینه فعالیت کنند. در ایران این کار بصورت کارشناس ترخیص کالا از گمرک می تواند شروع شده و به صورت یک شرکت ترخیص کالا و یا شرکت صادرات و واردات کالا(که هر نوع کالایی را برای شما صادر یا وارد می کند) توسعه یابد. تجربه و حضور در بازارهای مختلف یکی از الزامات مهم این شغل است.

8. طراح داخلی

معمولا کسانیکه یک خانه جدید خریده یا یک مغازه جدید را می خواهند راه اندازی کنند، تجربه یا دانش کافی و به روز از نحوه چیدمان و دکوراسیون ندارند؛ ضمن اینکه تنوع و پیچیدگی این حوزه ممکن است آنها را گپج و سردرگم کند. یک طراح داخلی می تواند به این افراد راه و پیشنهاد مناسب متناسب با نیاز و موقعیت و وضعیت خانه شان را ارائه دهد. این کار می تواند تنها در سطح طراح انجام گیرد و یا کل طراحی واجرا توسط شما صورت گیرد. فعالیت در این زمینه بیشتر به تجربه نیازمند است تا دانش. البته در سطح طراحی شما نیازمند دانش روز و دانستن المان های مختلف طراحی داخلی هستید.

9. طلا و جواهرسازی

ساخت طلا و جواهر و یا بطور کلی کار با فلزاتی مانند طلا، نقره و مس نیازمند مهارت و کسب تجربه است. البته دوره های آموزشی که بیشتر بصورت در حین کار و عملی هستند نیز وجود دارند که شما با گذراندن این دوره ها و کسب تجربه در این زمینه ها می توانید وارد فعالیت در این زمینه شوید. بطور خاص ساخت طلا و جواهر ارزش بیشتری از کار روی دیگر فلزات دارد و البته دشواری کار به لحاظ حساسیت آن نیز بیشتر است.

10. فعالیت در زمینه تبلیغات

کار ساده ای که در زمینه تبلیغات می توانید شروع کنید، تهیه متن برای بروشورها و کاتالوگ های تبلیغاتی است. تهیه متنی که مشتریان بالقوه را جذب کند، بسیار حائز اهمیت است و در بسیاری از کشورها، شرکت ها مبالغ خوبی بابت چنین متون تبلیغاتی پرداخت می کنند. شما می توانید این کار را به تهیه بروشورها، کاتالوگ ها یا بنرهای تبلیغاتی برای وب گسترش داده و بصورت یک شرکت تبلیغاتی رسمی فعالیت کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 113
تعداد کل آرا: 1337
تعداد کل بازدیدها: 307077

نظرات کاربران

*